Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

“Sanık sandalyesinde otururken bile insanın kendinden bahsedilişini işitmesi daima ilgi çeken bir şey oluyor.”

Albert Camus’nün eserlerinin satır aralarında görebileceğimiz ve öncüsü sayıldığı Absürdizm felsefi düşünce akımı, bu kısa romanda da ana temada biz okuyuculara varlığını hissettiriyor. Ölüm, kabullenmişlik, yalnızlık ve umursamazlık gibi düşünceleri ana temada barındıran Camus, bu eserinde hayata, eylemlere, duygulara, beklentilere, çevresine hatta kendisine dahi yabancılaşan bir “yabancı” nın zihnine davet ederek, ruhsal çözümlemeler sunuyor bize.

 

” Kalbimi dinliyordum. Bu kadar uzun zamandan beri bana yoldaşlık eden bu gürültünün kesilebileceğini aklım almıyordu. ” 

Camus’ye göre yaşamda anlam aranması yersiz bir uğraştır. Ölümü bile rahatsız edici bir rahatlıkla kabul eden bir kahraman yaratan yazarımız her şeye rağmen, hayattaki hissedilen anlamsızlığa aldırmadan yaşamayı öğütler bize ve şöyle der ” Mutluluk, bir yerde ve her yerde, hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir. “

Meursault, kendisini dış dünyaya kapatmış, umursamaz, kabullenmiş ve romanın başlangıç cümlesi olan “Bugün annem öldü. Belki de dün, bilmiyorum” ile bizlere ölümü rahatlıkla karşıladığını hissettiren kahramanımızdır. Meursault’a göre dünya boş ve manasız bir yer; insan, hayat ve toplum saçmadır. Hayatta derinlik aramayan, kendisinden uzaklaşmış bir bireyken,  davranışlarıyla şekillendirdiği ölümüne yaklaştıkça kendisine karşı farkındalığı artmakta ama bunu da umursamamaktadır.

“Herkes bilir ki, hayat yaşamak zahmetine değmeyen bir şeydir, aslında otuz ya da yetmiş yaşında ölmenin önemli olmadığını bilmez değildim, çünkü her iki halde de gayet tabii olarak başka erkekler ve kadınlar yine yaşayacaklar ve bu binlerce yıl devam edecektir.”

Tekdüze hayatın saçmalığına (İnsan hayatının tekdüzeliği düşüncesi, eserde işlenen varoluşçuluk akımının ürünüdür.) vurgu yapar, toplum normlarını hiçe saydığı ve umursamadığı için Meursault’un idamına giden yolculuğunu bizlere sunar Camus.  Sürükleyici anlatımı ve anlamsızlıktan anlam çıkartan yazarımızın güçlü kalemiyle tek solukta okuyabileceğiniz bu romanı bitirince elinizden bırakmak istemeyecek, birden çok katmanlı olan bu yapıtı her okuduğunuzda yeni ve farklı anlamlar bulacaksınız.

“İnsan madem ki ölecektir, bunun nasıl ve ne zaman olacağının önemi yoktur”

İyi okumalar..

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here