Sizi biraz zaman yolculuğuna çıkaralım. 80’lerin sonu ve 90’ların başladığı yıllardayız. 80’lerin Rock’n Roll ve Hippi gençliği artık büyüyor ve yeni neslin gençliği de moda akımlarının değişmesi ile beraber yeni bir tarz arayışına giriyordu. Bu dönemde gençlere bir cevap olarak ortaya çıkan florasan renkler modası gençlerin en ilgi duyduğu moda akımı olmuştu. Parlak ve göz alıcı renklerle gözleri kamaştıran erken 90’lar gençliği, tarz arayışının cevabını bulmuştu.

Günümüzde ise bu dönemlerin modasıyla kültürüne özlem duyan ve imrenen genç nesil bu özlemi gidermek için vintage giyim modasını ortaya attı. 2015 başında, özellikle 1980’ler olmak üzere gençler arasında popüler olan vintage moda kültürü 2019 yılına geldiğimiz zaman 1980’leri sadece 4 yıl içerisinde tüketti. Bu tüketimden dolayı iyice popülerleşen 1980’lere dönük vintage giyim akımına talep yavaş yavaş azaldı ve günümüz gençliği bu sefer de renklerin göz kamaştırdığı 1990’ları retrolaştırarak vintage giyime kazandırmaya karar verdi. İlk olarak neon renklerin kullanıldığı makyajlar ve neon renklerle birleşmiş sade renklerin bulunduğu oldschool eşofman üstleri ile başlayan bu akımda 1990’lara ait bir renk 2018 senesinin sonlarına doğru çok büyük bir dikkat çekti ve bir anda yılın rengi haline geldi. Neon Yeşil!

Aslında 2016 yılında ilk olarak neon renklerle desteklenen gece makyajları ile hayatımıza tekrardan girmeye başlayan neon yeşil, kıyafet anlamında ise 2018 yılından itibaren yavaş yavaş yükselmeye başladı. İlk olarak Balenciaga’nın 2018 Sonbahar/Kış koleksiyonunda da ufaktan yer alsa da ilk kez Prada’nın 2018 Sonbahar/Kış koleksiyonunda yer alarak göze çarpan neon renkler, sonrasında diğer lüks giyim markalarından tutun sokak modası markalarına kadar modanın bütün kesiminden markaların dikkatini çekmeyi başardı.

Bu andan itibaren neon renkleri tercih etmek risklidir algısı yavaş yavaş yıkılmaya başladı ve pek çok ünlü Sonbahar/Kış sezonunun karamsar renklerinden sıyırmaya karar vererek kendini bir anda neon renkler arasından en popüleri olan Neon Yeşil’in kollarının arasında buldu. Başta Kardashian ailesi olmak üzere Hailey Baldwin, Rihanna, Jennifer Lopez ve Rita Ora gibi magazinin gözünün hep üstünde olduğu ünlüler bir anda objektiflere neon renklerin ön planda olduğu kombinlerle poz vermeye başladı.

Kış sezonundan sonra ise Neon Yeşil artık kesinlikle bu yazın rengi olacak gözüyle bakılıyordu; ancak, Pantone Renk Enstitüsü 2019’un rengini “Canlı Mercan” belirledi ve bir anda söz yetkisi yüksek olan mecraların söylediklerini takip eden kişilerin kafası karışmaya başladı ama moda camiası ilk kez Pantone’in beyanını umursamadı ve yılın rengini Neon Yeşil olarak belirledi.

Şimdi ise önümüzde Neon Yeşil’in söz hakkının çok olacağı bir ilkbahar/yaz sezonu var. Bu sezonda Neon Yeşil ve neon tonları ile göz kamaştırma planları yapıyorsanız şimdiden dolabınıza birkaç neon renge sahip parça ekleyin çünkü önümüzde uzun bir yaz var!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here