Başka hiçbir şehirde göremeyeceğiniz kadar sokak hayvanına rastlayacağınız bir şehirdir İstanbul. Nedeni, nasılı bilinmez fakat bilinen bir şey var ki, o canlıların da en az sizin bizim kadar ev sahibi olduğu. Sokakta yaşayan bu sevimli dostlarımız arasında belki de en büyük popülasyona sahip olanı ise kedilerdir. Peki İstanbul’u kedisiz düşünebilir misiniz? Bizce düşünmesi bile zor…

Kedi, işte bu konudan yola çıkarak hazırlanmış bir belgesel film. İstanbul’un kedilerini anlatan bu film, her gün bizimle birlikte hayata karışan bu canlıların gözünden hayatın zorluklarını da ele alıyor.

Adından ve bahsettiğimiz noktalardan da anlaşılacağı üzere bu filmin başrollerinde kediler yer almakta. Bazı semtlerin maskotu haline gelen ve yerel halk tarafından isimleriyle çağrılan 7 kedinin yaşadıkları ve çevreyle olan etkileşimleri ele alınıyor.

Gündelik hayatta çevremizde olup biteni bile göremeyen bizler, çoğu zaman onların varlığını da unutarak yaşıyoruz. İstanbul’da yaşam hızla akıp giderken, yanımızdan geçip giden onlarca canlıyı, en başta da kedileri görmezden geliyoruz. Bu şehir, daha önce de bahsettiğimiz gibi, başka hiçbir şehirde kurulamamış bir ilişkiyi içerisinde barındırmakta; insan-kedi ilişkisi. Kimimiz dışarıdaki dostlarımızla bu bağı güçlendirirken, kimimiz onlarla aynı evi paylaşıyoruz. Bu yapımda da onlarla bir şekilde bağ kurmuş mahalle eşrafını, evini ya da dükkanını kedilerle paylaşan insanları görüyoruz.

Ne yazık ki filmi izlerken bir gerçek de tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Doğal yaşam alanlarını katletmemiz sonucu kediler artık kendi kendilerine yetemez hale gelmekte. Eğer daha duyarlı davranmazsak yüzyıllardır aramızda olan bu hayatlar, belki de kısa bir süre sonra eskisi kadar hayatımızda yer alamayacak.

Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki bu film kedi sevgisini empoze etmeye çalışan bir film değil. Kedi, anlamak ve anlaşmak üzerine bir hikaye. Çevremizde yaşayan canlıları ne kadar anlar, onlarla ne kadar bağ kurarsak hayatımızın o kadar güzel olacağını fark etmemizi sağlayan bir yapım. Sağlıklı iletişim kurmanın sonucunda pozitif yönlü değişimlerini anlatan pek çok insan da filmde hayatlarındaki değişimi anlatmakta.

Kedi’yi izledikten sonra çevrenize çok daha farklı bir gözle bakacağınızdan eminiz. Çünkü bu film, insanı daha fazla iyilik yapmaya istemsizce iten bir yapım. Hayatın sadece kendimiz gibi olanlarla değil, farklı karakterlerle daha anlamlı ve güzel olduğunu bir kez daha hatırlamamıza vesile olan bu filmi zaman kaybetmeden izlemenizi öneririz.

Yaşadığımız sokaklara su ve yemek kapları koymayı da ihmal etmeyelim…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here