Harry Potter kitaplarını okuyanlar iyi bilir ki, her şey neredeyse gözünüzde canlandırabileceğiniz kadar güzel ve ayrıntılı bir şekilde betimlenmiştir. Mimari ve dekorasyonun da büyücülük dünyasındaki önemi yadsınamaz! Her ne kadar filmlerde bazı mekanlar gösterilmemiş olsa da; wizarding world resmi sitesinde JK Rowling tarafından hazırlanan, illüstrasyonlarla desteklenen makalelerde Harry Potter hayranları düşünülmüş. Gelin, filmlerde gördüğümüz bazen de görmediğimiz için hayal kırıklığına uğradığımız mekanları tekrar hatırlayalım. Görselleri hafızanıza kazımanızı tavsiye ederiz, çünkü liste bitiminde o.w.l. (sıradan büyücülük düzeyi) testi için bekliyor olacağız! Listeye göz gezdirirken fonda Harry Potter müzikleri de çalsın isterseniz;

1.Hogsmeade; üçüncü sınıftan itibaren öğrenciler hafta sonları velilerinden aldıkları imzalı izin belgesiyle bu sevimli büyücü kasabasını ziyaret edebiliyordu. Hatırlarsanız Harry, vaftiz babası Sirius’tan imza alana kadar buraya görünmezlik pelerini ile gidebilmişti.

2. Hogwarts Şatosu; kabul edelim pek çoğumuz hala bir gün burada olabilmek için hayal kuruyor…

3. Ravenclaw Ortak Salonu; fimlerde göremediğimiz ama kitaplardan ve wizarding world’den duyduğumuza göre, şatonun en güzel manzaralarına sahip yeriymiş. Ev renkleri: mavi ve bronz.

4. Hufflepuff Ortak Salonu; Rowling’in söylediğine göre Hufflepuff onun Hogwarts’taki favori eviymiş… Ev renkleri: sarı ve siyah.

5. Slytherin Ortak Salonu; Sırlar Odası filminde Harry ve Ron’un “çok özlü iksir” içmesiyle ortak salon hakkında az da olsa fikir edinebilmiştik. Ev renkleri: yeşil ve gümüş.

6. Gryffindor Ortak Salonu; en az evimizin salonu kadar aşina olduğumuz, Harry, Ron ve Hermione üçlüsünün daimi buluşma yeri… Ev renkleri: kırmızı ve altın.

7. Baykuşluk; Hogwarts’tan herhangi bir yere posta göndermek isteyenlerin uğrak noktası…

8. Büyük Salon; enfes yemeklerin yendiği, öğrencilerin binalarının belirlendiği, ha bir de yıl sonu sınavlarının yapıldığı o ünlü büyük salon.

9. Müdürün Ofisi; çoğunlukla içinde Dumbledore’u görmeye alıştığımız büyülü oda…

10. Hagrid’in Kulübesi; ev sıcaklığı hissettiren ama kurabiyeleri taş gibi olan, Hagrid için küçük, bizim için büyük taş bina.

11. Hastane Kanadı; her filmin sonunda Harry’nin yataklara düştüğü yer desek abartmış olmayız herhalde.

12. Slughorn’un Ofisi; Melez Prens’te Harry’nin onu ikna etmesiyle eskiden olduğu gibi Hogwarts’ta iksir dersleri vermeye gelmişti Horace Slughorn.

13. İhtiyaç Odası; Hogwarts’ta gezinirken tesadüfen bulabileceğiniz ya da aylarca arasanız da bulamayacağınız esrarengiz oda.

14. Kütüphane; Hermione’nin Hogwarts’ta gitmeyi en sevdiği, bu sayede üçlünün başını her seferinde beladan kurtardığı bilgi hazinesi mekan.

15. Dolores Umbridge’in Ofisi; Voldemort’tan bile daha çok nefret edilen kişi olarak tarihe adını yazdırmış karanlık sanatlara karşı savunma profesörünün sevimli(!) odası.

16. Sınıf Başkanları Banyosu; Harry’nin Cedric sayesinde girebildiği ve Mızmız Myrtle tarafından rahatsız edildiği muhteşem güzellikte banyo.

17. Sırlar Odası; çatal dili konuşamıyorsanız girme şansınızın olmadığı oda. Ron, Harry’nin uykusunda sayıkladığı birkaç kelime ile son filmde odayı açabilmişti.

18. Severus Snape’in Ofisi; seri boyunca “her zaman” kendisine hayranlık duymamış olanları bile son filmde ağlatan İksir profesörü Severus Snape.

19. Azkaban; Sirius Black’in firarına kadar kaçmanın imkansız olduğu sanılan korkunç büyücü hapishanesi.

20. Bağıran Baraka; Hogsmeade’de perili ev olarak bilinen ama aslında Çapulcular’ın buluşma noktası olan metruk ev.

21. Burgin & Burkes; genellikle karanlık sanatlar ile ilgili büyücülük eşyalarının satıldığı tekinsiz dükkan.

22. Çatlak Kazan; Arka kapısı sihirli bir şekilde Diagon Yolu’na açılan büyücü oteli ve barı.

23. Diagon Yolu; büyücülükle ilgili her türlü araç gereci edinebileceğiniz nezih bir sokak.

24. Godric’s Hollow; Harry’nin de doğduğu evi bulunduran büyücü kasabası.

25. Grimmauld Meydanı, 12 Numara; Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın karargâhı ve aynı zamanda Black ailesinin evi.

26. Gringotts; Hagrid’in söylediğine göre Hogwarts’tan sonra en güvenli yer olan büyücü bankası.

27. Kovuk; bir diğer deyişle Weasley evi. Ron’a göre küçük, Harry’ye göre mükemmel! En güzel kısmı ise ev işlerinin büyülü bir şekilde yapılıyor olması.

28. Malfoy Malikanesi; safkan olmakla övünen Malfoy ailesinin ihtişamlı evi ve ölüm yiyen toplantılarının vazgeçilmez mekanı.

29. Ollivander’s; asa yapımcısı Garrick Ollivander’ın sahibi olduğu küçük ama tarihi asa dükkanı.

30. Privet Drive, 4 Numara; Harry’nin korkunç muggle akrabaları ile yaşamak zorunda olduğu ev.

31. Deniz Kabuğu Kulübesi; Bill Weasley ile Fleur Delacour’un deniz kenarındaki evi ve aynı zamanda özgür ev cini Dobby’nin mezarının da bulunduğu yer.

32. Sihir Bakanlığı; Londra sokaklarındaki bir telefon kulübesinin içine girerek veya tuvalete girip sifonu üstünüze çekerek ulaşabileceğiniz resmi kurum.

33. Üç Süpürge; Hogsmeade kasabasında bulunan ve öğrencilerin haftasonu kaymak birası içmeye gittiği büyücü barı.

34. Weasley Büyücülük Şakaları; Fred ve George’un okulu bırakıp kaçtıkları ve paraya para demedikleri şaka dükkanı.

 

Böylelikle, listemizin sonuna geldik. Umarız eski günleri en güzel şekilde yad etmenize yardımcı olabilmişizdir. Listenin ardından bilgilerinizi ölçmek isterseniz buyurun teste!

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here