Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

george harrison ile ilgili görsel sonucu

Efsanevi The Beatles grubunun sessiz üyesi, gitarist George Harrison 1970’li yıllarda henüz grup dağılmamışken 2 kez solo albüm çıkarmıştı. Bundan sonraki yıllarda da solo kariyerine devam eden sanatçı, son albümü Cloud 9’ı 1987 yılında yayınladı.

The Beatles’ın en ağırbaşlı üyesi olan ve şöhretin büyülü dünyasından belki de en az etkilenen Harrison, “While My Guitar Gently Weeps” ve “Something” gibi grubun çok sevilen şarkılarının da yazarıydı.

george harrison cloud 9 ile ilgili görsel sonucu

Harrison’ın 11. stüdyo albümü olan çalışma 13 şarkıdan oluşuyor. İngiliz şarkı yazarı Jeff Lyne ile beraber prodüktörlüğünü de üstlendiği albümde birçok sanatçı Harrison’a eşlik etmekte. Davulda Jim Keltner ve Ringo Starr, gitarda Eric Clapton ve piyanoda hem Gary Wright hem de Elton John gibi oldukça ünlü isimler bulunuyor.

Albüm genel hatları ile hareketli parçalardan oluşmakta. Özellikle “Devil’s Radio”, “Got My Mind Set on You”, “Fish on The Sand” ve “Wreck of The Hesperus” bu tarzda parçalar. Harrison, albümde bulunan “Got My Mind Set on You” adlı şarkıyı Rudy Clark’tan cover’lamıştı. Şarkı çok kısa bir sürede Amerika’da 1 numaraya, Birleşik Krallık’ta ise 2 numaraya kadar yükselmeyi başardı. Bilboard Hot 100 listesinde ise 1 numaraya çıktı. Dinlediğiniz zaman yerinizde duramayacağınız kadar hareketli ve coşkulu olan “Got My Mind Set on You” albümde en çok ses getiren parça.

Elbette bir diğeri ise “When We Was Fab” isimli şarkı idi. The Beatles ile geçirdiği şöhret dolu yılları anlattığı parça, çıktığı tarihte devamlı olarak müzik kanallarında özellikle de MTV’de yayınlanıyordu.

Albüm oldukça hareketli şarkıların yanı sıra “Someplace Else”, “Just For Today” gibi slide gitar solosu ile duygu yüklü diyebileceğimiz daha yavaş parçaları da barındıyor.

Hem sözleri hem de gitarın duygu yüklü tınısıyla albümün en anlamlı parçası olmayı başarıyor “Someplace Else”.

“Someplace else

Başka bir yerde

You got into my life

Sen hayatıma girdin

I don’t know how you found me but you did

Beni nasıl bulduğunu bilmiyorum ama buldun

It stopped me heading someplace else

Bu beni başka yerlere yönelmekten alıkoydu

Took me a while to say, wish you belong to me

Keşke bana ait olsaydın demek biraz zamanımı aldı

But now I’m saddened like I’ve never been

Ama şimdi hiç olmadığım kadar üzgünüm

Regretting that we’ll leave

Ayrılacağımız için pişmanım

Loneliness

Yalnızlık

Empty faces

Boş suratlar

Wish I could leave them all

Keşke hepsini bırakabilseydim

In someplace else

Başka bir yerde”

Cloud 9 albümü Birleşik Krallık’ta 10, Amerika’da ise 8 numaraya kadar ulaştı. Harrison bu başarısından aldığı ilhamla 1988 yılında yine Jeff Lynne ile ortak bir iş yapma kararı aldı. İçinde Bob Dylan, Tom Petty ve Roy Orbison’ın da bulunduğu Traveling Wilburys isimli grubu kurdular.

Albüm 1987 yılında ilk yayınlandığında 11 şarkıdan oluşuyordu. 2004 yılında ise deluxe hali ile yeniden yayınlandığında “Shanghai Surprise” ve “Zig Zag” isimli hareketli iki parça daha albüme eklenmişti.

Albüm genel hatları ile iyi yorumlar aldı. Rolling Stone Dergisi’nde yazılanlara göre Cloud 9; “1970’lerden bu yana, Harrison’ın en iyi albümünü oluşturan ustalıkla hazırlanmış şarkıları içeriyordu.”

Eğer daha önce The Beatles dışında George Harrison’ı dinleme fırsatı bulamadıysanız, bizce bir an önce onu keşfetmeye başlamalısınız. Cloud 9 albümü ise bunun için güzel bir başlangıç. Albümün Spotify listesi ise aşağıda. İyi dinlemeler!

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here