Daha önce ki yazılarımızda, yine Hindistan‘da yer alan Mehrangarh Kalesi ve Jaswant Thada hakkında bilgiler vermiştik. İşte bu yazımızda, rotamızı çok değiştirmeden, aynı bölgede yer alıp özellikle Instagram dünyasının parlayan yıldızı Hawa Mahal‘den söz edeceğiz. Başlayalım!

Hawa Mahal Sarayı, Hindistan’ın Jaipur kentinde bulunur. Jaipur’un kalbinde bulunan bu güzel beş katlı saray, 1799 yılında Kachhwaha Rajput Hanedanlığı yöneticisi Maharaja Sawai Pratap Singh tarafından yaptırılmıştır. Bu kesinlikle Jaipur’daki en ikonik yapı demek mümkündür.

Hawa Mahal, Jaipur’daki duvarlarla çevrili Eski Şehir’de, Badi Chaupar’da (Büyük Meydan) yer alıyor. Ve Rajasthan’ın başkenti Jaipur, Delhi’den dört ila beş saat uzaklıktadır. Hindistan’ın popüler Altın Üçgen Turist Pistinin bir parçası ve demiryolu, karayolu veya hava ile kolayca ulaşılabilir.

Yapının mimarı Lal Chand Ustad, sarayı kırmızı ve pembe kum taşı kullanarak Lord Krishna’nın tacı, Hindu Tanrısı biçiminde inşa etmiştir. Bu kumtaşı, sarayın günümüzde dahi bu kadar etkileyici gözükmesinin temel etkenidir. Zamanında, Galler Prensi Albert Jaipur’u ziyaret etti ve Maharaja Ram Singh, pembe konukseverliğin rengi olduğu için bunun onu ağırlamak için harika bir yol olduğuna karar verdi. Jaipur’un “Pembe Şehir” olarak tanınması böyle oldu. Pembe rengin şimdi yasalarca muhafaza edilmesi gerektiğinden, resim hala devam etmektedir. Devam edecek olursak; Babür mimari tarzının güzel bir örneğini sergileyen piramit şeklindeki saray karmaşık tasarımlarla süslenmiş pencerelere sahiptir. Hint tarihinde yapılan atıflara göre, Hawa Mahal’in inşasının arkasındaki asıl sebep; halk içine çıkması yasak olan kraliyet kadınlarının, halk arasında görülmeksizin sokaklarda günlük olayları ve törenleri izlemeleri için tüm caddeyi görebilmelerinden kaynaklıdır.

Arı kovanı şeklinde inşa edilen pencereler sayesinde yapı eşsiz bir mimari özellik göstermektedir. Yeri gelmişken söyleyelim, Hawa Mahal’in tepesinden şehrin panaromik manzarası izlenebilirken arka kısmında kalan tarihi kalıntılarla birlikte saray günümüzde arkeoloji müzesi olarak da ziyaret edilmektedir.

Rüzgârların sarayı dini önem de taşıyor. Yerliler, mimari anıtın Krishna Tanrı‘ya ayrıldığına inanıyorlar. Yapının bir başka ilginç özelliği, renkli renkli cam pencerelerle dekore edilmiş minik kapalı balkonlardır. Maharaja pencerelerin kadınları için donanımlı olmasını emretti, böylece şehrin merkezi caddesini sessiz bir ortamda izleyebileceklerdi. Oryantal masalların klasik sarayı, bugün Hawa Mahal Hindistan’ın en çarpıcı ve ziyaret edilen yerlerindendir.

Ayrıca ilginç olan, Hawa Mahal’ın sözde “dünyanın temelsiz en yüksek binası” olduğu düşüncesi hakimdir. Yolunuz düşerse, Hawa Mahal’ın bulunduğu Eski Şehir, Şehir Sarayı gibi diğer popüler turistik mekanlara sahiptir. Dolaşmak ve keşfetmek için Jaipur Eski Kenti görmelisiniz. Bölgenin etrafında pek çok yeme-içme yerleri, giyim mağazaları mevcut. Hindistan’a gittiğinizde mutlaka yolunuzun düşeceği bir konumda yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here