Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

“Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.”

Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun kaleminden anlatılan Casus, Mata Hari ve o dönemki avukatının arasında geçen konuşmalardan Coelho tarafından birebir kurgulanıp bize ilk defa 2 Ekim 2016’da sunulmuştur. Tek suçunun özgür bir kadın olmak olduğunu defalarca vurgulayan Hari, 1.Dünya Savaş’ı sırasında Alman İmparatorluğu için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış ve ölüme mahkum edilmiştir.

Asıl adı Margaretha Geertruida Zelle olan ve yıllar önce ettiği kendine özgü danslarıyla adından söz ettiren Mata Hari’nin hikayesi yıllar sonra bile bizleri olayları merak etmeye zorluyor.

Kitap üç bölümden oluşmakta:

İlki, Margaretha’nın gençliği, evliliği, evliliğinde yaşadığı sıkıntılar ve kızının doğuşu.

İkincisi, evinden ve yaşadığı şehirden, her şeyini arkasında bırakarak Paris’e kaçışı, Mata Hari’ye dönüşmesi, dansları, tanınmaya başlanması, ünlenmesi, hızla yükselmesi ve beraber olduğu erkekler.

Son olarak üçüncü kısım ise casuslukla suçlanması.

Gerçek bir hikaye olmasıyla birlikte okuyucuda derin izler bırakan Casus, haftanın kitap önerisi.

İyi okumalar.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here