1. A Star Is Born (2018)

Yönetmenlik koltuğunda Bradley Cooper’ın oturduğu ve Lady Gaga’nın harika iş çıkarttığı bir yapım “Bir Yıldız Doğuyor”. Film, Lady Gaga’nın canlandırdığı Ally’nin yükselişini konu alıyor. Serüven, sıradan bir şarkıcının tesadüf eseri bir grubu olan Jack (Bradley Cooper) ile yollarının kesişmesiyle başlıyor. Başarılı bir müzisyen olan Jack, sahne performansıyla seyircileri kolayca etkileyebiliyor, bunun sayesinde kariyeri oldukça iyi gidiyor. Bir gece sahne çıkışında gittiği bir barda sahne alan Ally’yi dinleme fırsatı yakalıyor. Fırsat yakalamak biraz abartı kaçsa da Ally’nin yükselmesinde, onun da başarılı bir şarkıcı olmasında basamak haline geliyor Jack. Film boyunca hepimiz kuliste başlayan bir aşk ve bir başarı hikâyesine tanık oluyoruz. Zaman zaman bizi derin bir hüzne boğsa da bir yıldız gerçekten doğuyor.

A Star Is Born/Bir Yıldız Doğuyor
Tür: 
Dram, romantik
IMDb: 7,8/10

2. The Dirt (2019) 

Aşırılıklarıyla 80’li yıllarda adlarından sıkça söz ettiren rock grubu Mötley Crüe’nun hikâyesi, Netflix filmi The Dirt ile bu yıl ekranlara taşındı. Yönetmenliğini Jeff Tremaine’in yaptığı filmde grup üyelerine “Mary Shelley”de izlediğimiz Douglas Booth, “Game of Thrones”un Ramsay Bolton’u Iwan Rheon, rap sanatçısı Colson Baker ve “11.22.63” mini dizisiyle hatırlanan Daniel Webber hayat veriyor. 
The Dirt, basçı Nikki Sixx, baterist Tommy Lee, vokalist Vince Neil ve gitarist Mick Mars’ın Mötley Crüe grubunu kurmak için bir araya gelmesiyle başlıyor ve 80’li yıllarda popüler şarkıları ile olduğu kadar aşırılıklarıyla da gündemden düşmeyen grubun hikâyesini anlatıyor.
The Dirt ismi gibi “rengarenk çete” olan 4 genç, aslında kişisel tarihleri boyunca “sexdrugs and rock’n roll” üçlüsünün ete kemiğe bürünmüş haliydi.
Filmde grubun bütün hikâyesi ve grup üyelerinin çılgınlıkları tüm çıplaklığıyla işlenip sıfır sansürle karşımıza çıkıyor. 
Eğlenceli bir komedi havasında başlayan film, dramatik geçişlerle bu kez farklı bir yöne evriliyor

The Dirt
Tür: Biyografi, müzikal

IMDb: 7,0/10

3. Room (2015)

Emma Donoghue’nin 2010 yılındaki aynı isimli romanından senaryolaştırılan Gizli Dünya, bizleri Joy (Brie Larson) ve 5 yaşındaki oğlu Jack’in (Jacob Tremblay) klostrofobik dünyasına götürüyor.
Film, Jack’in beşinci yaş günüyle bizi karşılıyor. Jack’in ve annesinin bir oda içinde geçen günlük rutinlerinin ardından gece çöküyor ve Jack’in öcü gelmeden önce sığınağı olan gardırobun içine saklanmasıyla film yönünü çiziyor.
Joy ve Jack, ses geçirmeyen bir bahçe kulübesinde, Yaşlı Nick (Sean Bridgers) adlı bir çocuk hırsızı tarafından esir tutulan tutsaklardır. Daha doğrusu Nick, 7 yıl önce Joy’u kaçırıp onu tek odalı bir barakaya kapatmıştır. Belirli ziyaret zamanlarında ona yiyecek getirdiği gibi Joy’a her gece tecavüz etmektedir. Jack, bu korkunç gecelerinin bir göstergesidir ve annenin tek derdi oğlu Jack’i Nick’ten korumaktır. Tüm hayatı bu oda olan Jack’e annesi tek gerçeğin bu oda; geri kalanların, televizyondakilerin, hayal olduğuna inandırır. Jack 5 yaşına girdiğinde, annesinin planıyla odadan kaçmayı başarır ve daha önce hiç yaşama fırsatı bulamadığı gerçek dünyayla ilk buluşmasını gerçekleştirir.
Korku dolu yılların sonunda JoyJack’e bildiği tüm gerçekleri unutturup yeni gerçeğin aşısını yapmak için uğraşır fakat anne için dış dünyaya alışmak hiç kolay değildir. Onun için bu yeni hayat zorlu ve yıkıcı bir deneyimdir. Küçük Jack ise bütün kötü olayları küçük yaşında rağmen göğüsleyip yeni hayatına adapte olabilecektir.
Filmi izlerken oğlu için en iyisini isteyen bir annenin, kaçıştan sonraki iç hesaplaşmalarına şahit oluyor, zaman zaman duygu seline kapılmadan edemiyorsunuz.

