Hayal kurmayı sevmeyenimiz yoktur. Serin bir yaz akşamı güneşin batışını izlerken ya da yağmurlu bir kış günü kahvemizi yudumlarken istemsizce yüzümüzde tatlı bir tebessüm ile hayallere dalar gideriz.

Ancak bazı hayaller vardır ki gerçekleşmesine ihtimal vermediğimiz için çoğu zaman onların farkında bile olmayız. En fazla buruk bir his olarak tezahür ederler bünyede.

Ve bazı filmler vardır ki içimizde bir yerlerde varlığından bile haberdar olmadığımız bu hayalleri uyandırırlar.

İşte o hayallere sımsıkı sarılmanızı sağlayacak 7 filmi sizler için listeledik.

1. Into the Wild (Özgürlük Yolu) (2007)

Yönetmen koltuğunda Sean Penn; oyuncu kadrosunda ise Emile Hirsch, Vince Vaughn, Kristen Stewart gibi birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı Into the Wild, adından net bir şekilde anlaşıldığı üzere bir özgürlük hikayesi.

Kariyer yapmanın saçma olduğunu düşünen Christopher MccCandless bir sporcu olacağı parlak geleceğini arkasında bırakıp tüm birikimini hayır kurumlarına bağışlayarak Alaska’nın ıssız ormanlarına doğru bir yolculuğa çıkar.

Onu bir yarış atı haline getirmeyi amaçlayan sisteme meydan okuyarak kendine yeni bir yol çizen Christopher McCandless’ın ilham verici gerçek hayat hikayesini izledikten sonra sırt çantamızı alıp kendimizi doğanın huzurlu kucağına bırakmayı hangimiz düşünmedik ki? Hem de Eddie Vedder’in eşsiz soundtrackleriyle mest olurken hayallere dalmamak neredeyse imkansız.

http://www.imdb.com/title/tt0758758/?ref_=nv_sr_2

2. Whiplash (2014)

Andrew (Miles Teller) için aşk, arkadaşlık ve aile ilişkileri ikinci plandadır. Onun için en önemli şey usta bir baterist olmaktır. Böylece en prestijli müzik okullarından birine girer ve yolu en iyi fakat bir o kadar da sert profesör Terence Fletcher (J.K Simmons) ile kesişir. Andrew, bir yandan müzik eğitimini, bir yandan ise Profesör Fletcher’in psikolojik sınavını başarıyla tamamlamak için var gücüyle çalışacaktır.

Whiplash’i izledikten sonra yeterince azim ve kendine güven ile hiçbir şeyin imkansız olmadığını göreceksiniz.

http://www.imdb.com/title/tt2582802/?ref_=nv_sr_1

3. Good Will Hunting (Can Dostum) (1997)

M.I.T.’de hademe olan genç Will Hunting’in dehası, çözülmesi neredeyse imkansız olan bir matematik problemini çözmesiyle keşfedilir. Fakat bir polis memuruna saldırdığı için hakkında dava açılan Will’in öfkesini kontrol etmek ve hayatına yön verebilmek için psikolog yardımına ihtiyacı vardır.

Matt Damon, Robin Williams ve Ben Affleck gibi güçlü isimlerle hafızalarda yer eden Good Will Hunting, genç yaşlarda insanların kendilerine inanmakta ve kapasitelerinin farkına varmakta zorlanmasını irdeleyerek kendimizi kucaklamayı öğrendiğimizde hayatlarımızı daha iyi şekillendirebileceğimizin harika bir örneğini sunuyor.

http://www.imdb.com/title/tt0119217/?ref_=nv_sr_2

4. October Sky (Ekim Düşü) (1999)

Filmin konusu, Batı Virginia’da bir kömür madencisinin oğlu olan ve onun için hazırlanmış gelecekten kaçıp füze bilimi alanındaki tutkusunu keşfeden Homer Hickam’ın (Jake Gyllenhaal) gerçek hikayesine dayanıyor. Onu teşvik eden öğretmeninin yardımları sayesinde küçük ölçekli bir roket yapıp NASA mühendisi olan Homer’ın başarı öyküsü hayallerimizin peşinden koşmamız için gereken motivasyonu bize veriyor.

http://www.imdb.com/title/tt0132477/?ref_=nv_sr_2

5. The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme) (2006)

Yine bir gerçek hayat hikayesi, üstelik başrolde hepimizin hayran olduğu Will Smith ve oğlu Jaden Smith var. Film, işini ve evliliğini kaybeden, üstüne üstlük evsiz kalan bir babanın oğluna iyi bir gelecek sağlayabilmek için azimle çabalamasını konu alıyor. Hayat ne kadar sert bir darbe vurursa vursun umutlarını yitirmeyip devam eden baba-oğlun hikayesi sizin de içinizi sıcacık bir umutla dolduracak.

Yalnız izlemeye başlamadan yanınıza bol miktarda mendil almayı unutmayın çünkü bu film insanı bir bebek gibi ağlatıyor!

http://www.imdb.com/title/tt0454921/?ref_=nv_sr_1

6. Bend It Like Beckham (Hayatımın Çalımı Beckham) (2002)

Sayısız genç kızın futbol oynamaya başlamasını sağlayan film. Futbolla alakanız olmasa bile sırf “kızlar futbol oynamaz” klişesini yerle bir ettiği ve geleneksel cinsiyet tabularını yıktığı için izlenmeli.

http://www.imdb.com/title/tt0286499/?ref_=nv_sr_1

7. The Help (Duyguların Rengi) (2011)

Evlenip çocuk yaparak ailesinin istediği şekilde yaşamayı reddedip yazar olan Skeeter (Emma Stone), Afro-Amerikan hizmetçilerin beyaz aileler için çalışırken yaşadığı zorlukları konu alan bir kitap yazmaya karar veriyor.

Filmdeki kadınların hepsi cesur, güçlü, ağırbaşlı karakterler ve kendilerinden bekleneni değil de kendi istediklerini yapmaları bütün genç kızlara hayallerinin peşinden gitmeleri konusunda nacizane bir öğüt niteliği taşıyor.

http://www.imdb.com/title/tt1454029/?ref_=nv_sr_1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here