Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Soyulmuş sarı duvarların arasında ”dünyayı geride bırakıp denize doğru sürüklenen” üç gencin hikayesini anlatan Dreamers, Bob Dylan ve Janis Joplin eşliğinde kendini buluşun, sorgulayışın hikayesini anlatıyor. Göndermeleri, yeniden canlandırmaları, Keaton ve Chaplin’in karşılaştırıldığı sahne ile sinemaseverlerin gönlüne taht kuran film, sinema aracılığıyla tanışan üç gencin beraber kalmaya başlaması ve kendilerini dünyadan yavaşça soyutlamaları, aynı zamanda daha iyi görmeye başlamalarıyla ilgili.

”Daireden artık neredeyse hiç çıkmıyorduk. Gece ya da gündüz olması umurumuzda değildi. Dünyayı arkamızda bırakarak denize doğru sürükleniyorduk…”

Isabelle ve Theo’nun yeni tanıştıkları Matthew’u bir akşam yemeğine davet etmeleri, daha sonra ailenin gitmesiyle Matthew’la beraber kalmaya başlamalarıyla olaylar gelişir. Aslında film mekan olarak ikiye ayrılır. Paris 1968 hali ve küçük oyunlarını oynadıkları bir bohem ev.


”9 dakika 28 saniye! Rekoru 17 saniye farkla kırdık!”

Jean Seber, Greta Garbo, Marlene Dietrich gibi yıldızların sahneleri karakterler tarafından canlandırılıyor, daha sonra o sahneler geliyor. Ve evin içinde bu cinsel cezaları olan küçük bir oyuna dönüşüyor.

”Fark ettim ki her şeye ne kadar bakarsak, masaya, üstündeki eşyalara, odaya, burnunuza, dünyaya. Birden bütün şekil ve boyutlarda bir tür kozmik uyum olduğunu farkediyorsunuz.”

”Film yönetmeni bir bakıma röntgenci gibidir. Kamera sanki anne babanın yatak odasının anahtar deliği, onları gözetliyorsun, suçluluk duyuyorsun ama yine de bakmadan edemiyorsun.”

”Tanrı’ya inanmıyorum, ama inansaydım, bu solak, siyah bir gitarist olurdu…”

Film soundtracklerindeki Jimi Hendrix, Edith Piaf, Grateful Dead, The Doors’tan parçalarla baştan sona karakterlere ve kuşağa uyumlu.

Bertolucci bu filmle Eva Green için yeni bir yol açmış oluyor. Green, Isabelle’i canlandırdıktan sonraki yıllarda farklı filmlerde başarıyla boy gösteriyor. Louis Garrel ise Theo’yu, Michael Pitt de Matthew’u canlandırıyor.

Sorgulayan, farkeden ve hisseden üç gencin kendilerini izole etmelerinin hikayesi The Dreamers, kaçırılmaması gereken etkisinde bırakan bir film.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here