Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
32

Film sektörü artık eskiye oranla çok daha farklı tatlar barındırıyor. Bu farklı tatlardan ikisi de İspanyol ve Arjantin sineması. Son yıllarda yıldızı parlayan İspanyol sinemasında inanılmaz özgün senaryo örnekleri var. Filmlerinde sizi hiç beklemediğiniz olaylarla ve ters köşe yapan bir sonla karşılaştırıp şaşırtmayı başaran İspanyollar ve Arjantinliler; duyguları çeşitli yollarla size hissettiriyorlar. Senaryoları bazen birbirine benzese de bunlar Hollywood klişelerinden uzak oluşuyla sıkıcı olmuyorlar. Bizde sizin için İspanyol ve Arjantin sinemasının güzel örneklerinden bir derleme yaptık, şimdiden keyifli seyirler.

1) El Secreto De Sus Ojos (2009)

IMDb : 8,2

Eduardo Sacheri‘nin yazdığı La Pregunta de Sus Ojos adlı romandan uyarlanan, Arjantin – İspanya ortak yapımı bu film 1999 yılında geçiyor. Geri dönüşlerle anlatılan hikayede her şey 1974 yılında hükumete bağlı çalışan Benjamin Esposito’nun incelemek üzere gönderildiği vahşi cinayetle başlar. Buenos Aries yakınlarında işlenen bu cinayetin maktulü Ricardo Morales’in çok sevdiği eşidir. Benjamin ona bu cinayeti çözeceğine dair bir söz verir fakat dosya kapanır. Yıllar sonra Benjamin emekli olmasının ardından bu konuda bir kitap yazmaya karar verir ve geçmişin sır perdesini tekrar aralar. Juan José Campanella’nın yönettiği, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar kazanan bu filmi başından sonuna kadar şaşkınlıkla ve merakla izleyeceksiniz.

”Anlamak istiyorum insan nasıl boş bir hayat yaşayabilir. Hiçbir şey ile dolu bir hayat nasıl yaşanır…”

2) Relatos Salvajes (2014)

IMDb: 8,1

Damián Szifron yönettiği kara komedi tarzındaki film Arjantin yapımı. Filmde Bounes Aires ve etrafında yaşayan 6 farklı hayatın birbirinden bağımsız hikayeleri anlatılıyor. Bu hikayelerin tek ortak noktası ise öfkenin insana neler yaptırabileceğini ve bu yaptırdıklarının etkilerinin ne boyutlara ulaşabileceği. Verdiği mesajlarla ve hikayeleri anlatma şekliyle sizi kendine bağlayacak filmin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

”Bu yozlaşmış sistemin sefil bir kölesisin.”

 

3) Noviembre (2003)

IMDb: 7,8

Film bir grup aktörün yani ”Noviemre” ekibinin, yakın geleceğimizden 90’lı yılların sonlarına doğru bir yolculuk yapıp o zamanları aktarması üzerinedir. Alfedro Beaze sanatın dünyayı değiştirebileceğine inanmaktadır. Alfedro ve kendisi gibi özgür düşünceli sanatçı arkadaşları bir araya gelirler ve sanatlarını sokağa taşırlar. İlkelerinden bazıları hiçbir zaman para kabul etmeyecekleri ve kimseye bağlı olmayacaklarıdır. Achero Manas tarafından yönetilen, bol miktarda sanat barındıran film bittiğinde size birçok şeyi sorgulatacak ve yeni bakış açıları kazandıracak.

”Sanat içinde geleceği barındıran bir silahtır.”

 

4) El Cuerpo (2012)

IMDb: 7,6

Oldukça hırslı ve planlı bir iş kadını olan Makya’nın cesedi morgdan kaybolur. Bu olay henüz çözülemeyen cinayetini daha da karmaşık hale getirir. Davayı çözmesi için göreve, eşini kaybetmesinin travmalarını atlatmaya çalışan dedektif Jaime Pena getirilir. Bu davayı meslekte hala iyi bir polis olduğunu kanıtlamak için çözmeye kararlı olan dedektif olayı her yönüyle değerlendirse de karanlık noktalar çok fazladır. Oriol Paulo‘nun yönetmenliğini üstlendiği bu filmin sonununda şaşkınlığınızı engelleyemeyeceksiniz.

”Her ölüm aksi ispatlanana kadar bir cinayettir.”

 

5) Todo Sobre Mi Madre (1999)

IMDb: 7,9

Manuela oğluyla birlikte yaşayan bekar bir annedir. Oğlu Estaban bir tarif kazası geçirir ve hayatını kaybeder. Bu olaydan sonra Manuela geçmişine doğru bir yolculuğa çıkar ve hayatı üç kadınla kesişir. Bir trans, bir rahibe ve ünlü bir oyuncu. Bu dört ayrı kadının hayatlarının bir şekilde birbirine bağlanışını izleyeceğiniz film ünlü yönetmen Pedro Almodóvar tarafından yönetildi. Yabancı dilde en iyi film dalında Oscar ve daha birçok ödül alan film sizi yer yer gülümsetirken, yer yer gözlerinizi dolduracak.

“Dün gece annem bana bir fotoğraf verdi, yarısı yoktu. Söylemek istemedim ama benim hayatımın da bir yarısı yok.”

 

6) Hable Con Ella (2002)

IMDb: 8

Yine Pedro Almodóvar tarafından yönetilen bir film ve yine birçok duyguyu bir arada hissedebileceğiniz bir yapıt. Filmde Benigno ve Marco şans eseri bir tiyatroda yan yana otururlar. Marco’nun gösteriden etkilenip ağlaması Benigno’nun dikkatini çeker. Bundan bir süre sonra ise hayat onları tekrar yan yana getirir. Bu sefer bir klinikte. Benigno bu klinikte sağlık görevlisi olarak çalışmaktadır. İki adamın da aşık olduğu kadınlar komadadır ve bu ortak nokta zamanla aralarında bir bağ oluşturur. En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar alan ve daha birçok ödül kazanan film müzikleriyle ve senaryosuyla oldukça çarpıcı.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
32

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here