Gazeteci Tayfun Talipoğlu’nun da söylediği gibi;

“Karadenizli olmak için Karadeniz’de doğmak gerekmiyor, sevdalanmak yeter.”

Siz hiç Karadenize gittiniz mi? Ağaçların rengini, oradaki toprağın kokusunu içinize çektiniz mi? Peki ya yaylalarına çıkıp, tepelerinden göllerine baktınız mı? İşte bu yazımızda mavi ve yeşilin birleştiği topraklara, Doğu Karadenize yolculuk ediyoruz.

  •  Pokut Yaylası(Rize): Çamlıhemşin’in üstünde, 2100 metrede yer alan Pokut, Palovit ana vadisine bakıyor. Çam ormanlarıyla çevrelenen Pokut, doğa yürüyüşçüleri ve fotoğraf tutkunlarının uğrak yeridir. 100-150 yıllık tarihi evlerinin özgün mimarisi göz almaktadır. Burada bulutlara dokunmanın mümkün olduğunu söylerler!
  • Borçka-Karagöl Yaylası(Artvin): Yaylada yer alan Karagöl birçok vahşi hayvana da yaşam olanağı sunuyor. Vahşi hayvan fotoğrafçılığıyla uğraşanlar buraya vaşak, boz ayı, dağ keçisi ve yırtıcı kuşları gözlemlemeye gelebilir. Son zamanlarda Karadeniz gezilerinin göz bebeği haline gelmiştir.
  • Çambaşı Yaylası(Ordu):Ordu’da dereler yukarı akmaz  ama Çambaşı denilince akan sular durur. Çünkü o, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarındandır. Hem yaz hem kış aylarında turizm için bulunmaz doğal güzelliklere sahiptir. 1850 m. rakımda kurulmuştur. Bu yörede bütün doğa sporlarını profesyonel olarak yapmak mümkündür. 72 obası ve 100 bin dönümlük alanı ile ülkemizin en geniş yaylalarından biridir. Son zamanlarda yayınlanan Kuzeyin Yıldızı adlı televizyon dizisi ile birlikte bölgeye ilgi artmıştır.
  •   Ayder Yaylası(Rize): 350 m. yükseklikteki yayla Karadeniz yaylaları deyince akla ilk gelenlerden. Aşırı turizmden ötürü manşetlere başlık olan Ayder artık bir kasaba olmuş yaylada tüm altyapı imkanları mevcut. Turizmin göz bebeği, içerisinde ne ararsanız var. Ocak aylarında gerçekleşen kardan adam festivaliyle kalplerimizi ısıtmayı başarıyor.
  • Keyfalan Yaylası(Ordu): Mesudiye ilçesinin güney doğusun da bulunan Keyfalan Yaylası Ordu’ya 134 km. Mesudiye ilçesine 20 km mesafededir. Bu yüksek bölge, dizilerde filmlerde görülen Karadenizi gerçekten yansıtmaktadır. Diğer yaylalarla kıyaslandığında geleneksel yayla evleri mimarisine, oba yerleşim desenine örnek oluşturacak nitelikte kültürel bir mirastır.
  • Anzer Yaylası(Rize):Rize il merkezine 80 km mesafededir. Doğası ve meşhur Anzer Balının üretildiği bölge olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde bitkiye de ev sahipliği yapması nedeniyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir. Alternatif turizm aktivitelerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için de uygun olup bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt iline, diğer taraftan da, Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlar.
  • Sis Dağı(Giresun):Giresun ili Görele ilçesinin sahile 40 km. mesafede kurulmuştur. Her yıl Temmuz ayının 3. Cumartesi günü yapılan “Sis Dağı Şenlikleri” yöredeki çok sayıda köy ve obadan gelenlerin katılmasıyla kutlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here