“Bir fotoğraf binlerce sözcüğe eş değerdir” diyen foto muhabirlerin çektiği fotoğraflara bir göz atalım. Sesi olmayan ancak görenlere hikâyeler anlatmayı başarabilen kareleri ölümsüzleştiren foto muhabirler, fotoğraftaki duyguyu direkt ve cesur bir şekilde kitlelerle buluşturuyor.

Foto muhabirler tüm dünyada insanlık, barış, insan hakları gibi problemleri inceleyerek; açlık sınırı altında yaşayan insanlar, çocuk eğitimi sorunu ve çocuk işçi problemi gibi toplumun aksayan yönlerine parmak basıyorlar. İşte sizin için derlediğimiz, tek karede birçok şey anlatan birbirinden anlamlı fotoğraflar…

1. Ruanda’da Yaralanmış Adam

1994 yılında Amerikalı foto muhabir James Nachtwey tarafından çekilen bu fotoğraf, Hutulu askerler tarafından asi olmakla suçlandığı için yaralanan bir adamı konu alıyor. Fotoğraf hakkında Nachtwey, insan boyutundaki temel gerçeklerle ilgilendiğini söylüyor. Ayrıca Nachtwey dünyada neler olduğunun anlaşılması için insanların fotoğraflara ihtiyacı olduğunu düşünüyor, bunun yanında fotoğrafların kamusal görüşü şekillendirmede ve protestoyu mobilize etmede büyük etkisi olduğuna inanıyor.

2. Kaybetmek 

Bu resimde Lurlena okulundaki “Prenses Karnavalı” yarışmasını kaybettiği için ailesinin arabasının arkasında ağlıyor. Bütün gün hazır olmak için uğraşmış, beyaz elbisesini ve yeni ayakkabılarını giymiş. Yarışmanın kazanı öğrencinin ailesinin aldığı bilet sayısının fazlalığına göre belirlenmiş ve Lurlena’nın ailesi yalnızca 8 dolarlık bilet alabilmiş.

3. Şekerden Sigara

Sally Mann tarafından çekilen bu fotoğraf  bize sadece iki kız çocuğunu göstermiyor, bir hikâye anlatıyor. Hem çok duygusal, hem de çok anlamlı bir fotoğraf. Siyah-beyaz fotoğrafçılığın güzelliği de burada değil mi zaten?

4. Arirang Kitle Oyunları

Kuzey Kore’deki oyunlarda fotoğrafçı; devletin nihai ideolojisini, bireyin kalabalığa karşı ayakta durabileceğini ve toplumdan kurtulabileceğini anlatıyor. Bu kaçma ya da kurtulma bir saniye sürse bile.

5. Sichuan Depremi

Deprem sonrasında evinin yıkıntılarında otururken aile albümüne bakan bir adam.

6. Sığınak

Bangladeş’te hortumdan korkarak annesine sığınan bir çocuk.

7. Şehirde Ayaklanma

Fransa’nın Toulouse şehrinde, 25 Mart 2007 seçimleri için yapılan, bir siyasetçi kampanyasından.

8. Bhopal Felaketi

Bu fotoğraf, 4 Aralık 1984’te Hindistan’ın Bhopal kentinde bir fabrikada, karbür gazından zehirlendikleri için görme yetilerini kaybeden fabrika işçilerini gösteriyor.

9. “Siyah Tozun Çocukları” Serisinden

Karbon tozundan siyaha boyanmış bir kadın, çocuğunu kucağında tutuyor. Burnu patlamadan sonra oluşan toz ve kir sebebiyle enfeksiyon kapmış ve kanıyor. Birçok kadın çocuğunu da işe getirmiş çünkü, çalışırken onlara da bakmak zorundalar.

10. Sandra Gil

Miami’deki Sandra Gil, Krome Gözaltı Merkezi’nin karşısındaki uzun kuyrukta eşi Oscar Gonzalez’i bekliyor. Göçmenlik ve Gümrük Muhafazası çalışanları eşini evdeyken tutuklamış. Gonzalez’i gözaltına almışlar ama Gil’i ve oğlunu serbest bırakmışlar.

11. Bangladeş’ten Çocuk İşçiler

Dünyadaki çocuk işçi sorunu sayısız kez tartışılsa da büyük ve somut bir ilerleme kaydedilemiyor. 5-15 yaş aralığındaki çocukların %17.52’si iş sektörüyle ilişkili halde. Bu çocukların çoğu fabrikalarda oldukça uygunsuz koşullarda çalışıyor.

12. Balakot, Pakistan’daki Deprem Sonrası

Bu fotoğraf Pakistan’daki 2005 depreminden yaklaşık bir ay sonra çekilmiş. İnsanlar hâlâ kendilerine sığınak bulmaya çalışıyor ve travma yaşıyorlar. Kış kapıda ve acil olarak sığınağa ihtiyaçları var. Bu baba ve kızı da yiyecek topluyor.

13. Erkek Öğrencinin Başı

Bu fotoğraf Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’da yıkılan kilise okulunda çekilmiş. Fotoğrafta başı görünen öğrenci hala canlı. 7 Kasım 2008’de meydana gelen bu olayda en az 30 kişi hayatını kaybetmişti.

14. Açlıktan Ölen Çocuk ve Misyoner

1980’de Mike Wells tarafından çekilen bu fotoğraf yılın fotoğrafı ödülünü almıştı.

15. Afgan Kızı

Ve tabii ki Afgan Kızı. Fotoğraf National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry tarafından, bir mülteci kampında çekilmiş. Fotoğrafı çekilen Sharbat Gula, o sırada 12 yaşındaymış. Ertesi yıl National Geographic dergisinin kapağında yer almış ve kimliği yıllar sonra tespit edilebilmişti.

Bu yazı Noupe sitesinin “35 Powerful Photos That Tell A Story” yazısından kısaltılarak çevrilmiştir. Daha fazlası için tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here