– Hachi Japoncada sekiz demek.
+ Hachi, Hachi güzel bir isim değil mi?
– Sekizinci doğan yavru olabilir. Sekiz numaranın ilahi anlamı vardır. Cennete ulaşıp dünyaya inen demektir.

İnsanlarla duygusal bir bağ içinde olan canlıların başında köpekler geliyor. Onların insanlara karşı olan sonsuz sevgisi, güveni, minneti bir baş okşamasıyla dahi gözlerinden okunuyor. Bu muhteşem varlıkların bir tanesi var ki…

Meşhur Hachiko’yu duymayanınız yoktur. Tokyo’nun sadık, vefalı, efsane Akita cinsi köpeği. Hachiko, Tokyo Üniversitesi’nde çalışan Japon profesör Dr. Hidesabura Ueno‘nun 1925 yılında evlat edindiği safkan bir köpekti. Asıl adı Hachi idi. ”Ko” ise bizdeki -ciğim, -cığım anlamına geliyor. Hachiko her gün, her sabah işe giderken evden metroya yürüyen sahibine eşlik ediyordu. Uğurladıktan sonra da aynı şekilde eve dönüyordu. Bir süre sonra profesör, dönüşte metrodan indiğinde Hachiko’nun kendisini beklediğini gördü. Akıllı köpek sahibinin ne zaman döneceğini hesaplıyor ve onu karşılamaya gidiyordu. Bir ritüel haline gelen bu hareket bir yıl boyunca devam etti. Hachiko her sabah sahibiyle metroya gitti, her akşam da aynı yerde onu karşıladı. Bu tekdüze günlerin birinde bir akşam profesör metrodan inmedi. Hachiko, gözleri metroda bütün gece orada bekledi. Bir gece, iki gece, üç gece… Profesör gelmiyordu, üniversitede kalp krizi geçirip ölmüştü. Günler, aylar ve hatta yıllar birbirini kovaladı, Hachiko tam 10 yıl boyunca her gün inatla metro istasyonunun kapısında sahibini bekledi ve 12 yaşında o metronun kapısında öldü.

Dünyada ve özellikle Tokyo’da bir simge haline gelen Hachiko’nun ırkı olan Akita, efsaneye göre insanlarla iletişim kuran ilk köpek ırkıdır. Bu ırk bağlılık, itaat ve sabır konusunda Japonlara benzemektedir. Bu sebepten olsa gerek Akitalar Japonlar için de kutsaldır. Başta Akita olmak üzere bütün köpeklerde bulunan sadakat ve bağlılık, köpeklerin insandan ayrılamamasına yol açıyor. Bazen insanların da yaşadığı bu duruma Hachiko Sendromu diyebiliriz.

Tokyo’da Hachiko’ya karşı büyük bir saygı ve sevgi beslenmektedir. Onlar için bu köpek sadakatin sembolüdür. Öyle ki, Shibuya istasyonunun kapısında heykeli bulunuyor, istasyonun o çıkış kapısı “Hachiko çıkışı” diye anılıyor ve her yıl Hachiko’nun ölüm yıl dönümü olan 8 Nisan’da toplanan sevenleri, heykelin önünde onu anıyorlar.

Aynı zamanda, Japon Hükümeti Akita ırkını “milli servet” tanımıyla koruma altına almıştır.

İzlemek isteyenler için Hachiko’nun ”Hachi: A Dog’s Tale” adında 2009 yapımlı bir filmi bulunmaktadır. Filmde Hachiko’nun sahibi profesörü Richard Gere canlandırıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here