Büyük anime ustası Hayao Miyazaki, kurmuş olduğu Studio Ghibli ve yaratıcısı olduğu Spirited Away, My Neighbor Totoro, Howl’s Moving Castle, Princess Mononoke, Nausicaä of the Valley of the Wind gibi sayısız efsanevi filmiyle, kendisinden sonra gelen bir çok Japon anime sanatçısını etkiledi.

Biz de Miyazaki sinemasını çoktan silip süpüren anime severler için mutlaka izlenmesi gereken 10 alternatif ve leziz anime filmini sizler için listeledik.

1. Perfect Blue (Pafekuto Buru)

Yönetmen: Satoshi Kon

Yapım: 1997

Tür: Psikolojik-Gerilim

Popüler bir müzik grubunun üyesi olan Mima Kirigoe, kariyerinde değişikliğe giderek şarkıcılığı bırakır ve oyunculuğa başlar. Oynadığı filmdeki rolden ve dergilere çıplak pozlar vermesinden sonra bir hayranının onu sürekli taciz etmesiyle Mima’nın hayatı iyice çekilmez bir hal alır. Bunun üzerine Mima, zamanla aklını yitirmeye başlayacak ve gerçekle hayal arasındaki ayrımı yapamaz hale gelecektir.

2. Into the Forest of Fireflies’ Light (Hotarubi no Mori e)

Yönetmen: Takahiro Ômori

Yapım: 2011

Tür: Romantik/Dram/Doğaüstü

Hotaru, yaz tatillerini amcasının yanında geçiren minicik bir kız çocuğudur. Bir gün ormanda kaybolur ve bu sırada maskeli biriyle karşılaşır. Gin adındaki bu genç, Hotaru’ya kendisinin bir Youkai yani bir orman cini olduğunu ve bir insana dokunursa yok olacağını söyler. Gin’den fazlasıyla etkilenen Hotaru, artık amcasının yanına geldiği her yaz Gin’le birlikte vakit geçirir. Yıllar geçtikçe, ikilinin arasında tüm yasaklara karşı engel tanımayan ve giderek güçlenen bir bağ oluşur.

3. Paprika (Papurika)

Yönetmen: Satoshi Kon

Yapım: 2006

Tür: Psikolojik Gerilim/Bilim Kurgu

Terapistlerin, hastalarının düşlerine girmelerini sağlayan özel bir makine, bir gün gizemli bir şekilde çalınınca dünya üzerinde ciddi bir karmaşa yaşanmaya başlar. İnsanların bütün rüyalarının ortaya dökülmesi ile düş ve gerçek arasındaki sınır kalkacak ve bir kaos oluşacaktır. Bütün bu karmaşayı durdurabilecek tek kişi ise genç terapist Paprika‘dır.

4. Ninja Scroll (Juubee Ninpuuchou)

Yönetmen: Yoshiaki Kawajiri

Yapım: 1993

Tür: Aksiyon/Macera

Yılların eskitemediği bir anime olan Ninja Scroll, temelinde feodal dönem Japonya’sında yaşayan ninja klanları arasındaki iktidar ve güç savaşını ele alıyor. Salgın bir hastalığın baş göstermesi ile Koga Ninja Takımı’nın efendisi Chamberlain, bu hastalığın nedenini öğrenmeleri için takımını köye gönderir ancak takım ormanda, Tessai adında derisini taşa dönüştürebilen ölümcül bir yaratığın saldırısına uğrar. Takımdan sadece dişi ninja Kagero, o sırada orada bulunan ve hiçbir efendiye bağlı çalışmayan ninja Jubei Kibagami tarafından kurtarılarak sağ çıkar. Bundan sonra ise ikili, yendikleri Tessai’nin, Kimon’un Sekiz Şeytanı’ndan sadece biri olduğunu öğrenecek ve kendi hayatlarını kurtarırken, lanetli bir komployu da çözmeye çalışacaktır.

5. Your Name (Kimi no Na wa)

Yönetmen: Makoto Shinkai

Yapım: 2016

Tür: Romantik/Dram/Fantastik

Ailesiyle birlikte kırsal bir kesimde yaşayan ve hayatından pek memnun olmayan Mitsuha, Tokyo’da yaşamanın hayalini kurmaktadır. Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise Tokyo’da yaşayan ve günlerini çalışarak geçiren bir çocuktur. Birbirine yabancı bu iki genç, gördükleri garip rüyalar sayesinde bir şekilde kendilerini, birbirlerine bağlanırken bulacaktır.

