Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

Hiçbir zaman göremeyeceğiniz, dokunamayacağınız sanal bir işletim sistemine aşık olursanız ne olur?

Yakın geleceğin anlatıldığı filmde insanların işlerini bilgisayar programları yerine getiriyor. Filmin ana karakteri ise evliliğini sürdürememiş melankolik bir adam olan Theodore. Bu içine kapanık olan adam hayatını el yazımı romantik mektupları yazarak kazanmaktadır. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Müthiş bir yapay zeka işletim sistemi olan Samantha, Theodore’u bambaşka bir dünyanın içerisine sokar. Sonrasında ise ikili için garip bir aşk serüveni başlar.

Film aslında günümüz insanlarının asosyalleşmesine dikkat çekiyor. Gerçeklikten kopan insanlar yalnız kalıyor ve sanal bir ortama yöneliyorlar. Birbirlerine aşk mektubu bile yazamayan insanlar bu amaçla kurulmuş olan bir şirkete sipariş veriyorlar. Aşk kavramı gerçekten tükenmiş ve teknoloji insanları hapsetmiş.

Theodore da imkansız gibi görünse de etkileyici bir sese sahip olan yapay işletim sistemi Samantha’ya sırılsıklam aşık oluyor. İşin garip tarafı bu Aşk karşılıklı. Samantha insan olmayı arzuluyor ve Theodore’un istediği zaman erişebildiği, istediği her konuyu konuşabildiği, her daim meraklı ve ilgili birisi konumuna geliyor. Başlangıçta her şey tozpembe gibi gözükse de sonrasında zorlanacakları ve bir çok çatışma yaşayacakları olaylar gelişiyor.

Duygusal Theodore ve dünyayı yeni keşfetmeye başlayan Samantha’nın aşkı müzik, oyuncu, kostüm seçimleriyle birleştiğinde güzel bir duygu şölenine dönüşüyor. Filmin başrolünde Joaquin Phoenix yer alırken, Scarlett Johansson da gizemli bilgisayar uygulamasına sesiyle hayat veriyor. Ayrıca film bir çok dalda adaylıklara ve ödüllere de sahip!

Böyle bir film çekme fikri ise Spike Jonze’un aklına 2000’lerin başında internette okuduğu yapay zekâya sahip bir programla anlık sohbet edilebilen bir web sitesi hakkındaki makale sonrasında gelmiş. “Verdiğim selama aynı şekilde karşılık verdi ve nasıl olduğumu sordu. Buna oldukça şaşırmıştım, oldukça tuhaftı. Ancak 20 saniye sonra sistemin nasıl işlediğini anlıyorsunuz ve artık o kadar da etkileyici gözükmüyor. Yine de 20 saniye için gerçekten heyecan vericiydi. Sistem, ne kadar fazla insan sohbet ederse o kadar fazla akıllanıyor.” ifadeleriyle filmin esin kaynağı olan makaleden bahsetmiş. Jonze yeni model teknolojik ürünlerin yarattığı sevgisizlikle ilgili sert yorumlar yapmaktan kaçınmayan, kapitalizmin sömürdüğü birey hikayesiyle de içimizi acıtan, özgün bir romantik-bilimkurgu filmine imza atıyor..

Samantha’nın dediği gibi “Kalp içini doldurabileceğin bir kutu değildir. Sevdikçe büyümeye devam eder.”

İyi seyirler..

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here