Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
711

Gerçek adı Hozumi Harunobu olan Suzuki Harunobu, Japon sanatının en önemli sanatçılarından biridir. Çok renkli tahta baskılarını ilk kez o yapmıştır ve buna nishiki-e demiştir. Harunobu tarafından yaratılmış olan “Karda Yürüyen Aşıklar” eseri, 1764 yılında üretilmeye başlanmış 1772 yılında ise son halini almıştır. Tahta kalıp üzerine baskı olarak üretilen bu eser daha önce Hokusai’nin de kullandığını belirttiğimiz ukiyo-e tekniğiyle yapılmıştır yani değişen, akıp giden dünya resimlerinden biridir bu da. Bu teknikle yapılan belki de en duygu dolu eserdir bu ve ünlü şair Noguchi Yonejirō’i şöyle demeye itmiştir: Genç Harunobu’nun “Karda Yürüyen Aşıklar” eseri var olmasaydı, bizim ukiyo-e’miz ne kadar da yalnız ve ıssız derdim.

Bir aşk hikayesi barındıran bu eserde, iki figürün tek bir şemsiye altında karda yürüdükleri bir âna şahit oluyoruz; bu şemsiye onları sadece havadan korumuyor aynı zamanda onları tek bir çatı altında birleştiriyor. Erkek figür yanındaki kişiye sarılır bir şekilde yürüyerek bize fiziksel olarak da birbirlerine bağlı olduklarını gösteriyor. İki aşığın kıyafetleri bile birbirleriyle bir bütün oluşturuyor gibiler; siyah kıyafetiyle karşımıza çıkan erkeğin kumaşının bir kısmı kadın figürümüzün üstünde de görülüyor ve yine kadın figürün açık pembe rengi elbise parçası da erkek figürün kıyafeti içinde yerini alıyor. Dış görünüşlerinde bile birbirleri arasında uyum sağlayan bir çift var karşımızda. Bunun yanı sıra çiftimiz arasında konuşulmayan bir hiyerarşi olduğunu da anlıyoruz. Kadın figür boynu eğik bir şekilde duruyor ve yere bakıyor sevgilisinin yanında. Sarılma eylemini de yapan yine erkek figür olduğu için burada dominant karakterin erkek olduğu anlaşılıyor.

Çiftin içinde bulunduğu poza Japon kültüründe ‘ai ai gasa’ pozu deniliyor ve bu da bir şemsiyeyi ve duyguları paylaşmak anlamına geliyor. Genellikle kar manzaraları içeren eserler, yaşlı aşıkları; bahar ise genç aşıkları tasvir ederken Harunobu burada bizi şaşırtıyor ve kış mevsiminde genç bir çifti ele alıyor. Sessiz, sakin fakat huzur dolu bir manzarayla bizi karşı karşıya bırakıyor.

Peki ya her şey göründüğü kadar mükemmel mi acaba bu sahnede, gerçekten de mutlu bir aşk hikayesi mi bu bize gösterilen? Aslında hayır, çünkü çiftimiz aslında birlikte hayatlarına son vermeye gidiyorlar. Bunu bize gösteren ise altından geçtikleri ağacın dalları. Kar ve buzla kaplı ağaç dalları tıpkı bir mızrak gibi şekil almış, çiftimizi hedef alıyor; bu da aslında hikayemizin mutlu sonlu olmadığını işaret ediyor bize. Yüzlerindeki tepkisiz, sessiz ifade de aslında huzurdan değil yaşanacakların üzücülüğünden geliyor. Duygu dolu bu eser yüzyıllar sonra bile bizi etkilemeye devam ediyor.

Kaynak 1,2

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
711

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here