Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Bugün her türden rock dinleyicisine “pure rock’n roll” kavramından ne anladıklarını sorarsanız, konu bir şekilde AC/DC’ye gelir.

Angus ve Malcolm Young kardeşlerin 1973’te kurduğu grup, basit riffler ve ritimler üzerine şüphesiz gelmiş geçmiş en yüksek enerjili müziklerden birini inşa etti. Grubun gitaristi Angus Young’ın kendine has tarzı ve tekniğinin bunda payı büyük olmakla birlikte; sevimli – şeytanî izlenimi aynı potada eritebilmesiyle fark yaratan grup, bugün hala dünyanın en çok satan rock grupları arasında.

AC/DC, son albümüyle (Rock or Bust, 2015) ve konserleriyle de çizgisini kaybetmeden, üstelik ilerleyen yaşlarına rağmen bunu sürdürmekte.

Bugün, bu büyük çılgınlığı ateşleyen ilk dönem AC/DC albümlerini gözden geçirdik. Nihayet aralarındaki en “patlayıcı” albümü sizler için seçtiğimize inanıyoruz.
Karşınızda kusursuz bir rock’n roll şöleni; Dirty Deeds Done Dirt Cheap. Spotify albüm linkini de aşağıda sizlerle paylaştık.

Parçalar:

1) Dirty Deeds Done Dirt Cheap (3:52)

Albüme ismini veren şarkıyla başlıyoruz. Harika riffler, yırtıcı vokal ve şeytanlık elbette.
Çevirirsek, “Yok pahasına pis işlerinizi yaparız, hoşumuza gider!” diyor o zamanlar grubun sesi Bon Scott. Kendisini 1980 yılında alkole bağlı bir nedenle kaybettiğimizi de belirtelim (tabii AC/DC durur mu, aynı yıl Back In Black’i yaptılar).
En yırtıcı AC/DC parçalarından birisi sizlerle.

2) Love At First Feel (3:11)

Geleneksel rock sound’ından kopmayan rifflerle yine inanılmaz keyifli bir parçayla devam ediyoruz.

3) Big Balls (2:39)

AC/DC tarihinin, hatta rock müzik tarihinin en komik ve keyifli şarkısıyla karşı karşıyayız. Back vokalde Angus ve Malcolm’ü de duyuyoruz.
Müstehcenlik yine vazgeçilmezimiz. Aynı zamanda biz AC/DC’yiz diyorlar; bizden havalısı yok, davetimize bekleriz!

4) Rocker (2:51)

Şarkı isminden de anlaşılmakla birlikte, yukarıda bahsettiğimiz saflığın müziğe dökülmüş haline 4. sırada yer verilmiş.
Rocker’ım, güçlüyüm, yıkıcıyım, kontrol dışıyım, Cadillac’ım var, dar kotum ve bir rüyam var. Durum bu!

5) Problem Child (5:46)

Dirty Deeds Done Dirt Cheap ile birlikte, albümün bir başka hit parçası. Vahşi ve problemli çocuğun anlatıldığı şarkıda daha dikkat çekici olan Angus Young’ın riffleri ve solosu. Şarkı, klasik sound’ı aşarak kendi sesini bulan AC/DC’yi hissettiriyor ve Highway To Hell, Back In Black gibi şaheserlere açılacak kapının ilk gıcırdamalarından.

6) There’s Gonna Be Some Rockin’ (3:18)

Albümdeki parça sıralamasının başarılı olduğu kanısındayız, bu parça da kanımızı destekliyor. Farklılığın hemen arkasına geleneksel ve saf olana dönüşle devam ediyor grup. Aralarda geleneksel ve saf diyoruz; unutmamak lazım ki Angus’ın efsanevi kırmızı Gibson’ıyla yazdığı her solo işe muhakkak biraz özgünlük katıyor.
Nispeten daha yumuşak denebilir, ne var ki Bon Scott’ın bulunduğu her iş ancak bir yere kadar naif olabiliyor.

7) Ain’t No Fun (6:54)

Mükemmel bir yolculuk şarkısı daha yine onlardan çıkıyor tabii ki.
AC/DC standartlarına göre uzun sayılabilecek bu şarkıyı, özellikle üstü açık arabası olan okurlarımıza tavsiye ediyoruz. Aslında gerek yok, camı ve müziği sonuna kadar açın yeter. Biz şu an öyle yapıyoruz. 🙂

8) Ride On (5:50)

YouTube’da gerçek ve güzel versiyonu bulunmuyor, başka seçenekleri öneriyoruz.

Kişisel konuşursak en iyi 5 arasına alabileceğimiz, slow bir AC/DC parçası. Bu şarkı tüm gün sarhoş ve “high”, geceleriyse eve yalnız dönen, yukarıdaki rocker’a yazılmış sanki: Yalnız rocker’ın balladı.

“Dert etmek için çok genç değilim
Ağlamak için çok büyük değilim.”

Amerikan rüyasının arka yüzü. İçin bomboşsa kadınlar da şişeler de yalnızca gelip gitmeye devam eder, belki.
Değişeceksin, acelesi yok. Devam.

9) Squealer (5:27)

Çekingen, tecrübesiz kızımız Bon Scott’a düşerse…
Öğrenir!

Albüme yakışır bir kapanış olan parçamız başlarda nispeten biraz zayıf görünse de aksine; bas yürüyüşleri belki en güzel AC/DC işlerinden birisi. Muhakkak dinlenmeli.

Küçük bir incelemeyle karışık önerimiz burada sona eriyor. Yakında yeni albümlerle karşınızda olacağız. Keyifli dinlemeler!

Albümü tek parça halinde aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Spotify;

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here