Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

Amerika’da iç savaş, Suriye’de ayaklanma, Osmanlı’da ise Vahdettin’in doğumu kutlanırken her şeyden habersiz Yeni İskoçya kıyılarında, Joshua David adlı bir gemici Mary Celeste’yi yani ilk ismiyle Amazon’u yapmaya başlamıştı.

Mary Celeste’nin herkes tarafından uğursuzluk olarak anılacak olaylar silsilesi suya girdiği anda başlamıştı. Ticari gemi nakliyat yapmak üzere ilk seferine başladı. İlk kaptanı Robert Mc Lellan gemi kaptanlığının dokuzuncu gününde öldü. Yerine gelen ikinci kaptan John Nutting Parker ilk görev gününde bir balıkçı teknesiyle çarpışmış ve gemi hasar almıştı. Tamiri sırasında ise tersanede büyük bir yangın çıktı. Bir sonraki kaptan, Atlantik aşırı ilk seferindeyken bir gemiyle çarpıştı.

Bu olaydan sonra birkaç yıl olaysız geçti. Birçok kıta ve ülkeye taşımacılık yaptı. 1867 yılında gemi Nova Scotia açıklarında yani şimdiki adıyla Yeni İskoçya’da fırtına sebebiyle karaya oturdu.

Harcamalar sonrasında gemi sahibi tarafından 1750 dolara Amerikalı Richard Haines’e satıldı. Amazon isimli bu gemi el değiştirildikten sonra Mary Celeste olarak değiştirildi.

Gemi ticari amacıyla sorunsuz bir şekilde kullanılıyordu. Ancak Aralık 1872’de Portekiz açıklarındaki Dei Gratia isimli bir İngiliz gemisi seyir halindeyken Mary Celeste’yi farketti. Geminin kaptanı Mary Celeste’nin nereye gideceğini biliyordu. Ancak karşılaştıklarında geminin gidiş açısının yanlış olduğunu gördü. Alkol taşıyan geminin çoktan İtalya’ya varmış olması gerekiyordu. Dei Gratia’nın kaptanı mürettebat ile iletişime geçmeye çalıştı ancak bir cevap alamadı kendi mürettebatından birkaç kişiyi göndererek gemiye bakmalarını istedi. Gemiye geldiklerinde güvertede kimseyi bulamadılar. Güverte ıslaktı. Bir metre yükseliğinde su bulunmasına rağmen gemi batmamıştı hatta batmaya bile başlamamıştı. Pusula kırıktı, filikalar yoktu. Seksant ve kronometre kayıptı. Mürettebatın kullanacağı altı aylık erzak ve eşyalar yerinde duruyordu. Kaptanın seyir defteri hariç tüm belgeler kayıptı. Seyir defterinde ise gemide kaptanın eşinin, çocuğunun ve yedi kişilik bir mürettebatın olduğu yazıyordu. Soruşturma başlatıldı. Ancak hiçbir sonuca varılamadı ve soruşturma kapatıldı.

Daha önce 13 kez el değiştirmiş olan geminin son sahibi James Winchester gemiyi satmaya karar verdi. (Bazı kaynaklara göre yaşanan bu paranormal olaydan sonra satmaya karar verdiği söylenmektedir.) Gemi maliyetinin çok altında bir fiyata satıldı. Son kaptan G.C Parker ise sigortadan para alabilmek adına gemiye batırmaya çalışmış ancak başarılı olamamıştı. Yakma girişimlerinde sonra başarılı olamayan kaptan tutuklandı. Gemi ise tamiri imkansız bir hale geldiği için tersaneye bırakıldı.

Hayalet gemi için soruşturma esnasında ve bugün pek çok teori ortaya atıldı.

  • Bir teoriye göre Osmanlı korsanları gemi rotası üzerindeydi ve tüm personeli öldürdüler. Ancak bu bulguyu yıkan ilk kaynak Cebelitarık üzerinde uzun zamandır hiçbir korsanlık vakasının kayıtlara geçmemiş olmasıydı. Ayrıca hiçbir erzağa dokunulmamış olması ve eşyanın yağmalanmaması bu teoriyi tamamen yıkmıştı.
  • Bir diğer görüşe göre fırtına çıktı ve kaptan geminin batabileceği düşüncesiyle mürettabatı sandallarla boşalttı. Bu hızlı kararı vermesinin sebebi gemide ailesinin de bulunmasıydı. Ancak ekim ayında sadece birkaç fırtına kayıtlara geçmişti oysaki gemi kasım ayında sulardaydı.
  • Dei Gratia mürettebatı gemideki herkesi öldürüp suya attı. Gemideki eşyalardan ve haklardan yararlanabilmek adına hayalet gemi hikayesini uydurdular. Öte yandan Dei Gratia‘nın kaptanı Briggs’in eski arkadaşıydı ve bu da kaptanı, eşini ve iki yaşındaki kızını öldürme ihtimalini zayıflatıyordu. Mary Celeste Dei Gratia‘dan bir hafta önce yola çıkmıştı ve Dei Gratia’nın Mary Celeste’yi yakalama ihtimali yoktu.
  • Denizde bir deprem oluştu ve sarsılma sonucunda varillerin içindeki alkoller gemi yakıtıyla karşılaşınca büyük bir patlama oluştu ve gemi mürettebatı telaşlanıp sandallara bindiler. Bu onların sonu oldu ancak bu deprem kayıtların hiçbirinde gözükmüyordu.
  • Ansızın ortaya çıkan tsunami gemidekileri kaçmaya zorladı. Ancak oluşan bu tsunami 282 ton ağırlığındaki gemiyi etkileyemezdi. Büyük bir tsunami olsaydı kayıtlara mutlaka geçerdi.
  • Ani bir sağanak yağış gemidekileri telaşlandırdı ve mürettebat sandallara binip kaçtılar.
  • Gemideki dokuz varil boştu. Tayfa gemideki alkolü içmiş ve sarhoşluğun etkisiyle birbirlerini öldürmüş olabilirlerdi.
  • 2007 yılında atılan bir düşünceye göre ise Kaptan İtalya’ya varabileceklerine asla inanmıyordu. Bu yüzden gemidekileri filikaya bindirerek Santa Maria adasına gitmek istedi. Ancak hiçbir zaman ulaşamadılar.

Gördüğünüz gibi gemiye ne olduğu hakkında pek çok fikir ortaya atıldı. Olayın yaşandığı günden günümüze kadar hala olay çözülemedi ve sırrını korumakta.

Sizce Ne Yaşanmış Olabilir?

KAYNAKÇA: 1 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here