Hangi yazar yazdıklarının içinde kaybetmez ki kendini? Hangi Edebiyat tutkunu kalbini ortaya koymaz yazarken? Hayatını intihar ile sonlandıran bazı yazarları, sanatçıları bu yazı içerisinde anlattık sizin için. Hatırlatmak istiyoruz ki hayatına bu şekilde son veren daha bir sürü değerli sanatçı var. Bu yazıda olanları da, olmayanları da saygıyla anıyoruz. Bugün onlar olmasada biz onları tanıyor, onları yaşıyoruz.

Sonunda acı, sabahı da kapladı; CESARE PAVESE

Ölümü takıntı haline getirmişti Pavese. Ona göre aşk, savaşla birebirdi. Kadınlarla olan sorunlu ilişkileri, çektiği yalnızlık “Kendimi yalnız bırakmamak için bütün gece aynanın karşısında oturdum” dedirtti ona. Şiir ve Romanlarıyla hala adından söz ettiren Cesare Pavese İtalya Torino’da kaldığı bir otel odasında uyku hapını fazla alarak yaşamına son verdi. (9 Eylül 1908 – 27 Ağustos 1950)

Yaşamak, bu kadar içler acısı olmamalıydı; Virginia Woolf

İngiliz edebiyatının en önemli kadın yazarı, düşüncelerini cesurca kaleme alan feminist, döneminde ve günümüzde kadınlara yol gösteren… Bilinç akışı tekniğinin öncüsü; Virginia Woolf, hayatının bazı dönemlerinde psikolojik sorunlar yaşamış, akli dengesini kaybetmişti. Hayat arkadaşına yazdığı intihar mektubunda da ifade ederek buna daha fazla dayanamayacağını, doğru düzgün yazamadığını, kimsenin onlar kadar mutlu olamayacağını düşündüğünü ifade etti ve suya olan büyük korkusuna rağmen cebini taşlarla doldurarak evinin yakınındaki nehre atladı. (25 Ocak 1882 – 28 Mart 1941)

Okur kaybı bunalımı getirdi, bunalım ise intiharı; RICHARD BRAUTIGAN

Beat kuşağının efsanelerinden olan Richard Brautigan kötü bir çocukluk geçirmişti. Kendi içindeki yalnızlık onu intihara sürükledi. Öyle ki, cesedi intiharından bir ay sonra bulundu. (30 Ocak 1935 – 14 Eylül 1984)

Hayat, roman kadar ağır oldu onun için; METİN KAÇAN

İntihar sebebi tam olarak hala bilinmiyor büyük ustanın, bilinen tek şey; ondan geriye Ağır Roman kaldı, Harman Kaplan kaldı, Adalara Vapur, Fındık Sekiz kaldı… (15 Kasım 1961 – 6 Ocak 2013)

Son olarak kendi intiharını kaleme aldı; BEŞİR FUAD

Bilim ve felsefe aşığıydı Beşir Fuad. Osmanlı döneminde birçok savaşta asker olmuş, osmanlı’yı birçok batılı yazalar tanıştırmış büyük bir sanatçıydı aynı zamanda. İntiharı iki yıl öncesinden planlıydı. Ahmet Mithad Efendi’ye yazdığı mektupta iki yıl sonra intihar edeceğini, kullanacağı yöntemle canının çok yanmayacağını ve yavaş bir ölüm olacağı için intiharını kaleme alabileceğini ifade etmişti. Öyle de oldu gerçekten. Kanına klorit kokain enjekte edip bileklerini kesti, bilincini kaybedene kadar aşama aşama not aldı. Osmanlı döneminde hiç alışılmış bir durum değildi intihar. Beşir Fuad’tan sonra intihar, salgın haline geldi…(1852 – 1887)