Gizli cevherler diye nitelendirdiğimiz “Hak Ettiği Değeri Bulamayan Oyunlar” yazı dizimizin üçüncü bölümünde PS1 oyunu olan Gangway Monsters var. Oyunsuz geçen Temmuz ve Ağustos aylarında oynamak için Gangway Monsters sizin için güzel seçeneklerden biri. Çünkü, öncelikle PS1 oyunu olmasından ötürü emülatör kullanabilirsiniz, bu da paranızın cebinizde kalacağı anlamına geliyor. İkinci olarak da Japon geliştiricilerinden çıkan bir rol yapma oyunu olmasından ötürü oynanış süresi oldukça uzun.

Japon topraklarından çıkan rol yapma oyunlarına ilgi duyuyor fakat sıra tabanlı dövüş sistemini sevmiyor musunuz? Peki ya hiç Pokémon ile Beyblade evrenleri kesişirse ne olur diye düşündünüz mü? Bütün bu sorunların cevabı sizin için de evetse, Gangway Monsters sizin için biçilmiş kaftan. Başlangıçta dört olan canavar sayınızı oyunu oynadıkça arttırmanız sizi “Hepsi benim olmalı.” şekilde kamçılıyor.

Oyunun seviye tasarımından biraz bahsetmemiz gerekirse, beş tane olan bölümler içerisinde sırasıyla C, B ve A sınıfı düşmanlarla mücadele ettikten sonra o arenanın sahibiyle savaşıyorsunuz. Bu savaştan galip ayrılırsanız da bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. Canavarlarınız bu savaşlar sayesinde tecrübe puanı kazanıyor ve seviye atlıyor. Seviye atladıkça da daha fazla canavarlara sahip oluyorsunuz.

“Bu bir Japon rol yapma oyunu.” dedik. Durum bu olunca canavarların evrimleştirilmemesi gibi bir durum olabilir mi? Çocuk, yetişkin ve usta olmak üzere üç farklı evrimleşme seçeneği var. Canavarın evrimleşmesi için belli bir seviyeye ulaşması, aynı zamanda gri renkli küre eşyasına ihtiyaç var. Bunlara sahipseniz oyundaki profesör rolünü üstelenen kişinin cihazını kullanarak evrimi gerçekleştirebilirsiniz.

Direksiyonlarımızı oynanış cephesine çevirdiğimiz zaman oyunun parladığı yeri görmemek imkansız. Arenada, canavarlarımız Beyblade’e benzer platformlar üzerinde duruyorlar. Amacımız düşmanımıza çarparak her canavar için özel olan yetenek barını doldurmak. Her barı doldurduğunuzda atak imkanınız oluyor. İlk kim kimin can barını sıfırlarsa mücadelenin sahibi oluyor. Özel bölümler hariç olmak üç canavara üç canavar, teker teker savaşıyor.

Üç canavarın teker teker savaşması da sizlere en az üç, en fazla beş maç yapmanızı sağlıyor. Maç sayısı sizin performansınıza bağlı olarak değiştiği için oyunun oynanış süresi de ister istemez sizin ellerinize geçmiş oluyor. Oyunla alakalı ufak bir ipucu isterseniz de, düşmanlarınızın plakalarına arkadan vurmaya çalışın barınızı çok daha fazla hızla doldurmanıza yardımcı oluyor. Sahip olduğunuz plakayı da market bölümünden güçlendirmek çok önemli.

Oyunun neden hak ettiği değeri bulamadığını söylemek o kadar da zor değil. Her şeyden önce oyun sadece Japonca. Her ne kadar arasak da farklı dillerdeki sürümlerini bulamadık. Zaten bizde oynadığımızda Japonca oynamak zorunda kalmıştık. Adına açıklan bir Vikipedi veya Wiki sayfası bile yok. İnternette oyunun çıkış tarihi bilgisi bile yazmıyor. Geliştirici ekip olarak da Sony Music Entertainment olarak gösterilmiş.

Oyunsuz dönemde iyi gider dediğimiz Gangway Monster’dan bu kadar. Pokémon’da canavar avlamaktan sıkıldıysanız sizi bu cepheye alalım! Oyuna dair merak ettiğiniz ya da çözemediğiniz bütün şeyler için bize ulaşmayı ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here