Bu haftaki albüm önerimiz için müzik tarihinin belki de doruk noktası sayılabilecek çeşitlilik ve kalitede olan o müthiş 60’lı yılların sonuna, 5 Aralık 1969’a gidiyoruz:

The Rolling Stones’un 60’lara veda albümü, “Let It Bleed“.

Albümde her birinden ayrı birer yazı çıkarılacak şahane şarkılar var, fakat sizleri yormayıp, bir an önce kendinizi albüme kaptırmanızı istediğimizden fazla uzatmak istemiyoruz. Ancak albümde öyle bir şarkı var ki, bahsetmezsek Keith Richards gelip telecaster‘ını kafamızda parçalasa yeridir! Gelmiş geçmiş en iyi albüm girişlerinden biri, belki de birincisi: Gimme Shelter!

Şarkı, Vietnam Savaşı, Martin Luther King Jr‘ın vurulması gibi Amerikan toplumunu derinden sarsan olayların yaşandığı, ciddi protestoların, eylemlerin görüldüğü, 1968-69 yıllarının kaosunda yazılıyor. Dünyada bu kaotik ortam hüküm sürerken, grubun içinde de çalkantılara sebep olan durumlar var. Brian Jones’un gruptan ayrılmak istemesi, bundan iki ay sonra vefat etmesi, bunlardan biri. Bunun dışında, grupta o dönem oldukça şaşıracağınız bir olay yaşanıyor: Mick Jagger, Keith Richard’ın sevgilisi Anita Pallenberg’le ‘takılıyor’, üstelik Keith de bu durumdan haberdar! Fakat ilginçtir ki, Keith, bu duruma pek aldırış etmiyor. Daha önce de Anita, Brian ile birlikteyken Keith’in Anita ile takıldığı söyleniyor ama her neyse, biz şimdilik bu ilginç konuları sizin merakınıza bırakıp konuya geri dönelim. Keith Richard, Gimme Shelter hakkında, Anita ve Mick Jagger konusuna da değinerek şöyle söylüyor:

Şarkı elbette diğer koşullarla birlikte daha mecazi anlamlar kazanıyor falan, ama o sırada, ‘Aman Tanrım, sevgilim Mick Jagger’la küvette film çekiyor!‘ diye düşünmüyordum. Düşüncelerim diğer insanların akıllarını meşgul eden fırtınalara odaklanmıştı, kendiminkine değil.”

Her neyse, Gimme Shelter, yazıldığı dönem dünyadaki ortamı çok iyi yansıtan bir şarkı. Özellikle Merry Clayton‘ın şarkıdaki o efsanevi vokali, savaşların, cinayetlerin arasından yükselen bir imdat çığlığı gibi; şarkıya keskin bir gerçeklik katıyor:

“Rape, murder!
It’s just a shot away
It’s just a shot away”

İlginç bir anekdot da, Merry Clayton’ın kayıtlara katılışıyla ilgili. Mick Jagger, gece yarısı şarkıya bir kadın vokal eklemek istediklerini söylüyor. Merry Clayton da o sırada yakınlarda bir yerde kaldığından, hiç düşünmeden arayıp çağırıyorlar. Clayton, yatağından kalktığı gibi gecenin bir yarısı gelip kayıtlara katılıyor ve ortaya bu enfes birliktelik çıkıyor.

(Merry Clayton)

Çoğu müzik otoritesine göre Let It Bleed, bir Rolling Stones klasiği olan Beggars Banquet‘nin de üzerine çıkacak derecede başarılı bir albüm. Ayrıca albüm, grubun kurucu üyelerinden Brian Jones‘un vefatından 5 ay sonra piyasaya sürülüyor. Vefatından 1-2 ay önce gruptan ayrılmak istediğini söyleyen Brian Jones, albüm çalışmalarında çok az bulunabiliyor ve sadece iki parçada, autoharp ve perküsyon ile karşımıza çıkıyor.

(Brian Jones)

Albüm, Gimme Shelter ve You Can’t Always Get What You Want gibi iki rock klasiği, bunların yanında, şahane bir gitar tonu duyduğumuz, harika bir blues balladı olan Love In Vain, Honky Tonk Women’ın yeniden düzenlenmiş hali Country Honk, yine bir blues balladı You Got The Silver, Live With Me, Monkey Man gibi leziz şarkılar çıkarmış; Billboard’da 3 numaraya kadar çıkma başarısı göstermiş. Lafı daha fazla uzatmadan, sizi albümle baş başa bırakalım.

Keyifli dinlemeler!

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here