Heavy metal hayranıysanız büyük ihtimalle dinleyerek büyüdüğünüz gruplardan biri Metallica olmuştur.

İlk stüdyo albümleri olan “Kill ‘Em All” çıktığından beri milyonlarca şarkı ve albüm satan müzik dâhisi bu grup, 30 yılı aşkın süredir her kıtada yüz binlerce hayranına konser vermeyi başardı. Kariyerlerinde oldukça büyük başarılara imza attılar. Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde, Cleveland şehrinde bulunan ve özellikle Rock and Roll alanında meşhur ve en etkili sanatçıların, müzik endüstrisine önemli katkıları olanların geçmişlerini kaydetmek için tasarlanan “Rock and Roll Hall of Fame” müzesinde görev almaları bu başarılardan yalnızca bir tanesi. Grup, bunların yanında üzücü çöküşler de yaşamış ve büyük kayıplar vermiştir. Bunlar arasında en bilineni çok sevilen bas gitaristleri Cliff Burton’ın, 1986 yılında bir tur otobüsü kazasında hayatını kaybetmesidir.

Bu grubun ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. İşte gelmiş geçmiş en iyi Heavy Metal gruplarından Metallica hakkında bilmedikleriniz.

1. Metallica’nın Lou Reed ile düeti “The View” parçasının klibi ödüllü yönetmen Darren Aronofsky tarafından yapılmıştır.

2. James Hetfield ve Lars Ulrich Disney’in “Dave the Barbarian” adında bir çizgi filminin “Here There Be Dragons” ismindeki bölümüne konuk olarak iki ejderhayı seslendirmişlerdir.

3. Grubun kurucu üyeleri arasında yer alan, baterist Lars Ulrich hırslı bir sanat  koleksiyoncusudur. Lars, 2008 yılında, sahip olduğu Jean-Mitchel Basquiat tarafından  çizilen “(Untitled) Boxer” isimli tabloyu 13,5 milyon dolara satmıştır.

4. James Hetfield’ın çalmayı öğrendiği ilk enstrüman sanılanın aksine gitar değil, 9 yaşında çalmaya başladığı piyanodur.

5. Grubun gitaristi Kirk Hammet ilk gitarını Montgomery Ward mağazasından almıştır ve içinde 4-inch hoparlör olan bir ayakkabı kutusuna bağlayarak çalmıştır.

6. Lars Ulrich şu ana kadar Metallica dışında bir başka grup için de davul çalarken kaydedilmiştir. Bu Danimarkalı heavy metal grubu Mercyful Fate’in “In The Shadows” parçasıdır. Lars’ın bu istisna dışında başka bir müzik grubuna yeteneklerini ödünç vermediği bilinmektedir.

7. Kill ‘Em All” albümünü kaydettikten sonra Kirk Hammett Kendini geliştirmeye karar vererek gitar virtüözü Joe Satriani’den ders almıştır.

8. Metallica “The Memory Remains” müzik videosu için 400.000 dolar harcamıştır.

9. Grubun çıkardığı en kısa şarkı 3:08 dakika olan “Motorbreath”, en uzun şarkı ise 9:57 dakika uzunluğundaki “Suicie & Redemption” parçasıdır.

10. Kirk Hammet’in kariyerinde en sevdiği gitar solosu “Hero Of The Day” şarkısındadır.

 

Bonus

  • Metallica’nın 57 konser ile en çok sahne aldığı şehir San Francisco’dur.
  • Grubun 14 tane Grammy Ödülü vardır.
  • Kirk Hammet vejeteryandır.
  • Cliff öldüğünde gömülmemiş, küller San Francisco Bay Area’da dökülmüştür.
  • Metallica’nın Amerika Birleşik Devletleri haricinde en çok sahne aldığı ülke Almanya’dır. Burada tam olarak 104 konser vermişlerdir.

 

Kaynak: 1   2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here