Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
8

2007 yılında vizyona giren, ABD yapımı bilim kurgu-dram filmi “The Man From Earth”ün başrolünde, David Lee Smith yer alıyor. IMDB’den 8.0 gibi oldukça yüksek bir puan alan film, özellikle özgün senaryosu ile dikkat çekiyor.

Bir üniversitede 10 yıl tarih profesörlüğü yaparak başarılı bir kariyer edinen John Oldman, birden bire, hiçbir sebep belirtmeden görevinden istifa ederek şehirden taşınmaya karar verir. Diğer profesör arkadaşları oldukça şaşkın ve endişelidir fakat yine de onu son gününde yalnız bırakmak istemezler. Vedalaşmak için evine gittikleri sırada John’u sorgulamaya başlar ve bu ani ayrılığın nedenini öğrenmek isterler. Kırklı yaşlarda olan profesör, meslektaşlarına net bir cevap vermeyerek kaçmaya çalışır sorulardan. Fakat arkadaşlarının yoğun ısrarlarına daha fazla dayanamaz. Bu olağanüstü durumu onlara nasıl izah edeceğini biraz düşünüp muhakeme ettikten sonra, etrafındaki insanların son derece bilgili bireyler olduğu gerçeğine tutunarak hikayesini anlatmaya başlar.

John Oldman; 14 bin yıldır hayatta olduğunu, yaşlanmasının kırklı yaşlarından sonra durduğunu, bu ekstrem durumun sebebini bilmediği için bir çözüm üretemediğini ve çevredeki insanların dikkatini çekmemek adına 10 yılda bir yaşadığı yeri değiştirdiğini iddia eder. Bir antropolog, bir arkeolog, bir psikolog, bir biyolog, bir din bilimci ve bir öğrencinin bulunduğu odada, herkes duydukları karşısında adeta şok geçirmiştir. Tabii ki bu çılgın teoriye inanmazlar ama yine de John’un anlatacağı şeyleri merak ettikleri için daha fazla detay öğrenmek isterler. Pek çok soru vardır akıllarında. Bu nedenle sohbet tam anlamıyla bir beyin jimnastiğine dönüşür. Özellikle din bilimci Edith oldukça tepkilidir. Bütün bu olan şeyleri din açısından yorumlayarak fazlasıyla saçma bulur. Ama John’un her soruya verecek sağlam bir cevabı vardır. Yaşadığı dönemleri, nasıl hayatta kaldığını, dünyanın bu güne kadar geçirdiği evreleri tüm detaylarıyla birlikte aktarır arkadaşlarına. Defalarca kez evlenmiş, çocuk sahibi olmuş ve hepsinin ölümünü görerek acı çekmiştir. Peki bu anlattıkları gerçek mi, yoksa bilgi birikimine dayanarak ortaya attığı uydurmalar mıdır?

Akademik çerçevede ele alınan bilimsel tartışmalar, filmin ilerleyen dakikalarında sizi daha da içine çekerek önlenemez bir sorgulama arzusu yaratıyor. Adeta  “John’a bir soru da ben sorayım” diye ütopik bir düşünce geçiriyorsunuz aklınızdan. Filmin son sahnesinde ise küçük bir duygusallığa kaptırıyorsunuz kendinizi.

Mekan olarak yalnızca bir odayı kullanan bu 87 dakikalık filmde izlediğimiz özgün senaryo, “Star Trek: Enterprise”ın birkaç bölümünü de yazmış olan Jerome Bixby’ye ait. Yönetmenliğini ise Richard Schenkman üstleniyor. Kaliteli bir film yapabilmek için abartılı bütçeler yerine eşsiz bir fikrin de yeterli olabileceği gerçeğini, 200 bin dolarlık düşük bütçesiyle yüzümüze vuruyor “The Man From Earth”.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
8

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here