Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
312

”Hiçbir seçim yapmadığınız sürece her şeyi mümkün kılarsınız.”

Daha önce iki adet uzun metraj film çeken, 1957 doğumlu Belçikalı yönetmen Jaco Van Dormael‘in yazıp yönettiği, 2009 yapımı muhteşem bir film: Mr. Nobody. Hak ettiği ilgiyi görememiş bu filmin maliyeti 47 milyon dolarken gişede kazandığı miktar 2,3 milyonda kalmış. Ülkemizde gösterime dahi girmemiş film aslında sinema tarihinin en özgün, kapsamlı ve ”başarılı” filmlerinden biri.

Mr. Nobody yani Nemo, tanıdığımız bir yüz olan başarılı oyuncu Jared Leto tarafından canlandırılıyor. Aynı zamanda Toby Regbo ve Thomas Byrne tarafından da canlandırılan bu karakterde Jared Leto’nun tamamıyla farklı bir görünüm kazandığı yaşlılığı da dikkat çekiyor. Jared Leto’ya yapılan yaşlandırma makyajına buradan ulaşabilirsiniz. Filmde Diana Kruger, Sarah Polley, Juno Temple, Natasha Little, Rhys Ifans gibi oyuncular da önemli rollere sahipler.

Yönetmeninin hakkında ”Herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıklar hakkında gerçekten de yüksek bütçeli deneysel bir film.” şeklinde bahsettiği filmin konusu şöyle: 2092 yılında gözlerini açan Mr. Nobody dünyada kalan son ölümlüdür. 117 yaşında olan Nemo doktoruyla konuşur fakat geçmişini hatırlamıyordur. Daha sonra onunla röportaj yapmak için gelen bir gazeteciye geçmişini anlatmaya başlar ve hayatının en önemli kararını verdiği anı yani tren garında annesiyle gitmek veya babasıyla kalmak arasında kaldığı anı hatırlar. Bu kararın sonucu sonsuz ihtimallerdir ve ona birçok hayat sunacaktır. Filmin konusunu kısaca bu şekilde anlatsak da; o kadar çok konuyu ve türü içinde barındırıyor ki… ”Güvercin İtikadı” ile başlayan filmde Sicim teorisi, kelebek etkisi, her şeyin teorisi, Big Bang, zamanda yolculuk, yaratılış ve Quantum fiziği gibi konulara değiniliyor. Böylesine bilimin ve felsefenin iç içe geçtiği bir kurguya sahip olmasına rağmen eğer bu konulara az da olsa ilgiliyseniz sonuna kadar sıkılmadan izleyebileceğiniz, bittiğinde ise hayata dair farklı bakış açıları kazanabileceğiniz ve ufkunuzu genişleten bir film Mr. Nobody.

Filmin tekniği de en az konusu kadar başarılı. Sahneler arası geçişler, hızlandırılmış ve yavaşlatılmış çekimler, kostümler, seçilen renkler ve bunların uyumları… Görsel bir şölen niteliğinde olan bu filmin görüntü yönetmeni Christophe Beaucarne.

Filmin müzik seçimleri ve soundtrack albümü ise en güzel detaylarından. Pierre van Dormael tarafından hazırlanan soundtrack albümüne buradan ulaşabilirsiniz. Filmde kullanılan şarkılardan bazıları ise bu şekilde:

Buddy Holly – Everyday

The Chordettes – Mr. Sandman

Otis Redding – For Your Precious Love

Eurythmics – Sweet Dreams

Wallace Collection – DayDream

Pixies – Where Is My Mind

Cecilia Bartoli – Casta Diva

Hans Zimmer God Yu Tekkem Laef Blong Mi

Nena – 99 Luftballons

Geldik filmin en can alıcı noktalarından birine: Replikleri. Filmde öylesine sorgulatıcı, ufuk açıcı ve kafa karıştırıcı replikler geçiyor ki güzel bir kitap okumuş veya başarılı bir belgesel izlemiş hissine kapılıyorsunuz. Dikkat çeken repliklerden bazıları şöyle:

”Gördüğümüz her şey vardır. Onları görebiliriz. Annemin gözlerini görebiliyorum ama kendi gözlerimi göremiyorum. Küçük bebekler ellerini görebilir ama kendilerini göremez. Gerçekten hayattalar mıdır acaba? Ben gerçekten hayatta mıyım?”

