Dr. Harleen Frances Quinzel, Arkham Asylum‘da çalışan stajyer bir psikiyatrist. Yüksek notlar alan model bir öğrenci ve aynı zamanda bir jimnastikçi. Bu sayede burs alarak Gotham Şehir Üniversitesi‘ne gidebiliyor. Arkham’daki deliler üstünde çalışmalar yaparken biri tarafından etkileniyor. Daha sonra ise bu kişiyi analiz etmek için gönüllü oluyor. Tedavi sırasındaki oturumlarda o kişi onu baştan çıkarıyor ve ona deli gibi aşık olmasına neden oluyor. Daha sonra ise Harleen bu delinin birden fazla Aslyum’dan kaçmasına yardım ediyor. Bu davranışları otoriteler tarafından hoş karşılanmıyor ve psikiyatri lisansı elinden alınarak kendisine Arkham’da bir hücre veriliyor. Gotham’daki bir depremle birlikte Harleen hücreden kaçıyor ve suçun palyaço prensinin yardımcısı oluyor.

Karakterimizin ilk çıkışına gidersek, kendisi Batman Animasyon Serisi’nde Joker’s Favor adlı bölümde ortaya çıkıyor. Burada Joker‘in sadece bir kaç tane kadın yardımcısından biri olarak görünüyor. Tamamen Joker’e adanmış, çılgın bir karakter Harleen Quinzel ise daha sonra geliştirilerek çizgi romanlara kazandırılıyor. İsmi ise harlequin‘e bir atıf yapıyor. Harlequin yani türkçesiyle arleken olarak bilinen bu terim İtalyan komedyasındaki karakterlerden birinin adı. Genellikle bir beyefendinin zeki yardımcısını canlandıran karakterler için kullanılıyor. Bu size bir şey anımsatmış olmalı çünkü Harley Quinn’de tam olarak böyle biri.

1994’te yayınlanan The Batman Adventures: Mad Love adlı çizgi romanda Harley Quinn’in hikayesi anlatıldı. Nasıl bir psikiyatristin Joker’e aşık olduğu ve yardımcısına dönüştüğü. Böylece Harley’nin orijin hikayesi ortaya çıktı.

Harley’nin Joker ile olan aşk ilişkisi çizgi roman dünyasındaki en karmaşık ilişkilerden. Çünkü Joker sürekli Harley’e küfür eden ve onu aşağılayan birisi ama sürekli olarak onu düşünmesi ve ona şaka yapması ona karşı şefkat gösterdiğinin de bir kanıtı. Joker’in bu davranışlarına karşı tahammül gösterebilen tek kişi ise Harley Quinn. Joker ise Harley Quinn’in sevgisine karşı derin bir aşk hissediyor. Joker ona karşı hislerini farkettiğinde ise bu hislerden kurtulmak için Harley’i bir rokete koyarak fırlattı. Ne diyebiliriz ki adam cidden seviyor?!

Mad Love hikayesi de böyle başlıyor. Çizgi romana göre roketle fırlatılan Quinn, Gotham şehrinin ortasındaki bir parka düşüyor. Roket, Poison Ivy tarafından farkediliyor. Harley kendine geldiğinde karşısında onu öldürmek isteyen Poison ile karşılaşıyor. Quinn, Ivy’nin kollarına kendini bırakıyor. Bu durum sarmaşıklı kadının dikkatini çekiyor ve Harley’i hikayesini anlatması için ikna ediyor. Onu öldürmek isterken Ivy giderek kendini Harley’e yakın hissediyor. Daha sonra ise Ivy ona Joker’den ve Batman’den intikam almak için bir teklif yapıyor. Ürettiği ilaçla birlikte Harley’i iyileştiriyor. Hatta ilacı içmesiyle birlikte gücü ve hızı artıyor. Daha sonra takım olan Harley ve Ivy bir kaç pelerinli ile anlaşıyor. Hatta Kara Şövalye‘ye yardım ederek Joker’i yakalamaya çalışıyor. Batman Joker’in adamlarını haşat ederken Harley ise Jokeri bir binada köşeye sıkıştırıyor. Binadan aşağı atılacağı sırada Joker yaptıkları için özür diliyor. Tabi ki bu özür Harley’e duygularını hatırlatıyor ve tekrar ona aşık oluyor. Ivy ise Harley’e kızarak ortaklığı bitiriyor.

Harley genel olarak Joker’e Puddin ya da Mr.J olarak sesleniyor. Son çıkan Suicide Squad filminde de Harley’nin böyle seslendiğini görmüştük. Hatta boynundaki kolyede bile PUDDIN yazıyor.

Birds of Prey filminde de Harley Quinn karakteriyle karşılayacağız. Karakteri başarıyla canlandıran Margot Robbie‘yi Harley Quinn olarak bu filmde daha fazla göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here