Geçtiğimiz aylarda üçüncü albümlerini çıkaran Adamlar, 2014 senesinden beri piyasada bu isimle biliniyor. Ancak tam olarak eski grupları niteliğinde olmasa da “adamların” geçmişinde en az onlar kadar özgün bir grup var: Hâlimden Konan Anlar.

Tolga Akdoğan‘ın vokalistliğini yaptığı bu grubun belli bir albümü yok ancak Eski Dostum Tankla Gelmiş albümünden tanıdığımız şarkıların Adamlar hallerine uyarlanmamış versiyonlarını Youtube’da bulmak mümkün. Adamlar‘ın Öyle Normal, Ateş Ederim, Bizim Zamanımız, Kendime Çaylar ve hatta çok sevilen Kadın şarkısı bile 2014’ten önce Halimden Konan Anlar tarafından üretilmiş.

Kendi tanımlarıyla “henüz tam olarak kaç kişi olduklarını kendilerinin de bilmedikleri” grup Sirkli şarkılarını da ele alarak konuşulduğunda dinleyeni bir sirk atmosferinden kaçırıp Satürn’de, sonra ayda, sonra ise bir devenin üzerinde koşturuyor.

Adamlar‘la ya da aslında herhangi bir Türk rock grubuyla karşılaştırıldıklarında daha samimi ve mizahi bir grup, Halimden Konan Anlar. Natali Portmın ismindeki şarkılarında Natalie Portman’dan ve onu ekrandan izleyen birinin ona karşı düşüncelerinden bahsediyorlar mesela. Şarkının içinde Imperial March çalınıyor ama mutlaka diğer Tolga Akdoğan şarkıları gibi özgün melodisi ve kafiyesi de bulunuyor. Kısaca böyle bir grup, Halimden Konan Anlar.

Bu gruptan bahsederken Sergüzeşt-i Kadıköy şarkısından bahsetmemek olmaz. Yine şarkının içinde İngilizce espriler, bayram kavurmaları, günlük dilde kullanılan “cool”lar, “hani”ler ve “yani”ler havada uçuşuyor; dinleyiciyi İstanbul’un ve hatta doğrudan Kadıköy’ün içinde bir kaosa atıyor şarkı.

 

“He Hale, şey diycem kapatıyorum ben, hadi bıktım bye.” şeklinde bir telefon konuşmasıyla başlayan Bıktım Bye isimli samimi, gülümseten bir şarkıları da var. Ancak şarkının komik sözleri, müziğini ve melodisini kaçırmamıza sebep olmuyor. Bu şarkı grubun Youtube versiyonlarında en çok dinlenmiş şarkı. Orijinal kaynaklı bir kaydımız ya da popülarite sıralamamız da olmadığından bu şarkının en çok dinlenen Halimden Konan Anlar şarkısı olduğunu söyleyebiliriz.

Adamlar’ın Eski Dostum Tankla Gelmiş albümlerine eklemedikleri ama bize göre gayet Adamlar tarzında olabilecek şarkıları Sıkıntı Var; diğer şarkılarına kıyasla daha yavaş, melankolik ve romantik bir şarkı.

Grubun en çok sevilen şarkıları arasında yer alan Kendime Çaylar da yine daha yavaş bir parça. Adamlar grubu da bu parçayı ilk albümlerine uyarladı, ancak Youtube’daki an itibariyle 126 izlemesi bulunan “unplugged” versiyonu internetteki en doğal ve en güzel hali olarak tanımlanabilir. Özellikle 4.45-5.54 dakikaları arasındaki gitar solosu, Adamlar versiyonlarından oldukça farklı.

Son olarak; yine şenlikli, eğlenceli ve çılgın sözlü şarkılar ve bu sefer Kadıköy Karga’da bir konser ortamı ile  Natalie Portman ve büyük ihtimalle birçoğunuza tanıdık olan Öyle Normal‘in birleşmiş bir versiyonunun Karga Akustik versiyonunu bırakıyoruz.

Tolga Akdoğan’ın röportajlarında söylediği gibi, Utanmazsan Unutmam dışında sözleri direkt ve açık olan çok şarkı yazmıyor Adamlar. Bu durumda da sirkli kim, falan cumhuriyeti hangisi, kafası kocaman Kadıköy mü sorularıyla dolu bir lunaparkta dinleyicisine çalıyor Halimden Konan Anlar. Artık yaşamayan bir grup olduğu için ne internet sayfaları ne de sosyal medya hesaplarını bulabilmek mümkün. Bugün bir Halimden Konan Anlar’ımız olmasa da şarkılarımız ve lunaparklarımız hep var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here