Artık ayrılmaz birer parçamız haline gelen cep telefonlarının zarlarları konuşuladursun, “zararları ne kadar fazla da olsa, madem elimizden düşüremiyoruz, o zaman telefonları olduğunca verimli kullanmaya bakalım en iyisi” düşüncesiyle yola çıkarak, hayatımızı kolaylaştıran telefon uygulamalarını sizler için sıralamaya karar verdik. Hazırsanız listemize başlayalım!

1) todoist

Listemizin ilk sırasında, hepimizin yapmayı oldukça sevdiği “to do” listelerinin uygulamasına yer verdik. Aynı zamanda bilgisayarınızdan da kullanabileceğiniz bu uygulama ücretsiz. Ancak uygulamanın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak isterseniz, premium versiyonunu da satın alabilirsiniz.

Alışveriş, okul, iş, ev, spor vs. gibi ana başlıklarla işlerinizi kategorize ettikten sonra, bu başlıklar altında yapacaklarınızı önem sırası ve yapılması gereken günlere göre ayırabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamayı kullanan başka bir kişiyi de iş taslaklarınıza ekleyebilir, bu şekilde iş dağılımlarını da oldukça düzenli bir şekilde görebilirsiniz.

 2) HabitBull

Listemize alışkanlılarınızı kontrol edebileceğiniz bir uygulama ile devam ediyoruz. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak veya yeni alışkanlıklar edinmek istiyorsanız Habitbull tam size göre!

Edinmek veya kurtulmak istediğiniz alışkanlıklarınızı, hangi aralıklarla yapmak veya yapmamak istiyorsanız, bunları not ettikten sonra, belirlediğiniz aralıklar içerisinde bunları uygulayıp uygulamadığınızı işaretleyebiliyorsunuz. Bu şekilde istikrarınızı net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

3) Clockwork Tomato

Yapacağınız işleri belirleyip, alışkanlıklarınızı kontrol ettikten sonra, sıra geldi zamanınızı kontrol etmeye!

Pomodoro tekniği (pomodoro tekniğinin ne olduğunu bilmiyorsanız bu sayfaya göz atabilirsiniz.) ile çalışmanızı sağlayan Clockwork Tomato, size pomodro tekniğini uygulamanızı sağlamak amaçlı süre tutmaktan başka bir iş yapmıyor aslında. Ancak alarm kurup saati kontrol etmek yerine bu uygulamayı kullanmanın bir artısı var ise, o da size geriye dönük, hangi gün toplamda kaç saat çalıştığınızı göstermekte oluşu. Verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, bu uygulama oldukça hoşunuza gidecektir!

4) toggle

Zamanını kontrol ederken pomodro tekniği kullanmak istemeyenler için, Clockwork Tomato‘ya alternatif olarak sizlere toggl‘ı önerebiliriz. Yapacağınız işlere başladıktan sonra süre tutarak bir gün içerisinde o işe ne kadar zaman ayırdığınızı gösteren bu uygulama, günlük planlarınızı yaparken, hangi işinizin ne kadar vakit aldığını görmenize sağlayarak daha gerçekçi planlar yapmanıza yardımcı olacaktır.

5) Money Lover

İşleriniz, zamanınız, alışkanlıklarınız kontrol altında! Peki ya harcamalarınız? Hepimizin “Bütün param nereye uçtu anlamadım!” dediği anlar olmuyor değil, kabul edelim… İşte tam da bu noktada devreye giren Money Lover, harcadığınız paranızın hangi miktarda ve nereye olduğunu not edebileceğiniz, bu şekilde en çok nelere harcama yaptığınızı takip edebileceğiniz bir uygulama.

6) Sleep Cycle

Geldik serimizin ilk bölümünün son uygulamasına. Kimi zaman uykuya dalmakta sıkıntı çekerken kimi zaman da bir türlü uyanamamaktan şikayet ediyoruz. Ruh halimiz ve günlük rutinlerimiz, uyku düzenimiz üzerinde birinci dereceden etkili olsa da, yukarıda önerdiğimiz uygulamaları, sizler günlük rutinlerinize dahil ettikten sonra, günlük stres seviyenizde meydana gelen ciddi bir azalmadan sonra, uykuya dalmakta yaşadığınız sorunu büyük ölçüde aştığınızı farz ediyoruz. Bu nedenle artık uyku sürecinizi de takip etmeye başlayabilirsiniz.

Günde kaç saat uyuduğunuzu, hangi saatler arasında hangi uyku seviyesinde bulunduğunuzu belirleyen bu uygulama ile uyku aktivitelerinizi kontrol edebilir, bu sayede bedeniniz ve vücut ritminiz konusunda biraz daha bilinçli hale gelebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here