Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Filmi etkili kılan ve izlenilebilir hale getiren unsurlardan biri de film müziğidir. Duygularımıza yön veren, bizi izlemenin de ötesine götüren bu melodiler, film deneyimini derinden etkiler. Hatta bazı filmler müzikleriyle bütünleşiyor ve öyle hatırlanıyor. Yıllar sonra bir yerde duyduğumuz film müziği, hafızanın tozlu raflarından çıkıyor ve filmi hafızamızda yeniden canlandırıyor.

Hazır film müziklerinden bahsediyorken, mutlaka bir yerlerde duyduğunuz ve efsaneleşmiş film müziklerinden oluşan bir liste hazırladık. Keyifli Dinlemeler!

1. Kill Bill

Kill Bill’in sarsıcı sahnelerini asla unutamayacağımız şekilde aklımıza kazıyan bu eserin bestecisi: RZA

2. Lord Of The Rings

Film müzikleri konusunda efsane olmuş, yıllar geçse de popülerliğini asla kaybetmeyen bu seriyi es geçmek olmaz. Her notasında farklı bir hikayenin yattığı bu eser Howard Shore‘e ait.

3. Pirates of the Caribbean

Korsanlara bakış açımızı değiştiren, bizim serseri ve yakışıklı kahramanımız Kaptan Jack Sparrow’u da içinde barındıran Pirates of the Carribbean’ı unutmuyoruz. İnsanın içini kıpır kıpır eden bu melodiler Geoff Zanelli’ye ait.

4. Saw

Kabuslar zincirimizin ilk halkalarından biri olan Saw serisinin film müziğini dinlerken hala içimiz ürperiyor. Bu başarılı eser Hello Zepp‘e ait.

5. The Matrix

Eğer siz de bu film müziğini dinlediğinizde, aklınıza ilk olarak Neo’nun kurşunlardan kaçma sahnesi geliyorsa bir müjdemiz var: Bir eserin daha etkisi altındasınız! Beste Don Davis ve Graeme Revell‘a ait.

6. Star Wars

Nesilden nesile efsane olmayı başarmış Star Wars’un film müziği ise John Williams ve Ornette Coleman’a ait.

7. Rocky

Rocky denilince akla elbette ilk olarak Hearts On Fire gelir. İnsanı gaza getiren, dinleyenin mücadeleci ruhunu ortaya çıkaran bu eser John Cafferty & The Beaver Brown Band‘a ait.

8. The Godfather

Her şeyi ile efsane olmuş The Godfather’ın film müziği elbette filmin kendisi kadar iddialı. Dinlerken bir anda kendinizi takım elbise içinde, Al Pacino’nun yanında bulacağınız bu eser Nino Rota‘ya ait.

9. James Bond

”007” ile hafızalarda yer edinmiş, adını en iyi aksiyon filmleri listesine altın harflerle yazdıran James Bond’u ünlü yapan bir diğer detay ise bu unutulmaz film müziği. Bu harika beste David Arnold‘ a ait.

10. For A Few Dollars More

Vahşi Batı’nın dağlarının ardından yükselen bir ses var. Bu ses elbette Ennio Morricone‘a ait. Efsaneler arasına yer alan bu eser hâlâ keyifle dinlenenler arasında.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here