Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

DC Comics bu seneki Batman Günü’nü Harley Quinn‘in ele geçireceğini ve 23 Eylül’de Harley Quinn’in 25. yılı şerefine çeşitli yazar ve çizerlerin katılacağı, özel çizgi roman sayıları ve kapaklarının sergileneceği paneller düzenleyeceğini duyurdu. Biz de Suicide Squad filmi ile popülerliği artan Harley Quinn hakkında az bilinen 10 gerçeği sizler için derledik.

Harley Quinn’in İlk Olarak Ortaya Çıkışı


Harley Quinn ilk olarak Batman: The Animated Series’in 22. bölümü olan Joker’s Favor bölümünde karşımıza çıktı. 1992 yılının Eylül ayında yayınlanan bölümde Bruce Timm ve Paul Dini imzası taşıyan Harley Quinn o kadar beğenildi ki daha sonra çizgi romanlarda da boy göstermeye başladı.

Kendine Özel Animasyon Serisi


İlk ortaya çıkışından sonra popüler olan Harley Quinn, Gotham Girls flash dizisinde yer aldı. Adından da anlaşılacağı gibi dizi, Gotham Şehri’nin kadın karakterlerini konu alıyordu. Noodle Soup Productions ile yapılan ortak yapımda Quinn kadar Poison Ivy, Catwoman, Zatanna gibi karakterler de odak noktasıydı.

Quinn’in Doğuş Hikayesi


1992 yılında yayınlanan animasyon serisindeki bölümden sonra oldukça beğenilen Harley Quinn için Paul Dini bir arka plan hikayesi kaleme aldı. 1993 yılında ilk olarak Batman Adventures serisinin on ikinci sayısıyla çizgi romanlara giriş yapan Harley’nin hikayesi, 1994’te Dini ve Timm’in The Batman Adventures: Mad Love sayısıyla detaylandırıldı. Joker ile olan aşkının konu alındığı bu hikaye Yılın En İyi Tek Sayılık Çizgi Romanı dalında Eisner Ödülü’nün sahibi oldu.

Silahların Ustası Harley


Çizgi romanlarda kocaman bir çekiçle, son yayınlanan Suicide Squad filminde de beyzbol sopasıyla görmeye alıştığımız Quinn, çoğu silahı büyük bir ustalıkla kullanabiliyor. Joker’in kötülük dolu planlarını uygularken ateşli silahları kullanmayı seven Harley, keskin nişancılığı ve kaos-sever kişiliğiyle oldukça tehlikeli bir karakter. E Joker’in yanına da böyle biri yakışırdı değil mi?

Zehre Karşı Bağışıklığa Sahip


Batman’in düşmanlarından biri olan Poison Ivy, bitki toksinlerini kullanarak karşısındaki kişileri manipule edebiliyor hatta yeri geldiğinde öldürebiliyor. Aynı Ivy gibi Harley Quinn de bu tarz toksinlere karşı bağışıklık sahibi. Bunun sebebi bu iki karakterin arasındaki ilişki. Çoğu çizgi roman hikayesinde Ivy ve Quinn oldukça yakın ilişki içindeler ve Poison Ivy, Harley’e oldukça değer veriyor. Ivy tarafından verilen serum sayesinde Harley toksinlere karşı korumalı.

Harley Quinn Karakteri Yoktan Var Edilmiş Bir Karakter Değil


Çoğu kurgusal karakter gibi Harley Quinn de esinlenilmiş bir karakter. Paul Dini, karakteri yaratırken yakın arkadaşı olan oyuncu Arleen Sorkinden esinlenmiş. Sorkin’in Days of Our Lives adlı dizisindeki Calliope Jones rolü bir flashback sahnesi sayesinde Harley Quinn’e esin kaynağı oldu. Sahnede Sorkin, Calliope Jones olarak bir palyaço kıyafeti ve yüzünde beyaz bir makyajla görülüyordu.

Öldükten Sonra İyileşme İsteği


Çizgi romanlarda ölüm ibaresi çok fazla bir anlam içermiyor. Öyle ki birçok çizgi roman karakteri çizgi romanlar dahilinde birden fazla kez öldürüldü. Öldürülen her karakter pek çok farklı yolla tekrar hayata döndürüldü. Harley de bunlardan birisi. Metropolis‘te ölen Harley, Arkham Asylum‘da tekrar hayata döndürüldükten sonra kendini iyileştirmeyi amaçlamış fakat Joker‘in ortaya çıkmasıyla bu amaç gerçekleşememiştir.

Quinn Bir… Folk Şarkıcısı?


Çizgi roman sektörünün olmazsa olmazlarından biri de paralel evren kavramı. Karakterler yazılan bu paralel evren hikayelerinde normalde olduğundan farklı özellikte olabilirler. Elseworlds 80-Page Giant adlı eserde pek çok DC kahramanlarının ve kötü karakterlerinin farklı versiyonlarını görmek mümkün. Anibal Rodriguez, Greg Luzniak ve Bronwyn Carlton tarafından yaratılan Rockumentary adlı hikayede Harley Quinn ve Poison Ivy folk şarkıcıları olarak karşımıza çıkmakta.

Harley Tamamen Kötü Bir Karakter Değil


Harley’nin çılgın olduğu aşikar fakat amaçları arasında dünyayı ele geçirme ya da insanlığı kontrol etme gibi şeytani şeyler yok. O sadece Joker’e duyduğu karşılıksız aşktan dolayı Joker’in ayak izlerini takip etmekte. Yaptığı şeytani eylemlerin sebebi Joker tarafından sevilmeyi ve takdir edilmeyi istemesi. Bunun üzerine çizgi roman yazarları Harley’i bazı hikayelerde iyi biri olarak yazmış ve başta Batman olmak üzere pek çok DC karakterine yardım eder hale getirmişler. Fakat Joker’e olan zaafı sebebiyle Quinn tekrar suç dünyasına geri dönmüş.

Harley Quinn Bir Anne


Kahramanların iyi birer ebeveyn olamayacaklarını tahmin etmek elbette ki zor değil. Aynı şey kötü karakterler için de geçerli. Fakat bu çizgi roman yazarlarının Harley’e anne sıfatını vermelerine bir engel değil. Çizgi roman dünyasının en çılgın karakterlerinden biri olan Quinn’in Lucy adında bir kızı mevcut. Tahmin edin babası kim? Oyunu da var olan Injustice: Gods Among Us çizgi roman serisinde Quinn bir panelde Black Canary‘e kızından ve babasının kızının varlığından haberi olmadığını söylüyor.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here