Bu haftaki film önerimiz, Beach Boys grubunun dahi üyesi Brian Wilson’ın çarpıcı hayat hikayesini konu alan Love & Mercy.

Brian Wilson, hayatına gelmiş geçmiş en iyi albümlerden biri olarak kabul edilen Pet Sounds’u, 1967 yılında tamamlanabilse belki de Beatles’ın Sgt. Pepper’ını tahtından edebilecek Smile’ı ve bunların dışında onlarca hit sığdırmayı başarabilmiş; Beatles’ı ciddi biçimde etkilemiş ve 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olarak gösterilen bir müzik adamıdır.

Filmde Brian’ın gençlik dönemini Paul Dano, ileri yaşlarını ise John Cusack canlandırıyor.

Filmin konusundan bahsedecek olursak: Brian Wilson; Pet Sounds ve Good Vibrations ile ilgileri üstüne çektikten sonra üzerinde çalışmaya başladığı, müzik dünyasının merakla beklediği “Smile” adlı albümü grubundan ve plak şirketinden destek bulamaması gibi nedenlerle tamamlayamıyor. Başlı başına apayrı bir hikaye olan bu albümü ancak 37 yıl sonra tamamlayabilen Brian, albümü tamamlayamadığı için 1967 yılında, uzun yıllar sürecek büyük bir duygusal çöküntü yaşamaya başlıyor. Bu çöküntü gittikçe daha da derinleşerek hayatında büyük psikolojik sorunlara yol açıyor ve bir yandan bu sorunlarla baş etmeye çalışırken tedavi için anlaştığı psikoloğu tarafından şarkı yazması için zorlanmaya, bir nevi psikolojik bir şiddet görmeye başlıyor. Bu korkunç yıllar devam ederken, hayatını değiştirecek bir kadınla tanışıyor ve onu hayatının albümünü tamamlayacak sürece götüren, hayata dönüş hikayesi başlıyor.

Ayrıca filmde, grubun ilk yıllarına, Pet Sounds ve Smile albümlerinin yapılış aşamalarına ve grup içi çatışmalara da oldukça gerçekçi biçimde değinilmiş.

Brian Wilson; film kendisine kötü anıları hatırlatsa da filmi ve oyuncuları çok başarılı bulduğunu, filmin gerçeği yansıtmada çok başarılı olduğunu söylüyor.

Tamamen gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmin başrollerini John Cusack, Paul Dano ve Elizabeth Banks paylaşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here