Agnes Obel 1981 yılında Danimarka’da dünyaya geldi. Agnes’in ailesi de müzisyendi ve bu sayede küçük yaşlarda piyano çalmaya başladı. Henüz 7 yaşındayken solist olduğu bir grupla konserlere çıkmaya başlamıştı bile.

Yetenekleri kısa sürede fark edilen Agnes ilk albümünü 2010 yılında yayımladı. Phillharmonics adlı albümüyle Danimarka, Norveç, Almanya gibi ülkelerde büyük başarılar yakaladı. Bu başarının ardından birçok farklı ülkede konserler vermeye başladı.

Müzisyenin tarzında Chopin ve Bartok gibi klasik müzisyenlerin etkilerini, Avrupa Halk Müziği’ni ve caz alt yapılarını duyabiliyoruz. Bu tarzları harmanlayarak kendi tarzını yakalayan sanatçı piyano ile herkesin ruhuna dokunmayı başarıyor.

Bizim de bu haftaki albüm önerimiz sanatçının Aventine isimli albümü.

Aventine albümünü sanatçı 2013 yılında kaydetti. Albüm adını albümün içinde yer alan Aventine isimli şarkıdan alıyor. Albümde genel olarak piyano kompozisyonları ön plana çıksa da bazı şarkılarda yaylı çalgıların da baskın olarak kullanıldığını duyabiliyoruz.

11 şarkılık albümün şarkıları baştan sona dinlenildiğinde insanın içinde bir umut duygusu yaratıyor. Enstrümanlar birbirlerine o kadar güzel eşlik ettirilmişki her birinden çıkan notalar insanın ruhuna işliyor.

Albümün en öne çıkan parçası ise Tokka..

Sadece 1.30 saniye olan şarkı sadeliği, alt yapısı ve huzur veren piyano tuşeleri ile insanı derin bir yolculuğa çıkarıyor. Bir anda karşınıza çıkan masalsı olayları anlamlandırmaya çalışırken gözlerinizi kapatıp sadece bu şarkıya kendinizi bırakmanız çok yeterli oluyor.

Albümü ismini veren Aventine ise albümde yaylı çalgıların ön planda olduğu şarkılardan.

Kuzey Avrupa folk şarkılarını anımsatan şarkı bizi o bölgede bir gezintiye çıkaracak türden. Kuzey müziğinin esintisi yaylı çalgıların arşe ile değil parmakla çalınması sonucu şarkıya daha da hakim olmuş.

Albümden son olarak değineceğimiz şarkı Words Are Dead..

Evinizde oturmuş elinizde enstrümanınızla çok sevdiğiniz bir parçayı çalıyorsunuz ve tam bu sırada çok sevdiğiniz insan size bir mesaj atıyor. Gelen mesaj ise bir internet linki. Linke tıklıyorsunuz ve karşınıza çıkan şarkı az önce sizin enstrümanınızla çaldığınız şarkının aynısı. Words are Dead de bu telepatinin, kelimelerin artık bir kenara bırakılıp susulan anların şarkısı. İçerisindeki piyano alt yapısının, yaylı çalgılarla birleşimi o kadar ince işlenmiş, o kadar nazik dokunuşlara sahipki kelimeler hafızanızdan yavaşça uzaklaşıyor.

Albümün diğer şarkılarını da aşağıdaki Spotify listesinden dinleyebilirsiniz. İyi dinlemeler…

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here