Oyun sektörünün en sevdiğimiz kısımlarından biri her ne kadar yeni bir ürün çıkmasa da sizin oyun kütüphanenizin durağan olmaması olabilir. Büyük bir heyecanla beklediğiniz oyun için zaman bir türlü geçmiyorsa ya eskiden deneyim ettiğiniz oyunlardan birini oynuyor ya da yeni tecrübelere doğru yelken açıyorsunuz. Bu durumda mağazaları kurcalarken ya da sağdan soldan tavsiye alırken sürekli aynı isimlerden sıkılmış olmanıza karşın “Hak Ettiği Değeri Bulamayan Oyunlar” yazı dizisi sizin için var. Çokça kişi tarafından bilinmese dahi size leziz bir oyun tecrübesi sunacağını düşündüğümüz oyunların dizisinin ikinci bölümünde bizi Spinmaster karşılıyor.

Data East’ın adını daha önce duydunuz mu? Arcade oyunculuğunun ağır isimleri hep onların işleridir. Burger Time, Windjammers, Captain America and the Avengers, Kung-Fu Master ve daha bir çok kaliteli markanın yaratıcısı olan ekip aynı şekilde Spinmaster için de geliştirici koltuğuna oturuyor. Neogeo için hatırlamış oldukları Spinmaster (diğer bir ismiyle Miracle Adventure) 1993 için piyasaya sürülüyor.

Oyunun yayıncılığını, diğer bir çok Neogeo oyununda olduğu gibi SNK üstlense de The King of Fighters, Fatal Fury ya da Metal Slug kadar popüler olamıyor. Bunun sebeplerine değinmeden önce Spinmaster nasıl bir oyun, önce onu didikleyelim.

Spinmaster döneminin popüler akımı olan beat ’em up türüyle karşımıza çıkıyor. Dilimize “ilerlemeli dövüş” olarak geçen bu türden farklı olarak içerdiği bir kaç element var. Öncelikle dövüş ekipmanı olarak yumruklarımızı değil, yoyomuzu kullanıyoruz. “Peki ya bu oynanışta ne gibi farklılık sağlıyor ki?” diyecek olursanız yoyonun atılıp geri gelen yapısından ötürü ne yumruklar kadar kısa menzilli ne de ateşli silahlar kadar uzun menzilli bir saldırı imkanı var. Bölümlerinde bu element göz önüne alınarak tasarlanması da diğer beat ’em up oyunlarından sıyrılmasını sağlıyor.

Spinmaster’da bir hikaye yok desek yalan söylemiş oluruz fakat 1993 yılında acrade makineleri ve Neogeo’ya çıkmış bir oyunun ne kadar güzel bir hikayesi ya da hikaye anlatımı olabilir ki? Yine de meraklıları için; Mary ismindeki hanımefendinin kötü adamlarca kaçırılmasından sonra bıçkın delikanlılarımızın Mary’i kurtarmak için envaiçeşit yerden, hakiki kötü elemanın mahzenine giden haritaların parçalarını toplaması ve onu alt etmesi üzerine kurulu bir hikaye temeli var.

Spinmaster bir beat ’em up oyunu olmasına rağmen sizleri sıkmıyor ve üstelik bunun bir kaç sebebi var. En temel sebepleri sıralamamız gerekirse; bölüm tasarımı, hasar vermek için kullandığımız aracın ateş-buz-ninja yıldızı gibi farklı türlere sahip olması ve tabi ki hiç şüphesiz boss savaşları var. Ayrıca ideal oynanış süresiyle de tam tadı damakta bırakıyor. Sofradan ne çok aç ne de mideniz şişkin kalkıyorsunuz.

Hiç mi kötü yönü yok derseniz olmaz olur mu; arcade oyunu olduğundan ötürü kelimenin tam anlamıyla bir jeton canavarı. Kimi yerlerde jetonunuz boşa gitsin diye absürt zorluklar sunulmamış değil. Elbette artık emülatörler sayesinde jeton derdiniz yok fakat oyun keyfinizi engelliyor.

Tüm bunlara rağmen Spinmaster hak ettiği ilgiyi görmedi çünkü artık ezbere bildiğimiz SNK markalarına nazaran dağıtım bütçeleri daha az ayarlandı. Bu doğrultuda Neogeo’da çok sevdiğimiz oyunlar ev konsolları için getirilmiş olmasına rağmen Spinmaster bunu ancak Wii döneminde yaşadı. Aynı sene çıkış yapan Cadillacs and Dinosaurs, Türk oyuncuların kendi aralarında hitap ettiği şekilde Mustapha (Mustafa) gibi devasa bir isimin yanında da hiç bir şansı kalmadı.

Sizlerin bizlere gizli cevherler, saklı güzellikler, adı sanı duyulmamış ama şeker mi şeker oyun önerileriniz var mı? Bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here