Anime… İzlerken aslında hayal gücümüzün ne kadar geniş olduğunu bir kez daha hatırlatan, insanı farklı dünyalara götüren, her türlü güzelliğe, iyiye ve kötüye şahit olmamızı sağlayan içine girip asla gerçek dünyaya dönmek istemeyeceğimiz Japon çizgi filmleri.

Anime, Japonca animasyon anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelime. Kendine özgü çizim teknikleri olan animelerdeki karakterlerin gözlerinin genelde kocaman olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeniyse olaydaki duygunun seyirciye daha net geçmesi. Boşuna dememişler gözler kalbin aynasıdır diye. Japonların kompleksli olmasıyla falan alakası yok tabii! Anime bir çizim sanatı. Klasik çizgi filmlerle aynı teknik özelliklere sahip olsa da içinde barındırdığı her türlü aksiyon, dram, fantastik ve benzeri öğelerle her yaştan insana hitap ediyor.

Ünlü anime sanatçısı Hayao Miyazaki‘nin animelerinde küçük bir gezintiye ne dersiniz? Sanatçının yapmış olduğu animelerini 3 boyutlu olarak tekrar hayata döndüren, her bir animesinden karakterler koyarak zenginleştiren Dono sayesinde görsel bir şölen yaşayacaksınız.

Aynı zamanda bu kısa anime gezintisinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız sanatçının Vimeo adresine bir göz atmanızı öneririz.

Vimeo: Dono

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here