Bazı bilim adamları isimlerimizin karakterlerimize de etki ettiğini söyler. Veya bazen bir insanın sadece ismini duyduğumuzda bile ismi yüzünden kafamızda o insanla ilgili ön yargılar oluşabilir. İşte tam bu yüzden aslında bir bebeğe konacak isim çok önemlidir, kim bilir belki o insanın ismi kaderine bile etki eder. Yoksa isim sadece bir insanı diğer insanlardan ayırmaya yardımcı olan basit bir kavram mıdır?

Fransız yapımı bir komedi filmi olan Le Prénom yani Türkçe adıyla “İlk İsim” aslında bir tiyatro oyunundan uyarlama. Hem bir tiyatro uyarlaması olmasından hem de filmin bütçesinin düşük tutulmasından ötürü film genel olarak tek bir mekanda geçiyor. Filmin baş rollerini ise Judith El Zein, Valérie Benguigui, Patrick Bruel, Charles Berling ve Guillaume De Tonquedec paylaşıyor.

Aslında bakıldığı zaman filmin tek bir mekanda geçmesi çok riskli bir durum. Ama hem yönetmenler hem de senaristlerin yeteneklerine bağlı olarak film başlarda sıkıcı gibi geliyor olsa da aslında çok akıcı bir şekilde ilerliyor. Her dakika filmin heyecan seviyesi yükseliyor ama unutmamak gerekiyor ki bu film bir durum komedisi.

Le Prénom filminin başlangıç noktası Vincent’ın yeni doğacak oğluna ne isim koyacağı ama film sonlara doğru öyle bir noktaya varıyor ki kimsenin aklına bu isim konusu gelmiyor bile.

Elisabeth, Pierre ve Claude; Anna ve Vincent’ın oğullarına koyacakları ismi beğenmeyip birden kendilerini yeni bir isim arayışında buluyorlar. Ancak bu durum Vincent’ı oğluna koymak istediği isimden vazgeçirmek yerine o isme daha da bağlı hale getiriyor. Tüm bu isim çatışmasının ortasındayken bir anda  geçmişte kapanan hesaplar yeniden açılıyor ve filmin asıl kısmı başlıyor.

Ardından kendimizi aslında bir aile dramasının içerisinde buluyoruz çünkü kirli çamaşırlar tek tek ortaya dökülmeye başlıyor. İki kişinin bildiği sır değildir sözünün bu noktada altını çizmek istiyoruz çünkü Le Prénom filmi bu sözü kanıtlar nitelikte ilerliyor.

Ne yaşanırsa yaşansın, ne olursa olsun bir ailenin bağlarını tamamen koparması imkansızdır üstelik ortada bir bebek varsa. Filmin ilerleyen dakikalarında oluşan kargaşadan dolayı filmin başlangıç noktasını unutabilirsiniz. Ama filmin sonunda aslında bizleri büyük bir sürpriz bekliyor, bu sevimli aileye yeni katılan ve tüm bu kargaşanın oluşmasına neden olan bebek ile ilgili en başından beri hesaba katılmayan bir detay var. Merak etmeyin bu detaydan şu an bahsetmeyeceğiz çünkü hevesinizin kaçmasını istemiyoruz. Sizin de filmi izleyip tüm bu tatlı atışmalara ve gülümseten diyaloglara şahit olmanızı istiyoruz. Şimdiden iyi seyirler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here