Room/Gizli Dünya
Tür: 
Dram
IMDb: 8,2/10

4. Climax (2018)

Ülkemizde ilk kez Filmekimi kapsamında gösterilen bir Gaspar Noe filmi Climax.
Film, özel mülakat ile seçilen bir grup dansçının uzun süre yaptıkları prova çalışmalarının son gününde dansçıların kendi aralarında verdiği partide geçiyor. Tek bir mekân ve bir gecede geçen hikâye, zaman ve mekân kullanımını yalınlaştırıyor ve Gaspar Noe, seyircinin odağının tamamen karakterlerde ve olaylarda olmasını istiyor. Noe, diğer filmlerinden de bildiğimiz gibi seyircisiyle zaman zaman konuşuyor, filme müdahale ediyor, filmin ortasına dalıyor.
Film, Gaspar Noe’nin de zaman zaman sessiz sinema dönemlerindeki gibi araya girerek siyah fon üzerine söylemek istediklerini kalın, turuncu renkli ve ışıl ışıl puntolarla yazdığı gibi doğum-ölüm ikilisinden ve yaşamdan bahsediyor. Filmde sıkça doğum ve ölüm görüyoruz. Dansçıların bir arada bulunup prova yaptığı yaşam ise doğum ve ölüm gibi bu iki eşsiz deneyimin arasında sıkışıp kalan bir araf ki Noe burayı cehennem olarak betimlemeyi uygun görüyor.
Dansçılar hakkında elde ettiğimiz bilgiler, onların toplumsal kimlikleri, ideolojileri ve aidiyetleri noktasında birtakım fikirler yürütmemize yol açarken hayattaki motivasyonları, korkuları ve hayalleri ile ilgili de pek çok ipucu elde etmemizi sağlıyor. Bu coşkulu parti bize en sonunda “Biz şimdi ne izledik?” sorusunu sorduruyor.

Climax
Tür: 
Dram, gerilim
IMDb: 7,2/10

5. Newness (2017)

Yönetmenlik koltuğunda Drake Doremus’un oturduğu filmin başrolünü Laia Costa (Gabi) ve Nicholas Hoult (Martin) paylaşıyor.
Film, Gabi ve Martin’i bir arkadaşlık uygulaması olan Winx ile birleştirir ve birbirlerini uygulamadan eşleyerek bir buluşma ayarlarlar. Oldukça heyecanlı olan çift, kendilerini bir ilişkinin başlangıcında bulur. Bir arkadaşlık uygulamasından tanışmalarına rağmen gelecekleri için son derece ciddi düşünürler. İkilinin aşkı eğlenceli ve son derece tutkulu devam ederken zaman geçtikçe birbirlerine olan ilgilerinin azalmaya başladığını fark ederler. Devam eden ilişkilerine yeni bir heyecan getirmek isteyen Gabi ve Martin, hayatlarına yeni insanlar yani üçüncü kişiler almaya başlarlar. Fakat işler planladıkları gibi yürümez ve her şey mahvolma yolunda ilk adımlarını atmaya başlar.
Film, karşımıza bir ilişkide yürümeyen noktaları, insanların değişip bunun yanında nelerin aynı kalacağını, verilen emeği, çözülemeyen sorunları ve daha birçok şeyi çıkarıyor.

Newness/Yenilik Tutkusu
Tür: 
Dram, romantik
IMDb: 6,4/10

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here