Hareket eden merdivenlerle dolu bir okul, uçan süpürge üzerinde oynanan bir spor, ismi bile anılmayan kötü bir büyücü, bir baykuşun getirdiği mektupla daha önce adını bile duymadığı bir dünyanın biranda kahramanı olan sıradan bir çocuk.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) J.K Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin ilk kitabı, her şeyin başladığı ve bizlerin bu büyülü dünyaya adım attığı yer, bu yüzden kalbimizde ayrı bir yere sahip. İlk Harry Potter kitabı, Harry Potter ve Felsefe Taşı, 30 Haziran 1997’de Londra Bloomsbury Yayınları tarafından basıldı. 2001 yılında kitapla aynı isimli serinin ilk filmi ile hayalimizde yarattığımız dünyayı sinema perdesinde izledik. Filmleri her ne kadar daha çok kişinin bu dünyayla buluşmasını sağlasa kitapların yeri her zaman filmlerden ayrıdır.

Hadi gelin Harry Potter’ın ilk kitabından 10 alıntı ile her şeyin başladığı zamana gidelim.

1- “Senin anne baban görüp göreceğim en esaslı büyücülerdendi. Hogwarts’ın en parlak öğrencileriydi onlar! İşin esrarı da burada zaten Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen belki de bu yüzden onlara hiç yanaşmadı… İkisinin de Dumbledore’a yakın olduğunu , Karanlık Yan’la bir alışverişleri olmadığını biliyordu.” 

 

2- “Evet’ dedi adam “evet, evet. Sizi yakından göreceğimi biliyordum. Harry Potter.” Soru değildi bu. “Gözleriniz annenizin gözlerine çekmiş. Daha dün gibi geliyor. o da buradaydı, ilk asasını almaya gelmişti. Yirmi altı santim uzunluğunda, incecik söğütten yapılmış. Tılsım için çok uygun asa.”

 

3- “Senin yerinde olsam, ayağımı denk alırdım, Potter,” dedi. Terbiyeni takınmazsan, sonun annenle babanın sonuna benzer. Onlar da kendileri için neyin doğru neyin kötü olduğunu bilmiyorlardı. Weasley’ler gibi ayak takımıyla ya da Hagrid gibilerle arkadaşlık edersen, cezanı çekersin.”

 

4- “Hoş geldiniz!” dedi. “Hogwarts’ta yeni bir yıla hoş geldiniz! Şölen başlamadan önce bir şeyler söylemek istiyorum. Söylüyorum işte: Zırla! Tırla! İncik! Boncuk! Teşekkür ederim.” 

 

5- “Ayna yarın yeni bir binaya götürülecek, Harry, bir daha gidip bakma ona. Günün birinde karşına çıkarsa çıkarsa da hazırlıklı ol. Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı yaşamayı unutmak doğru değildir unutma bunu.”

 

6- “Günün birinde baban öyle bir şey yaptı ki, Snape onu hiç bağışlamadı.”

  • “Ne yaptı?”
  • “Onun hayatını kurtardı.”

 

7- Quirrell, Woldemort Harry’yi görebilsin diye, arka arka yürüyordu. Hain yüz gülümsüyordu şimdi.

“Ne kadar dokunaklı…” diye tısladı. “Cesarete her zaman saygım var…Evet yavrum, annenle baban yürekliydi… Önce babanı öldürdüm, kıyasıya dövüşmüştü benimle… ama annenin ölmesi gerekmezdi… seni korumak istiyordu… Şimdi ver şu Taş’ı, yoksa annen boşu boşuna ölmüş olacak.”

 

8- PAKETİ MASADA AÇMA

İçinde yeni Nİmbus İki Bin’in var, ama bir süpürgen olduğunu kimsenin bilmesini istemiyorum, yoksa hepsi ister. Oliver Wood, ilk antrenmanın için bu akşam saat yedide Quidditch alanında seni bekleyecek.” Profesör M. Mcgonagall

 

 

9- “Haa, evet,” dedi yumuşak bir sesle, “Harry Potter. Yeni yıldızımız.”

 

10- Dumbledore, gülümseyerek. “Türlü türlü cesaret vardır,” dedi. “Düşmanlarımıza karşı koymak yürek ister, ama dostlarımıza karşı koymak da yürek ister. Bu yüzden Mr Neville Longbottom’a da on puan veriyorum.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here