Tecavüz ve cinsel taciz iddialarından yargılanan Harvey Weinstein, New York’ta görülen dava sonucunda birinci derece cinsel saldırıdan ve üçüncü derece tecavüzden suçlu bulundu.

Hatırlayacak olursanız yapımcı olarak Hollywood’da varlık gösteren Harvey Weinstein’ın işlediği cinsel saldırı suçları, 2017 yılında açığa çıkmış ve The New York Times tarafından yayımlanan kapsamlı makalede aralarında Rose McGowan ve Ashley Judd gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda kadın, Weinstein’ın işlediği suçları açıklamıştı. Weinstein ile ilgili bu durum, MeToo ve #TimesUp hareketlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Sadece sinema ve televizyon sektöründe değil eğlence ve medya sektörünün pek çok alanında da etkileri hissedilen bu hareket; Brett Ratner, Kevin Spacey, John Lasseter, Bryan Singer, Roger Alies gibi pek çok kişinin geçmişte işlediği suçları ortaya çıkarmasıyla beraber Woody Allen gibi aslında uzun süredir cinsel saldırı suçlamalarıyla anılan ama herhangi bir yaptırımla karşılaşmayan isimlerin de sinema dünyasındaki saygınlığını yitirmesine neden oldu.

Aradan geçen bu iki yılda suçlamalarla gündeme gelen isimler, herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmadı. Özellikle Harvey Weinstein davasında yaşanan gelişmeler, hukuki sistemlerin cinsel saldırı suçlamalarına karşı yetersiz kaldığı gerçeğini gözler önüne serdi. Hatta geçtiğimiz aylarda Harvey Weinstein’ı suçlayan kadınların başlattığı toplu davanın 25 milyon dolarlık bir anlaşmayla neticelenmek üzere olduğu haberleri, iki yıllık süreçte bu konuda önemli bir adımın atılamadığını gösteriyordu.

Ancak kısa bir süre önce ortaya çıkan bir haber, işlenen suçların cezasız kalmayacağı yönünde umutlanmamızı sağladı, #MeToo, #TimesUp ve benzeri hareketlerin yarattığı değişim rüzgarının etkisini hissettirdi. Harvey Weinstein, cinsel taciz ve tecavüzden suçlu bulundu.

harvey weinstein ile ilgili görsel sonucu

New York’ta görülen davada jüri, Weinstein’ı birinci derece cinsel saldırıdan suçlu buldu. Davada Harvey Weinstein’ın, Project Runway programının eski yapım asistanı Miriam Haley‘e uyguladığı cinsel saldırıdan suçlu bulunduğu belirtildi. Ayrıca Mart 2013’te bir otel odasında Harvey Weinstein tarafından tecavüze uğradığını söyleyen eski oyuncu Jessica Mann’in açtığı dava sonucunda Weinstein, üçüncü derece tecavüzden suçlu bulundu.

Bu iki olay sonucunda jüri, Weinstein için “suçlu” kararını verdi. Weinstein’ın kaç yıl hapis cezası alacağına önümüzdeki günlerde karar verilecek.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here