Her insanın unutamadığı bir film vardır. Kimi sahnesinden etkilenmiştir kimi ise oyuncusundan. Filmi etkili ve unutulmaz kılan detaylardan bir diğeri ise soundtracklerdir. Her dinlediğimizde filmi tekrar izlemiş kadar olur, geride kalmış duyguları tekrar gün yüzüne çıkarırız.

Filmi film yapan, en önemli detayların başında gelen soundtrackler kimi zaman hüzünlendirirken kimi zaman da yüzde tebessüm bırakır.

Hafızalara kazınan unutulmaz 10 soundtrack ve bestecilerinin ilk yazısını görmek için: Hafızalara Kazınan Unutulmaz 10 Soundtrack ve Bestecileri

Pearl Harbor

Başrolünde Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Jennifer Garner gibi oyuncuların oynadığı Hollywood yapımı film, Amerika ve Japonya arasında geçen  2. Dünya savaşının acı yüzünü dramatik ve romantik bir şekilde gösteren Michael Bay filmidir.

Besteci: Hans Zimmer – 2001

Gladiator

Russell Crowe ve Joaquin Phoenix’in başrollerde olduğu filmin yönetmeni ise Ridley Scott’tur. Tek amacı Commodus’u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almak olan Maximus çevresinde gelişen olayları anlatır.

Besteci: Hans Zimmer, Lisa Gerrard – 2000

Inception

Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilim kurgu filmidir. Aynı zamanda son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilip birçok ödüle de ev sahipliği yapmıştır.

Besteci: Hans Zimmer – 2010

The Last Of The Mohicans

1757’deki Fransız-Yerli Savaşı’nı konu alan yönetmenliğini Michael Mann’in yaptığı film sonuna kadar mücadele vermenin önemini anlatan anlamlı ve başarılı filmler arasında.

Besteci: Trevor Jones, Randy Edelman – 1992

Braveheart

William Wallace’ın hayatını anlatan, Mel Gibson’in yönettiği ve başrolünü oynadığı tarihi, yarı kurgusal film, aldığı önemi ödüller ve İskoç halkının çabasını anlatan sayılı filmler arasında.

Besteci: James Horner – 1995

American Beauty

Kevin Spacey’nin harika oyunculuğu ile bütünleşen yönetmenliğini Sam Mendes’in yaptığı film orta sınıf bir Amerikan ailesinin içinde bulunduğu çöküntü ve dağılmayı konu alır.

Besteci: DreamWork Records – Müzik Albümü 1999

Forrest Gump

“Run Forrset Run!” repliğini asla unutamadığımız 1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilmiş olan film Tom Hanks’in büyülü oyunculuğu etrafında  geçen sayısız ödüle layık görülmüş  1994 yapımı Komedi/Drama filmi.

Besteci: Alan Silvestri – 1994

Narnia

C. S. Lewis tarafından yazılmış yedi kitaplık bir fantastik roman serisi olan Narnia, 2005 yılında “En iyi Makyaj” dalında Oscar Ödülü ve diğer hatrı sayılır ödülleri kazanmış halay gücünüzün derinliklerine inen filmlerden.

Besteci: Harry Gregson-Williams – 2005

Schindler’s List

Oskar Schindler adlı bir Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçi çalıştırarak hayatlarını kurtaran, her izlediğinizde savaşın ne denli vahşi olduğunu gösteren yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı 1993 yapımı Drama/Tarihi Kurgu film.

Besteci: John Williams – 1994

The Pianist

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı, senaryosunu Ronald Harwood’ın, Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlattığı kitaptan uyarlanarak yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı 2002 yapımı Drama/Tarihi Kurgu filmi.

Besteci: Frédéric Chopin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here