Cumartesi, Ağustos 19, 2017

Hannibal Barca, MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşamış Kartacalı general ve politikacı. Stratejinin babası ve tüm zamanların en büyük askeri dehalarından birisi. Hannibal, Birinci Pön Savaşı’nın kahramanlarından komutan Hamilcar’ın oğludur. Küçük yaşlarda babası ile savaşlara katılan Hannibal, babasının isteğiyle Roma’ya kan kusturan bir karakter oldu. Hannibal çağının üç büyük generalinden birisidir. Kendisine tüm zamanların en büyük generali sorulduğunda Büyük İskender’i söylemiştir. En büyük düşmanı Roma bile Hannibal’ı kendi taktikleriyle yenmiştir.

Askeri Yaşamı

İlk olarak Kartaca‘nın İspanya komutanı oldu ve Ebro’nun batısında yer alan topluluklar üzerinde hakimiyet sağladı. Hannibal, Birinci Pön Savaşından sonra ikinci bir savaşın geleceğinden çok emindi ve ilk darbeyi vuran taraf olmak istiyordu. İspanya’da geçirdiği 2 yıldan sonra konumunu sağlamlaştıran Hannibal, Roma’nın müttefiklerinden Saguntum şehrini sekiz aylık kuşatma sonunda ele geçirdi. Bu olaydan sonra Roma savaş ilan etti ve İkinci Pön Savaşı başlamış oldu. Hannibal, kardeşi Hasdrubal’ı komuta etmesi için İspanya’da bıraktı, kendisi İtalya’ya doğru harekete geçti. Hannibal askerlerini kendisini karşılamak için gelen Roma ordusundan önce Rhone Vadisi’ne getirdi. Bölgedeki düşmanlarını atlatmak için düşünen Hannibal Ya yeni bir yol bulacağız, ya yeni bir yol yapacağız” dedi. Vadinin üstünden bir yay çizip Alp Dağları’nı geçti. Büyük bir ordu, filler ve antik çağ koşullarında bu geçişi yapılması büyük bir başarı olarak görülür.

Bu geçiş sırasında hava koşulları nedeniyle ordusunun bir kısmını kaybeden Hannibal kalan ordusuyla yoluna devam etti. Ordusuna daha sonra 14 bin Kelt savaşçısı katıldı ve tekrardan kendilerini karşılamaya gelen bir Roma ordusunu yok ettiler. Apenin Dağları’nı aşıp Roma Kentine ilerleyen Kartaca ordusu, Trasimene Gölü Muharebesi’nde ana Roma güçlerini bozguna uğrattı. İlerleyiş Romalıların vur-kaç taktikleri nedeniyle yavaşladı, Hannibal bu gelişmeyle birlikte Roma’yı kuşatmak yerine Latin şehirlerini isyana teşvik etmeyi planladı. Kartacalıları durdurmak için son kez düzenli bir ordu yollayan Romalılar, Cannae Muharebesinde tekrardan yenilgiye uğradı. Bu savaşta Hannibal ”Hilal Düzeni” taktiğini uyguladı. Bu zaferden sonra İtalya’nın güneyi Hannibal’ın tarafına geçti ancak Hannibal’ın bu başarılı yükselişi ve artan prestiji Kartaca senatosunu korkuttu ve yeterli destek gönderilmedi. Yeniden düzenli bir ordu toparlayan Romalılar kaybettikleri şehirleri tekrardan almaya başladılar. Hannibal’ın şehre yaptığı baskın geri püskürtüldü. İspanya’dan ordusu ile yardıma gelmeye çalışan kardeşi Hasdrubal, Kuzey İtalya’da öldürüldü. Güney İtalya dağlarına geri çekilen Hannibal, General Scipio komutasındaki Roma ordusunun Afrika’ya ayak basması üzerine başkenti korumak için Kartaca’ya geri çağrıldı. Romalılar ile yapılan Zama Muharebesinde Kartaca yenildi. Roma ile ağır şartları olan bir barış antlaşması imzalandı. Suffes(konsül) seçilen Hannibal tekrardan ekonomiyi düzeltmeye başladı ancak senato tarafından görevden alındı.

Sürgün ve Ölümü

Kendisine karşı yükselen muhalefet yüzünden Hannibal kendi isteğiyle sürgüne gitti. Sürgünde diğer imparatorlukların saraylarında askeri danışmanlık yaptı. Görevi sırasında Romalılara teslim edileceğini anlaması üzerine yüzüğünde taşıdığı zehiri içerek yaşamına son vermiştir. Mezarı tam olarak bilinmemektedir ancak ölüm yeri Gebze’dir ve burada anıtı bulunmaktadır. Anıt, Atatürk‘ün isteği ile dikilmiştir. Ayrıca Hannibal’ın taktikleri Kurtuluş Savaşında Yunan kuvvetlerine karşı kullanılmıştır.

Deniz

0 Comments

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?
Loving Vincent Filminden Taze Fragman
13 Ağustos 1997: South Park Yayına Başladı
Film, Dizi ve Oyun Dünyasının En Güçlü Silahlarını Yapan Demirciler
Asi ve Özgür: Şebnem Ferah
Son Zamanların En İyi Dizisi The Handmaid’s Tale İzlemek İçin 5 Sebep
Son Zamanların En Havalı Film Müzikleri
Sanatçı Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Fotoğraf Projesi
Ciddi Miktarda Spoiler İçeren Game Of Thrones 7. Sezonun Sızan Senaryosu
Will.i.am ve Nicole Scherzinger Louvre Müzesi’ndeki Klibini İzleyin
Hannibal Geri Dönüyor!
21 Maddede Bilinmeyenleri İle Robin Williams
Fotoğraf Sanatına Damgasını Vurmuş 11 Fotoğrafçı