Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3631

İnanç dolayısıyla belki de en eski tarihe dayanan sanat dalı heykeldir. İnsanlar çok eskiden tanrı olarak kabul ettikleri şeyleri taş ve çeşitli madenler aracılığıyla şekillendiriyor ve karşısında ibadet ediyorlardı. Bu şekilde başlayan ve üç boyutlu bir estetik yaratan heykel sanatına günümüzde artık açık alanlarda bile sık sık rastlıyoruz.

Birçoğuna çocukluktan beri aşina olduğumuz dünyanın en ünlü 10 heykelini beraber inceleyelim.

1) Davut – Michelangelo, Akademi Galerisi, Floransa (1501-1504)

İlginçtir ki İtalyan ressam ve heykeltraş olan Michelangelo Buonarroti‘nin en bilinen eserlerinden biri olan Davut Heykeli’nin yapımı sadece 3 yıl sürdü. Bir başyapıt olarak kabul edilen eser, Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı simgeliyor.

Heykel bir iki yer değiştirmenin ardından, kendisine 1873 yılında Floransa’daki Akademi Galerisi’nde yer edindi. 1991 yılında bir kişinin çekiçle saldırısından sonra hasar alsa da hala bütünlüğünü korumakta ve sayısız ziyaretçi almaktadır. Ek bilgi olarak; Michelangelo’nun bu heykeli Agostino di Duccio isimli bir heykeltıraştan arta kalan kalitesiz bir mermerle yaptığı biliniyor.

2) Düşünen Adam – Auguste Rodin, Rodin Müzesi, Paris (1902-1906)

Rodin‘in meşhur eseri Düşünen Adam bronz ve mermer karışımından üretildi ve bugüne kadar hep felsefi düşünceyle bağdaştırıldı. 1880’de alçı dökümle yapılan heykel, tam olarak 1906 yılında tamamlandı.

Eserin bir kopyası da Türkiye’de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bulunuyor. Söylenene göre hastane müdürü heykeli görür görmez etkilendi ve aynısını hastane için yaptırmak istedi.

3) Küçük Deniz Kızı – Edvard Eriksen, Kopenhag

Kopenhag’da bulunan bu zarif heykel, ülkenin fabrikatörünün oğlu olan Carl Jacobsen’ın ”Küçük Deniz Kızı” tiyatrosundaki balerini çok beğenmesi üzerine heykeltıraş Edvard Eriksen tarafından yapıldı. Balerinin çıplak poz vermeyi reddetmesi üzerine, yüz olarak balerin, vücut olarak ise Eriksen’ın karısı Elin baz alınmış. Üç kopyası olan eserin orijinali heykeltıraşın mirasçılarında. Çok sayıda ziyaretçi alan heykel, aynı zamanda birçok saldırıya maruz kaldı.

Bugüne kadar protesto için burka giydirildi, üzerine boya döküldü, kafası koparıldı, sağ kolu kesildi ve oturduğu taştan kaldırıldı.

4) Gezginler – Bruno Catalano, Marsilya, FransaBruno Catalano’nun yaratttığı akım Les Voyageurs (Gezginler), Marsilya’da sergileniyor. Bu sürrealist çalışma insanların bir an durup kendilerini sorgulamalarına neden oluyor.

Hayat yolunda hepimiz birer yolcuyuz; kimimiz iş kimimiz ise kendimizi aramak uğruna yola koyuluyoruz. Heykellerim de bir sebepten yola çıkmış, bir dünyanın insanı değil de dünyada bir insan olan ve çıkılması kaçınılmaz yolculuklara koyulmuş kişiler… Ayakları üzerinde duran ve evleri valizleri olan özgür ruhlar. Eğer yüzlerine bakarsanız hepsinde ortak bir şey görürsünüz, gurur. Yola çıkmış olmanın ve yol alıyor olmanın haklı gururu ile başı dik yürüyen insanlar hepsi. En önemlisi de kendilerini gerçekleştirmeye çalışan, her an kendilerini tamamlayan ‘eksik’ insanlar…”

5) Salınan Adam Sigmund Freud – David Černý, Prag, 1996

Yapımında parke kullanılan bu enteresan eser 1997 yılında ilk kez Saygı 97 sergisinde kendini gösterdi. Bugüne kadar Berlin, Stockholm ve Londra’da salındı ve en son eski şehrinde, yani Prag Husova caddesinde sokaktan geçenleri selamlıyor. Sol eli cebinde, sağ eliyle salınan Sigmund Freud’un küçük bir heykeli olan eser, entellektüel kişilere atıfta bulunuyor.

6) Kurtarıcı İsa – Paul Landowski, Rio de Janeiro, Brezilya (1926-1931)

Heykel, dünyanın en büyük 5. büyük İsa heykeli olarak geçiyor ve 700 metrelik Corcovado Dağı’nın zirvesinde bulunuyor. 1926 yılında başlanan, yapımında beton ve talk sabun taşı kullanılan heykelin yapımı 1931 yılında bitti. 1 milyonun üstünde ziyaret alan bu heykel, aynı zamanda Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine yapıldı.

7) Duvaklı Bakire – Giovanni Strazza

Mermer üzerinde bir duvak modeli oluşturmak çok zorlu bir iş. Giovanni Strazza tarafından yontma yöntemiyle ve hiçbir ek malzeme kullanılmadan yapılan bu heykel 19. yüzyıla damgasını vurdu.

Tüllü, peçeli, duvaklı olarak yapılan bu Bakire Meryem heykeli, birçok heykeltıraş tarafından denendi ve kısa sürede zarafetin simgesi haline geldi.

8) Özgürlük Anıtı, New York, ABD, (1884-1886)

New York’ta bulunan heykel 1886’dan beri Amerika’nın simgesi olarak geçer. Yapımında bakır kullanılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD’ye hediye edildi. Heykel, New York şehrindeki Özgürlük Adası’nda yer alıyor.

Heykelin bir elinde meşale diğer elinde ise bir hitabe bulunmaktadır. Hitabenin üzerindeki tarih (4 Temmuz 1776) Amerika’nın Bağımsızlık Bildirgesi‘nin tarihidir. Heykelin başındaki tacın 7 sivri ucu da 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler.

Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla gidip merdivenleri tırmanarak meşaleye çıkar.

9) Pieta – Michelangelo, Vatikan

Pietà, kucağında ölü İsa Mesih’i tutan Meryem Ana heykelidir. Normalde Fransız Piskopos Jean Bilheres tarafından 1498’de mezarı için sipariş edilen heykel, şu an Vatikan Aziz Petrus Bazilikası’nda bulunuyor.

Bazı görüşlere göre heykel İsa’nın çarmıhtan indirildiği anı canlandırıyor. Michelangelo bu eseri verebilmek için ilk iki mermerin kırılması üzerine toplam 3 deneme yaptı.

10) Venus de Milo – Alexandros of Antioch, Fransa

Antik Yunan’dan günümüze ulaşan ünlü heykel, Yunan mitolojisinde güzellik ve aşkın tanrıçası olan Afrodit’in Roma mitolojisine yansımasıdır. Eserin adındaki Milo, 1820’de bulunduğu Yunan adasının ismidir. Heykel mermerden yapılma olup, bugün Fransa’da bulunan Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3631

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here