6. The Wolf Children (Ookami kodomo no Ame to Yuki)

Yönetmen: Mamoru Hosoda

Yapım: 2012

Tür: Dram/Fantastik

Üniversite öğrencisi Hana, okulda gördüğü yakışıklı ve gizemli bir adama aşık olur. Daha sonra bu adamın, türünün son örneği bir kurt adam olduğunu öğrenir ancak korkmak yerine ona daha çok bağlanır ve bu masalsı aşkın meyveleri, tıpkı babaları gibi yarı insan yarı kurt olan Yuki ve Ame dünyaya gelir. Ne yazık ki bu mutlu aile tablosu, babalarının ava çıktığı bir gece, kurt formunda ölü bulunmasıyla bozulur. Bu olaydan sonra Hana, yavru kurt-insanlarını büyütürken şehir hayatına daha fazla uyum sağlayamadığı için herkesten uzakta, dağlık bir köye yerleşir. Böylece o ve çocukları için, izlerken seyirciyi sıcacık saran, duygu yüklü ama bir o kadar da tatlı asıl yolculuk başlar.

7. The Garden of Words (Koto no ha no niwa)

Yönetmen: Makoto Shinkai

Yapım: 2013

Tür: Dram/Romantik

Takao, ayakkabı üretimi yapmak için eğitim alan bir gençtir. Japon bahçe stili ayakkabılar dikmektedir. Günün birinde kendinden yaşça büyük Yukino adlı bir kadınla tanışır. Zamanla birlikteliğe dönen bu ilişkinin en ilginç yanı, bahçede sadece yağmurlu günlerde denk geliyor olmalarıdır.

8. 5 Centimeters Per Second (Byousoku 5 Centimeter)

Yönetmen: Makoto Shinkai

Yapım: 2007

Tür: Dram/Melodram

Takaki ve Akari lise öğrencisi iki yakın arkadaştır ve aslında film 3 hikayenin bir araya gelmesinden oluşur. İlk bölüm Okasho, Takaki ile Akari’nin bir araya geldikleri günü gösterir. Sonraki bölüm, Cosmonaut‘da başka birinin bakış açısıyla bu buluşmadan sonra Takaki’nin hikayesi anlatılır. Son bölüm olan Byosoku 5 centimeter‘da ise artık birbirlerine yabancılaşan bu iki insanın düşünceleriyle ilgili kısa klipler vardır.

9. When Marnie Was There (Omoide no Marnie)

Yönetmen: Hiromasa Yonebayashi

Yapım: 2014

Tür: Dram/Gizem

Terk edilmiş gizemli bir evin penceresinde görünen esrarengiz bir kızın hikâyesini anlatan ve klasik Ghibli konseptinin hakim olduğu filmde, bütün öykü Anna‘nın gözünden anlatılıyor. Hiç arkadaşı olmayan Anna, bir gün evinin yakınlarında bulunan kum tepelerinin orada Marnie’yle karşılaşır. Marnie, insanlardan uzakta yaşamaktadır ve bataklıktaki eve yeni bir aile taşınınca Marnie ortadan kaybolur. Anna sahip olduğu bu tek arkadaşın peşine düşmekte gecikmez.

10. Children Who Chase Lost Voices (Hoshi wo Ou Kodomo)

Yönetmen: Makoto Shinkai

Yapım: 2011

Tür: Macera/Fantastik

Asuna isimli bir genç kız, babasından hatıra kalan radyodan güzel bir ses duyar ve bu ses asla aklından çıkmaz. Günün birinde Asuna, Shun adında bir adamla tanışır. Shun, “Agartha” denilen yeryüzü sırlarının gizlendiği ve dileklerin kabul edildiği gizemli bir dünyadan gelmiştir. Zamanla ikili yakınlaşmaya başlar ancak bir süre sonra Shun aniden ortadan kaybolur. Asuna ise onu bulmak için bilinmezliğe doğru adımlar atar.

 

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here