Noel gelmiş gibi hissetmiyor musunuz? Belki biz size yardımcı olabiliriz. İşte, bizlere çatıdan “God Rest Ye, Merry Hippogriffs” şarkısını söylettiren Harry Potter kitaplarının en favori Noel bölümleri.

Not: “God Rest Ye, Merry Hippogriffs” aslında “God Rest Ye, Merry Gentlemen” adında bir şarkı ama burada “Hippogriffs (Hipogrif)” diyerek kitaba gönderme yapılmak istenmiş.

“Noel geliyordu. Aralık’ın ortalarında bir gün Hogwarts, karlarla kaplanmış bir sabaha uyandı. Göl donmuştu ve Weasley ikizleri birkaç kartopunu Profesör Quirrell’ın türbanına attığı için cezalıydı.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı 

Karanlık Lord’a Kartopu Atmak

Karanlık Lord’un kafasına kartopu atmaktan daha güzel bir Noel geleneği olabilir mi? Tamam, belki çok fazla şey olabilir ama dönüp baktığımızda bu sahne hala hepimizi güldürebiliyor. Fred’e ve George’a, yanlışlıkla tüm zamanların en karanlık büyücüsünü şakalarının hedefi haline getirmekte güvenebilirsiniz. Onlar, masum bir türbanın çok daha uğursuz bir şeyi sakladığını düşünmüşlerdi.

”Büyük Salon muazzam görünüyordu. Duvarlardan ökse otu ve çoban püskülleri sarkıyordu. Oda 12 tane uzun yılbaşı ağacı ile donatılmıştı. Bazıları küçük süslerle parlıyor, bazıları da yüzlerce mumla ışıldıyordu.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Büyük Salonun Dekorasyonu

Büyük Salon, tatil eğlenceleri için ikonik bir mekan haline gelmişti. Hogwarts’ın Noel ziyafetlerinin tanımını okumak bile insanın ağzını sulandırıyordu.

“Yüzlerce kızarmış hindi, haşlanmış ve kızarmış patateslerden kuleler, tereyağlı bezelye tabakları, gravy ve kızılcık sosu dolu gümüş tepsiler ve her adımda karşınıza çıkan büyücü krakerleri. Bunlar, Dursley’lerin plastik oyuncak ve saçma karton şapkalarla aldığı tatsız krakerlerden değildi. Bunlar, Muggle krakerleriyle alakası olmayan mükemmel krakerlerdi. Harry, Fred ile bir büyücü krakeri aldı ve kraker sadece ses çıkarmakla kalmayıp bir gülle gibi patladı. Mavi bir duman etraflarını sardı. Dumanın içinden bir şapka ve şapkanın içinden canlı beyaz fareler çıktı.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Bizim değersiz ve sihirsiz krakerlerimizi onlarınkiyle nasıl karşılaştırabiliriz? Hayat adil değil.

Hogsmeade

Tüm yıl boyunca teması Noel olan bir yere sahip olmak yalnızca büyücü dünyasından beklenirdi. Bu, Hogsmeade’in genel havası. Aynı zamanda, Hogwarts öğrencilerinin biraz kafa dağıtmak için gittikleri yakınlarda bulunan bir köy. Hogsmeade’in enteresan karakteri orayı, Madam Puddifoot’da Cho Chang ile çılgınca bir fincan çay veya The Tree Broomsticks’te bir bardak kaymak birası içmek olsun, Noel gibi tatil ziyaretleri için mükemmel kılar.

“Hogsmeade bir Noel kartpostalı gibi görünüyordu. Karla kaplı küçük kulübeler ve dükkanlar… Kapıların üzerinde çoban püskülünden çelenkler asılıydı ve büyülü mumlar ağaçlardan sarkıyordu.”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Biraz Fazla Ekstra Bir Noel Balosu

“Bitmeyecek gibi görünen süsler, merdiven tırabzanlarına takılmıştı. Büyük Salon’daki her zamanki Noel ağaçları, aklınıza gelebilecek her türlü süsle süslenmişti. Işıldayan süsler, öten altın baykuşlar… Zırhlar dahi birisi geçtiğinde Noel şarkıları söylemek için büyülenmişti.”

Harry Potter ve Ateş Kadehi 

Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde, Hogwarts çalışanları Noel’deki tedirgin aileler gibi davranmaya başladı. Misafirler için bayram ruhu yükselmişti. Zaten yeterince Noel havasında olan Hogwarts’ta, bir anda zırhlar bile şarkı söylüyordu.

Sirius’un Bile Neşelendiği ”O” Noel 

“Kararmış avizeler artık örümcek ağlarıyla değil, çoban püskülü ve gümüş flamalarla kaplıydı; sihirli kar, dikiş ipliği halıların üstündeki yığınlar halinde parlıyordu. Mundungus’un getirdiği ve canlı perilerle süslenmiş harika bir Noel ağacı, Sirius’un aile ağacını kapatıyordu ve salon duvarındaki elf kafaları bile Noel Baba şapkaları ve sakalları takıyordu.”

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 

Harry, Hermione ve Weasleyler, Arthur’un Nagini’nin elinden neredeyse kaçmasından sonra Sirius’un evinde (Grimmould Place) kalmaya karar vermişti. Biraz sıradışı bir Noel ama yine de bir Noel havasında olan Grimmauld Place’i, sezonluk da olsa sihir sarmıştı. Evet, çok Noelimsi değil ama safkan takıntılı Blacklerin karanlık ve terkedilmiş aile evini Weasleyler ve Sirius, hayat ve sevgi dolu bir yer haline getirmişlerdi.

Godric’s Hollow’da Pek Hoş Olmayan Bir Noel

“Gecenin ilk yıldızlarının pek de parlamadığı, koyu mavi gökyüzünün altında, karlı bir şeritte, el ele durdular. Evler dar yolun her iki tarafında sıralanmıştı, Noel süsleri pencerelerinde parlıyordu. Biraz önlerinde, bir sokak lambasının parlaması onları köyün merkezine yönlendirdi.”

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda, Harry ve Hermione, Hortkuluk avları çıkmaz bir sokağa çıkınca, çok tatsız bir Noel yaşadı. Ron gitmişti. Harry ve Hermione, -eğer ailesi Godric’s Hollow’daki o korkunç gecede ölmemiş olsaydı- Harry’nin hayatının çok daha farklı olabileceği bir yeri ziyaret etmeye karar verdi.

İkili Harry’nin evinin önünde durdular ve uzaklardan görünen Noel süslemelerine baktılar. Sadece oraya geri dönmek bile Harry için çok duygusal bir durumdu. Bütün Noeller mutlu değildir ama duygularımıza hiç beklemediğimiz bir şekilde dokunabilirler.

 

Kaynakça: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here