2017, ana akım müzik dünyası için oldukça bereketli geçen bir yıl oldu. Bolca yeni isimle de tanışma fırsatımızın olduğu 2017 pop dünyasına dönüp baktık ve sizler için senenin en iyi 10 pop şarkısını seçtik. Listeye daha alternatif olarak tanımlayabileciğimiz synth pop – dream pop gibi alanlarda tartışılmaz bir başarı grafiği yakalayan Lorde ve Lana Del Rey’i dahil etmediğimizi, daha çok pop, pop-rock, dance pop gibi daha yoğun şarkı döngüsünün olduğu alanlardan seçim yaptığımızı baştan söyleyelim. Kulaklıklarınızı takın, zamanda ufak bir yolculuk yapıyoruz: Karşınızda senenin en iyileri!

10) “Issues” – Julia Michaels

Issues, bu sene herkesin mutlaka en az bir kere dinlediği şarkılardan biri olma mertebesini dijital platformlarda yayınlandığı 2017 Ocak’ından beri koruyor. Amerikalı genç şarkıcı Julia Michaels’in “özeleştirel övgüsü” Issues, takdire şayan bir çıkış yaparak tüm dünyada müzik listelerinin üst basamaklarında yıl boyu yerini korudu. Arkasında Benny Blanco ve Stargate gibi sağlam yapımcıları ve sosyal medyada yoğun promosyon çalışmalarıyla Issues, beklenenden fazlasını veren bir şarkı oldu. Orta tempolu, kolay dinlenebilir şarkı kendini loop’a aldırabilme gücüne de fazlasıyla sahip. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 60. Grammy Ödülleri’nde “Yılın Şarkısı” kategorisinde adaylığı kapan Issues bizim listemize de 10 numaradan giriş yapıyor.

9) “New Rules” – Dua Lipa

Yılın en viral pop şarkısı! Daha önce birkaç şarkısıyla listelerde varlık beyanı yapan Dua Lipa’nın uluslararası alanda ilk hiti New Rules’i 2017 yılı boyunca defalarca dinledik. Tropical house, EDM VE elektropop sularında yüzen New Rules, ikonik hale gelen klibiyle de yerini epeyce sağlamlaştırmıştı. Eleştirmenlerden çoğunlukla pozitif yorumlar alan şarkı Dua Lipa’nın imzası haline çoktan geldi bile. Dans ettirten ritmleriyle New Rules yılın unutulmazlarından biri.

8) “I Like Me Better” – Lauv

2017 bize yepyeni seslerle geldi gerçekten, onlardan biri de kendine has şarkılarıyla pop dünyasına tazelik getiren Lauv. Lauv’un sosyal müzik dinleme platformlarına damgasını vuran şarkısı I Like Me Better’ın orijinal altyapısı, iç gıcıklayan introsu, şık vokalleri onu 2017’nin yıldızlarından biri haline getirdi. Hazır konusu açılmışken mutlaka Lauv’u radarınıza alın, pişman olmayacaksınız.

7) “Attention” – Charlie Puth

Charlie Puth listenin bu noktasına kadar bahsi geçen isimlere göre daha fazla tanınmış bir genç sanatçı. Kendisini çok kaliteli çıkış albümü Nine Track Mind’dan tanıyıp sevmiş, hitlerle dolu albümünü doğrudan loop’larımıza almıştık. Bu sene de Attention’la 80’lerin soft-soul ve funk kıyılarından esintiler getiren Charlie Puth’un ayakları yere basan vokalini takdir etmemek olmaz. Attention, Puth’un ikinci albümü Voicenotes için yol açıcı vazifesi görürken bize de yıl boyu eşlik etti.

6) “Malibu” – Miley Cyrus

Miley Cyrus’un yeni tarzının ilk meyvesi Malibu’nun kalitesi hepimizi şaşırttı, itiraf edelim. Pop rock tarzındaki Malibu, Miley’nin samimi vokalleriyle kalplerimize dokunmayı başarıyordu. Enstrümental altyapısının farklılığıyla da puanları toplayan bu “kendini yeniden keşfediş” şarkısı 2017 denilince akla gelecek ilk şarkılardan biri halini aldı. Sıcak tonlarıyla kulaklarımıza Malibu sahillerini taşıdığı için de ayrıca takdiri hak ediyor.

5) “Bad Liar” – Selena Gomez

Yılın en beklenmedik hamlesi Selena Gomez’den gelmişti. Bugüne dek yaptığı şarkıların hiç birine benzemeyen Bad Liar’ın teen-pop bataklığındaki Selena’ya sağlam bir çıkış kapısı açtığını söylemek yerinde olacaktır. New York’lu rock grubu Talking Heads’in 1977 tarihli “Psycho Killer”ından da sample içeren Bad Liar’ın düzenlemesinin 2017 ana akımında bambaşka rüzgarlar estirebildiğini görmek mutluluk verici.

4) “Stay” – Zedd & Alessia Cara

Zedd’in vokalleri Alessia Cara’ya emanet ettiği Stay listenin altyapısı en sağlam şarkısı. Cara’nın güçlü ve akışkan vokaliyle uyum sağlayan ritmler ilk saniyelerden itibaren şarkıya karşı hislerinizi güçlendiriyor. Stay, popun yapımcılık koltuğunda oturan isimlerinin piyasanın dinamiklerini bilme ve sağlam stratejilerle yol alma konusunda ne denli anahtar rol oynadıklarının da bir göstergesi.

3) “Dusk Till Dawn” – Zayn & Sia

Yılın en çok beklentiyi yükselten şarkısı Dusk Till Dawn, kendisine atfedilen her şeye ve daha fazlasına sahip. Sia’nin artık tartışılmaz olan vokal yeteneğine bir de doğu esintili tınısıyla Zayn’ın vokalleri eşlik edince ortaya müthiş bir iş çıkıyor. Güçlü bir “stadyum balladı” olan Dusk Till Dawn’ın egzotik havası onu senenin iz bırakanlarından birine dönüştürüyor.

2) “What About Us” – P!nk

P!nk’le müthiş bir yeniden kavuşma anı! Müzik dünyasının kurallara meydan okumaktan bir an bile geri durmayan ismine de bu yakışırdı elbet. What About Us, duygusal bir club balladı ve bir dans pisti marşı. “Trump Amerikası” bağlamında da söyleyecek sözleri olan What About Us, 2017’nin en başarılı pop şarkılarından biri.

1) “Shape of You” – Ed Sheeran

Listenin bir numarasını elbette ki Shape Of You’dan başka şarkıya veremezdik. Bu yıl abartısız binlerce kez dinlediğimiz Shape Of You’yla içi kıpır kıpır olmayan bir insanoğlu muhtemelen yok. Yayınlanır yayınlanmaz onlarca ülkede bir numaraya yerleşen şarkı senenin tartışmasız en başarılı ismi Ed Sheeran’ın zirvesine dönüşmüş durumda. 2017 bir şarkı olsaydı kuvvetle muhtemel Shape Of You olurdu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here