Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
80611

Sinema dünyası çekilmesine ve emek harcanmasına rağmen kesilmiş onlarca sahneyle dolu. Bunlardan biri de Harry Potter. Kitaptan çeviri filmlerinde oldukça sık rastlanan bir durum. Tabii ki kitabın her kelimesinin alınmasının imkanı yok. Öyle olsaydı Harry Potter serisinin bir filmi en az 5 saatten oluşurdu diye düşünüyoruz. Sizler için kesilmiş ancak bizce kesinlikle koyulması gereken sahneleri derledik.

1. Harry Potter ve Ateş Kadehi

Baloda nefes alamayan Harry kendini dışarıya atıyor. Ve orada Snape ve Karkaroff arasındaki konuşmaya şahit oluyor.

 

2. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Büyücülük dünyası ve güçleriyle daha yeni tanışan Harry ve onunla sürekli uğraşan Severus Snape’in olduğu bir sahne.

 

3. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter’ın Hogwarst daveti aldığı başlangıç sahnesi. Harry Potter’ın ailesi her ne kadar mektubu görmezlikten gelse de mektup yumurtanın bile içinden çıkarak Petenua’nın çığlığı basmasına sebep olmuş.

 

4.Harry Potter ve Felsefe Taşı

Bu sahne olsa da olur olmasa da olur diyerek atılmasına karar verilmiş sahnelerden biri. Haklılık payları var mı tam olarak emin değiliz. Ancak bu sahneyi biz oldukça başarılı bulduk.

 

5. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1

Harry Potter’ın ailesi evlerini boşaltarak yaşadıkları yeri terk etmişti. Veda sahnesinde birçok yer silinmiş. Bunlardan biri Teyze Petunia’nın eviyle vedalaşırken Harry ile aralarında geçen diyalog.

 

6. Harry Potter ve Ateş Kadehi

Farklı okulların önünde Hogwarts’ın marş okuduğu sahne de filmin atılan sahnelerinden biri.

 

7. Harry Potter ve Melez Prens

Bizce bu sahne filmde kesinlikle olmalıydı. Herkesin fırtınaya bakarak yavaştan korkmaya başladığı sahneye fon müzik olarak yerleştirilen koro şarkısı oldukça duygusal bir hava katmış.

UYARI: Milyonlarca kişiye ulaşmaya başaran Harry Potter filmlerinin DVD’lerinde bu silinmiş sahneler mevcuttur. Eğer öyle olmasaydı bizim bu görüntülere ulaşma şansımız (setten sızdırılma ihtimallerini saymazsak) oldukça düşük olurdu. Filmin uzun versiyonlarında yani dokunulmamış ve dublaj yapılmamış versiyonlarında bu sahneleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Kaynakça: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
80611

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here