Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

2015 yapımı İngiliz bilim kurgu-psikolojik gerilim filmi Ex Machina, iş vereni Nathan Bateman tarafından Turing testi için insansı robotu yapay zeka ile yönetmesi için davet edilen yazılımcı Caleb Smith’in hikâyesini anlatıyor.

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem de insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ödül kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir. Turing Testi’ni geçmek için makinenin yeterince kişiyi insan olduğuna ikna etmesi gerekmektedir.

Ex-Machina’daki yapay zekâ Ava insan gibi görünüyor, konuşuyor ve hareket ediyor. Ama bu gözlemler, Ava’nın bilinçli olduğunun, insan gibi düşündüğünün bir kanıtı mı?

Bunun gibi birçok sorunun cevabını merak ettiğimiz bilim kurgu filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Alex Garland üstleniyor. Başrollerinde Oscar Isaac, Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander’ın yer aldığı Ex Machina, “insanlık sonrası fütüristik şok filmi” ve “vizyoner bir bilimkurgu” olarak kült filmler arasında..

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here