Bu haftanın film önerisi Ben Stiller‘ın yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yaptığı ‘The Secret Life of Walter Mitty’.

Türkiye’de ”Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” olarak yayınlanan 2013 yapımı film; macera, komedi ve dram türlerinde.

Senaryosu Steve Conrad imzalı filmde Ben Stiller’a, Kristen Wiig ve Jon Daly eşlik ediyor.

“Dünyayı anlamak için tehlikeye bulaşmak;
duvarların ardını görebilmek için yakından bakmak, birbirimize ulaşmak için hissetmek gerekir.”

“Life” dergisinin fotoğraf arşivinde çalışmakta olan Walter spontane ve sessiz sakin kimliğinin ardında adeta bir cevher barındırmaktadır. Filmde asıl işlenen konu da bu yönde.

Aynı dergide çalışan Cheryl’dan hoşlandığını bir türlü söyleyememesi, işini kaybetmenin eşiğine gelmesi, patronunun alaycı davranışları ve içinde kopan tufanlar; “sessiz sakin” Walter’ımızın kabuğundan sıyrılmasını tetikleyen olaylar oluyor.

Hayal dünyasında oldukça cesaretli olan Walter, gerçek hayatta o kadar da cesur davranamıyor, hatta filmin başlarında Walter’ın özgüvensizliği gözümüze gözümüze sokuluyor. Ancak bir anda derginin son sayısında çıkması planlanan önemli bir fotoğrafın yok olmasıyla hayal dünyasında kopan bu tufanlar ve maceralar gerçek hayata geçiş yapıyor.

Film komedi etkisi dışında gülerken düşündüren trajikomik diyebileceğimiz diyaloglar da barındırıyor. Sonlara doğru ise film bize yeterince umut ve cesaret karşısında hiç bir hedefin uzak olmadığını ve her insanın içinde bir cevher olduğunu farkettiriyor. Filmin finali de “vay be!” dedirten finallerden…

“Güzel şeyler ilgi istemez” – The Secret Life of Walter Mitty

“Hayatı kurallarına göre yaşıyorum.
Maceracı. Cesur. Yaratıcı.” – The Secret Life of Walter Mitty

” +Ne zaman fotoğrafı çekeceksin?
-Bazen çekmem, eğer o andan zevk alırsam, yani ben kişisel olarak, fotoğraf makinasının dikkatimi dağıtmasını sevmiyorum. Öylece bakmak istiyorum.” – The Secret Life of Walter Mitty

“Hayat cesaretten ve bilinmeyene doğru gitmekten ibaret” – The Secret Life of Walter Mitty

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here