”Eğer patates püresi ile sosu karıştırırsan daha sonra ayıramazsın, sonsuza dek. Babanın sigarasından çıkan duman bir daha asla içine dönmez. Geri dönemeyiz. Seçmek, bu yüzden zordur.”

”Neden ben benim de başkası değilim?”

”Niye geçmişi hatırlarız da geleceği hatırlayamayız?”

”Gün gelir hayattaki her şey çekilmez görünür göze. Seçimler çoktan yapılmıştır. Elimden ancak hayatıma devam etmek geliyor. Kendimi avucumun içi gibi tanıyorum. Her tepkimi önceden görebiliyorum. Hayatım hava yastıklarıyla emniyet kemerleri arasına hapsolmuş. Bu noktaya ulaşabilmek için her şeyi yaptım, ulaştım da ama sıkıntıdan ölüyorum. En zoru da hala hayatta olduğumun farkında olmam.”

-Bazen geleceği görürüm. +Neler olacağını bilmek pek güzel bir şeye benzemiyor.

”Balıkları sevmişimdir hep. Bir gün onların da beni seveceği aklımdan geçmemişti hiç.”

-10 gün. Bu 14 bin 400 dakika eder. Keşke her şey şuan dursa ve sonsuza kadar bu şekilde kalsak. +Daha yavaş nefes almaya başlarsan zaman yavaşlar derler, rivayet böyledir…Vücudunun her noktasının kokusunu hatırlamam gerek. 

”Bazen kendi kendime, belki benimle aynı şehirde yaşıyorsundur diyorum. Ama nerede olduğunu bilmiyorum. Belki buradasın, çok yakınsın. Nemo, beni duyuyor musun?”

”Sen burada yokken seninle o kadar çok konuştum ki, şuan seninle gerçekten konuşmak çok garip geliyor.”

”Yaşayabileceğim tüm hayatlardan tek bir hayat için vazgeçtim. Seninle olmak için.”

”Tek bir kar tanesi bambunun yaprağını bükebilir.”

-Kalırsam sen de benimle birlikte boğulursun. +Yüzmeyi öğrenirim.

”Hayatta tek bir fırsatın olur. Kötü bir seçimse, bununla baş etmen gerekir.”

”Benim yaşımdaki biri için, mumlar pastadan fazla tutar. Ölmekten korkmuyorum, yeterince yaşamamış olmaktan korkuyorum. Bütün okulların tahtalarında şöyle yazmalı: Hayat bir oyun bahçesidir, ya da hiçbir şeydir.”

”Seçilen  her yol, doğru yoldur. Yaşanılanlar bambaşka şekillerde vuku bulabilirdi ancak öyle olsa dahi yine de aynı mana ve değeri taşırdı.

”Sen kendinin var olduğundan nasıl bu kadar emin oluyorsun? Sen de yoksun, ben de. Bizler 9 yaşında bir çocuğun hayal dünyasında yaşıyoruz yalnızca. İmkansız bir seçimle karşı karşıya gelen 9 yaşındaki bir çocuğun…”

”Satrançta, yapılabilecek en iyi hamle, hamle yapmamak olursa buna Zugzwang denir.”

”Önceden, neler olacağını bilmediğinden seçim yapamıyordu. Şimdiyse neler olacağını bildiği için seçim yapması imkansızlaştı.”

Filmin ilgi çekici detaylarından biri olan kısa belgesel tadındaki sahneleri:

Hem yeni şeyler öğrenmek, hem birbirinden ilgi çekici sahnelerle kafanız dağılması hem de çok güzel şarkıları muhteşem görsellik eşliğinde dinlemeniz için bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz. 2 saat 37 dakikalık süresiyle oldukça uzun bir film olan Mr. Nobody bazı insanlar için izlemesi zor bir film olsa da puzzle tarzda filmleri sevenler için bulunmaz bir nimet.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
312

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here