Güzel vakit geçirmek için izlediğimiz animeler, bazen izleme süresinin ötesine geçer. Anime bittiğinde dahi kafamızdan gitmezler. Çünkü içerdikleri konular sıradan bir hikayeden fazladır. Bizi düşünmeye, bazı şeyleri sorgulamaya iterler. İşte bu yazıda aklımızı oyalayan bu animelerden bazılarını paylaşacağız.

Serial Experiments Lain


Serial Experiments Lain belki de anlaşılması en zor animelerden. İlk izleyişte her şeyi çözmek neredeyse imkansız gibi. Ancak içerdiği karışıklığa rağmen damakta güzel bir tat bırakıyor. 13 bölümlük animede her şey ana karakter Lain’in intihar eden arkadaşı Chisa’dan bir mail almasıyla başlıyor. Mailde Chisa, yalnızca fiziksel bedenini bıraktığını ve “ağda” yaşamaya devam ettiğini belirtiyor.

Psycho Pass

Distopik bir evrende geçen Psycho Pass’te suçu gerçekleşmeden engellemeyi hedefleyen bir sistem mevcut. Sibyl denilen bu sistem insanların akıl sağlıklarını ölçmekte. Bu ölçümde belirli sınırları geçenler rehabilitasyona alınmakta ya da öldürülmekte. Halk bu sisteme girmemek için ölçülü bir hayat sürmekte. Animeyi izlerken kendinizi insan aklını etkileyen faktörleri sorgularken bulacaksınız.

Welcome to the NHK

Bir komedi serisi gibi başlayan Welcome to the NHK gitgide karanlıklaşıyor. Asosyal bir genç olan Satou’nun hayatı onu “iyileştirmeye” çalışan Misaki ile tanışmasıyla değişiyor. İnsan psikolojisinin sosyal hayatı nasıl etkilediğini irdeleyen bu animeyi izlerken gözyaşlarınızı tutmak zorlaşıyor. Çünkü karakterler kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz gibi tasarlanmış.

Paprika

İnsan psikolojisini inceleyen bir başka anime de Paprika. Bilinçaltına rüyalar sayesinde ulaşılmasını anlatan film, aynı zamanda Christopher Nolan’ın ünlü filmi Inception’ın ilham kaynaklarından biri.

Steins; Gate

Zamanda yolculuk üzerine olan bu anime başlarda sıkıcı gelebilir. Ancak anime gitgide daha mükemmel hale geliyor. Zamanda yolculuk temasını seven biriyseniz mutlaka izlemeli ve animeyle birlikte bu konseptin sonuçlarını değerlendirmelisiniz.

Death Parade

Ölümden sonrasını konu alan Death Parade’de, aynı anda ölen 2 insan bir barda buluşur. Ölümcül bir oyuna tabii tutulan bu insanlardan birinin ruhu reenkarne edilecekken diğerinin ruhu ise boşluğa gönderilecektir. Korkuyla bu ölümcül oyunları oynayan insanlar aslında insanoğlunun tehlike karşısında ne kadar değişebileceğini gözler önüne sermektedir.

Monster

Listemizin en uzun animelerinden olan Monster, aynı zamanda  psikolojik olarak en etkileyici olanlardan biri. Dr. Kenzou Tenma meslektaşları tarafından saygı görülen bir beyin cerrahıdır. Ancak dünyası bir akşam yapmak zorunda kaldığı bir tercihle değişir. Aynı anda hastanesine gelen belediye başkanı ve bir çocuk arasında seçim yapmak zorunda kalan Tenma, çocuğun hayatını kurtarmayı seçer. Bu verdiği kararın sonuçları hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıkacak ve hayatı boyunca Tenma’yı rahat ettirmeyecektir.

Neon Genesis Evangelion

Dünya yok olmak üzeredir ve insanlığın tek umudu NERV adlı organizasyon ve onlara ait olan dev robotlardır (Evangelion). 14 yaşındaki Shinji Ikari bu organizasyona dahil olur ve tüm dünyanın sorumluluğunu omuzlarına yüklenir. Sıradan bir aksiyon animesi gibi başlayan seri, giderek derinleşir; psikoanalitik ve dini temalara değinir. Serinin ardından çekilmiş olan filmleri de mevcuttur.

Ghost in the Shell

2005 yılında Mamoru Oshii yönetmenliğinde çekilen Ghost in the Shell, sibernetik bedenlerin sıkça kullanıldığı bir dönemi anlatmaktadır. İnsanların zihinlerini hackleyen bir suçlunun izinde olan Motoko Kusanagi, film ilerledikçe kendi varlığını sorgulamaya başlayacaktır. “İnsanın tanımı nedir?”, “Sibernetik bir bedene eklenmiş bir ruh hala insan mıdır?” gibi sorulara yanıt arayan film, insanla ilgili tanımlarınızı tekrar sorgulamanıza neden olacak.

Eve no Jikan (Time of Eve)

Gelecekte geçen animede, android teknolojisi gelişmiştir ve androidler insan gibi görünmektedirler. İnsanlara yardımcı olarak kullanılan androidler bir teknolojik aletten ileri görülmemektedir. Ancak “The Time of Eve” adlı kafede ayrımcılık yoktur. Androidler ve insanlar eşit görülmekte ve birbirleriyle kaynaşmaktadır. Seri boyunca yine insan olmanın temelini sorgulayacak ve seriden suratınızda bir gülümsemeyle ayrılacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here