Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

Ghost, 2008 yılında kurulan İsveç kökenli bir heavy metal grubu. Ghost’u çoğu gruptan ayıran şey; yarattıkları anti-papa figürü. Grup üyelerinin kimlikleri gizliydi fakat bir ifşa konusu ortalarda dolaşıyor. Üyelerden biri herkesin kim olduğunu tek tek söylüyor ve bizce ayıp ediyor. Grubun hayranları ”kocaman bir projeye yazık etti” diye düşünürken bizim Papa Emeritus (Tobias Forge) projesine devam etme kararı aldı. Tobias Forge’un olağanüstü bir müzik adamı olduğunu düşünüyoruz. Bunun sebebi ise ciddi manada sadece müziğini ön plana atan bir tema ile piyasaya girmesi, bunun yanı sıra çoğu kişi ve kitlelerin yuhalayacağı bir imaj çizmiş olması; bizce çok riskli bir hareket. Buna rağmen Ghost projesini daha da eklemlendirme çabası takdire şayan.

Ghost’un ilk albümü olan Opus Eponymous, 18 Ekim 2010 tarihinde yayınlandı. Yapımcılığını Gene Walker’ın üstlendiği albümün starı bizce Ritual parçası. Tam olarak tarzlarını açıkça ifade edebildikleri bir parça ve ilk albümde yer alması bize pek tesadüf gibi gelmiyor. Ghost’un çoğu şarkı sözlerinde üzerine düşülmüş kelimeler, öbek öbek anlamlardan oluşan hitabetler ve çok fazla alıntı görmek mümkün. Bunun sebebi elbette Anti-Roma Katolik Kilisesi anlayışını benimsemiş olmaları.

Bir diğer star şarkıları ise Con Clavi Con Dio. Bu parçanın başında  dinlediğimiz ince bas gitar sesinin dağılmadan, tek parça halinde devam etmesi; kafanızı kesinlikle ritmik olarak sallamanıza sebep olacak. Zira şarkıda bas gitar ve vokal çok güzel bir uyum sağlamış, tertemiz mis gibi şarkı. Ghost dinleyicisine çoğu grubun ve sanatçının veremediği kaliteyi sunuyor. Çoğu rock/metal müzik dinleyicisi ”aa, yeah ben sert müzik dinliyorum” ya da ”abi bu ne brutal yok, distortion yok?” gibi isteklerde bulunuyorlar. Dinleyicilerin genel olarak farkında olmadıkları şey Papa Emeritus’un sakin bir şekilde şarkı söylemesi. Bu sakinliğin içinde çoğunlukla karanlık ve isyan var. İnanıyoruz ki ilerde insanlar rock/metal müziğin brutal vokal ve distortiondan var olmadığını anlayacaklar. Bu albüm ise metal dünyasında bizce çok büyük bir tabuyu yıkmaya yönelik bir hareket.

Ayrıca Stephan King’in Salem’s Lot filminin afişi ile Opus Eponymous albüm kapağı birebir benziyor denilebilir. Biz bunun çalıntı falan olduğunu düşünmüyoruz elbette çünkü Opus Eponymous’tan sonra çıkan iki albümlerinde de film afişlerini kullanmaya devam ettiler. Opus Eponymous’u merak edenler ve dinlemek isteyenler için aşağıya bırakıyoruz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here