Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1233

Hayal kurmanın bir zararı var mıdır? Ya da bağımlılığınız hayal kurmak olabilir mi? Bu yazımızda hayalperestliğin ötesinde bir hayalciliğe, Maladaptive Daydreaming -uyumsuz hayal kurma- adlı sendroma yer veriyoruz. Gelin, daha fazlasını birlikte inceleyelim.

Maladaptive Daydreaming’e sendrom diyoruz çünkü bu birçok psikoloğa göre psikolojik bir rahatsızlık değil. Bu sendromdan muzdarip kişilerin pek çoğu çocukluğundan itibaren çeşitli hayaller kuruyor. Fakat bu hayaller daha çok senaryo gibi olay örgüsü şeklinde gelişiyor; dönem dönem gerçek hayatta yaşadığı olaylara bağlı olarak birden fazla senaryo -hayal- üretebiliyor. Bu durumu hayalperestlik ötesine taşıyan durum ise hayallerin kontrolden çıkması. Hayal kurmaya ya da yaratılan dünyaya bağımlı hale getirerek kişiyi sosyal yaşamdan soyutlayan, yalnızlaştıran bir eylem haline gelebiliyor.

MD’i ortaya çıkaran kişi, İsrail’de Hafya Üniversitesi’nde çalışan profesör Eli Somer ise bu sendromu şöyle açıklıyor;

”Maladaptive Daydreaming (MD), insan etkileşimini değiştiren ve/veya akademik, kişilerarası veya mesleki işleyişe müdahale eden geniş bir fantezidir.”

Bu sendromun ortak belirtileri ise şunlardır:

  • Dikkat dağınıklığı, günlük işleri tamamlayamamak
  • Gece uyumakta zorluk çekmek
  • Hayal kurma ihtiyacı hissetmek
  • Tekrarlayıcı hareketler yapmak (jest, mimik, konuşma)
  • Uzun süre boyunca hayal kurmak

Maladaptive Daydreaming genellikle bir tür psikoz olan şizofreni olarak teşhis edilir. Ancak Eli Somer, uysal olmayan hayal kurmanın psikoz olmadığını; çünkü uyumsuz hayal kurmayı yaşayan insanların hayallerinin gerçek olmadığını kabul ettiklerini söylüyor.

Kişinin küçüklüğünde ya da güncel yaşamında yaşadığı sıkıntılar bu sendromun tetikleyicisi olabiliyor. İdealize edilmiş güç, güzellik kısacası yaratılan dünya; gerçek dünyadan kaçış niteliği taşıyor ve MD bir rahatsızlık olmadığı için herhangi bir tedavisi yok. Kontrol edildiği sürece bu durumu olumlu kullanmak kişiyi daha yaratıcı biri haline bile getirebilir.

”Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin. Hayal, bilimden daha önemlidir; çünkü bilim sınırlıdır. İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz.” -Albert Einstein

Kaynak: 1,2,3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1233

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here