2013’te En İyi Belgesel Film Oscarı’nı kazanan ”Searching for Sugar Man” filminin soundtrack parçaları tümü filmin anlattığı sanatçı Sixto Díaz Rodríguez’indi. 1970’lerin başında iki albümle başladığı müzik kariyeri yapımcıların büyük ilgisine rağmen hüsranla sonuçlanmış, başarıyı yakalayamamıştı.

Hakkında hazırlanan belgeselin yönetmeni Malik Bendjelloul “Searching For Sugarman” ile Sundance Film Festivali’nde En İyi Uluslararası Belgesel kategorisinde “Special Jury Prize” ve “Audience Award” ödüllerini kazanmıştır. Bu ödüller de Rodríguez’e olan merakı artırdı. Ama Rodríguez’i Rodríguez yapan onun garip hikayesiydi.

Rodríguez müzik hayatındaki talihsiz başlangıçtan sonra müziği bırakmak zorunda kalır. Bu süreç boyunca zorlu bir yaşam geçiren Rodríguez’in tekrar keşfedilmesine neden olan olay Güney Afrika’da sevgilisini görmeye giden bir gencin yanında Rodríguez plağı götürmesi ve arkadaş çevresinin onun müziğini çok beğenmesiydi. Rodríguez’in eserlerini hiçbir yerde bulamayan bu gençler plağı çoğaltmaya başlar. Bu olay Rodríguez’in ününün başladığı nokta olur.

Umudu çok farklı ve gerçek bir hikaye üzerinden işleyen bu filmi izledikten sonra mutlaka bir bağ kuracağınız bu soundtrack albümü; bir sanatçının yolunda gitmeyen müzik kariyerini tekrar kazanmasını anımsatacak, belki de hüzünlü gün ışığınız olacak.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here