Ruhumuz ve bedenimiz birlikte salt iyi ve salt kötü arasında uzun ya da kısa vadeli bir arayıştayken, tüm zıtlıkların, gerçeklerle umut edilenin ortasında kalmanın tarifi olarak hayal kırıklığını gösterebiliriz. TDK ise bu iki kelimenin birleşimine şöyle bir açıklık getirmiş: “Çok istenilen veya umulan bir şeyin gerçekleşmeyişinden duyulan üzüntü.”. Bu sözlük anlamından ummak ve istemek sözcüklerini baz alırsak, bu iki eylem yaşamımız boyunca bize ileri ya da geri adım attıran durumların hepsinin özünde bulunur. Hayatımızın çoğu, bir şeyleri umutla beklemekle ve ısrarla istemekle geçerken hazırlıksız yakalanacağımız olaylar elbette peşimizi bırakmaz. Beklentilerimizin içinde karşılaştığımız zorlukların doğurduğu sonuçlarla uğradığımız hayal kırıklığının dozu beklentimizin derecesine bağlıdır. Bu kovalamacadan bahsederken Alman filozof Friedrich Nietzsche tarafından söylenen ve artık çoğumuzun bildiği şu cümleyi hatırlatmadan olmaz: “Ümit, kötülüklerin en kötüsüdür; çünkü işkenceyi uzatır.” Biraz karamsar gibi duran bu cümlenin arkasında tecrübe ettikçe bulacağımız bir haklılık vardır. Buradaki işkenceyi, hayal kırıklığımızın süresi olarak da değerlendirebiliriz.

Hayallerden ve olmazlardan sonra sıra bunları geride bırakmaya ve her şeye rağmen hayatın devam ettiği düşüncesine geldiğinde işler biraz karışabilir. Burada da devreye yaşam libidoları girer. Zihninizi silkeleyebilecek, duygularınızı en pak haline getirebilecek güç; yaşama tutunma sebeplerinizdir. İçinden bir şekilde geçilip, sağlam çıkılan tüm durumlardan sonra elinizde kalan hayal kırıklarını toplayıp, bir daha tekrarlanmaması inancıyla bu kırıklardan yararlanarak daha sağlam hayaller inşa edilebilir.

Yeniden içinizde bulduğunuz güç ile düşlerinizle çizdiğiniz yollarda sizlere eşlik edebilecek bir liste derledik. Aşılamaz dediğiniz her ne var ise üstesinden gelip, yolunuzun hükümdarı olmanız dileklerinde bulunurken Nurullah Genç’in “Hayal Limanında Demirleyen Yelkeniyle” adlı şiirinden iki dize bırakalım:

“..fırtınalar kopsa da, umudumuz olmalı
limanları boyarken gökkuşağı rengine”

Keyifli dinlemeler!

 1. Ali Atay – Yalan
 2. Yaşar Kurt – Ruhum
 3. Kreş – Yarım Kalan Şarap
 4. Bağzıları – Zaten Kırılmış Bir Kızsın
 5. Cihan Mürtezaoğlu – Talihsiz Merdiven
 6. Feridün Düzağaç – Kül
 7. Mabel Matiz – Fırtınadayım
 8. Güney Marlen & Eda Baba – Son Sigaram
 9. Duman – Yanıbaşımdan
 10. Buz – Nefretim Kederimden
 11. Melike Şahin – Kara Orman
 12. Nilipek – Gözleri Aşka Gülen
 13. Lauv – The Story Never Ends
 14. Echos – Leave Your Lover

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here